Erdoğan'dan önce siyaset sonra iş!

Erdoğan'dan önce siyaset sonra iş!
Mısır'daki son saatlerinde bazı görüşmeler yapan Başbakan Erdoğan, daha sonra Türk- Mısır İş Konseyi toplantısına katıldı.

Başbakan Erdoğan'ın Mısır'daki ikinci gününde öne çıkan görüşmesi Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la oldu.

Yaklaşık 2 saat süren görüşmede, BM Genel Kurulu'nun gündemine gelecek olan Filistin'in bağımsız devlet olarak tanınması konusunun konuşulduğu, Erdoğan'ın, Türkiye'nin desteğini iletmesinin yanında ABD nezdinde de girişimde bulunacağını belirttiği kaydedildi.

Daha sonra cumhurbaşkanı adayı olan eski Arap Ligi Genel Sekreteri Amr Musa, Müslüman Kardeşler'in adayı ile yine cumhurbaşkanlığı için adı geçen ve laik kimliğiyle tanınan Muhammed el Baradey'le görüşen Erdoğan, Türk-Mısır İş Konseyi Genel Kurul Toplantısı'nda katıldı

Mısır'da son olarak Yunus Emre Kahire Kültür Merkezi'nin yeni binasının açılışını yapan Tunus'a geçen Erdoğan, iş konseyi toplantısında şunları söyledi:

— "Bugün Başbakan sıfatıyla ülkenizi ziyaret ederken ekonomik ve ticari ilişkilerimizin gelişimine katkıda bulunmak düşüncesiyle beraberimde seçkin ve kalabalık bir işadamı grubuyla Kahire'ye geldim. O yüzden bu toplantıyı özellikle önemsiyor, işadamlarımız arasında mevcut işbirliğinin pekiştirilmesi için bir vesile olarak değerlendiriyorum.

— Yapılan görüşmelerde çok çok olumlu neticeler alındı ve seçimlerin hemen ardından bu toplantının rövanşı İstanbul'da yapılmasını isterim.

— Aramızdaki ticaret hacmini önümüzdeki 2 yıl içinde 5 milyar, 4 yıl içinde de 10 milyar dolar seviyesine çıkarmayı bir hedef olarak belirlememiz ve bu doğrultuda çalışmamız gerekir. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizin hukuki altyapısı da tamamlanmış olduğuna göre, bizlerin rehberliği, sizlerin de üstün gayreti sayesinde bu hedefe ulaşmamızın zor olmayacağını düşünüyorum. Görüldüğü gibi burada zaten mutabıkı, bir sıkıntı yok. Aranızda sektörler bazında yapacağınız çalışmalarla inanıyorum ki bunu süratle yakalarız.

— Yapılacak yapısal reformlarla Mısır ekonomisi yeniden dünyanın güçlü ekonomileri arasında yerini alacaktır. Yeter ki Mısırlı kardeşlerimiz demokrasiye sahip çıksın. Demokrasi ve ekonomiyi at başı götürsün. İnanıyorum ki: Tahrir Meydanı'nda yükselen sesler o zaman ekonomide de karşılığını bulacaktır. Onun için Mısır'da yapılacak seçimler çok önemli. Yeter ki Mısır, bu değişim sürecinden geriye gitmesin. İstikrar ve güven sizler de takdir edersiniz ki ekonominin belkemiği...

— Türk iş adamlarının Mısır'ın desteğiyle Afrika'ya, Mısırlı iş adamları da Türkiye'nin desteğiyle Balkanlar ve Asya'ya açılabilmeleri mümkündür. Türk müteahhitlik firmalarının dünya çapında sahip olduğu büyük tecrübe ve iş potansiyelinin de Mısırlı iş adamaları tarafından takdirle karşılandığını biliyorum. Türk iş adamları Mısır'ın desteğiyle Afrika'ya, Mısırlı iş adamları da Türkiye'nin desteğiyle Balkanlara, Asya'ya, Avrupa'ya açılabilmelidir. Örneğin biz, Mısır'ı Nabucco Projesi içinde görmeyi istiyoruz."

ŞEREF: TARİHİ ROLÜMÜZÜ OYNAYACAĞIZ

Mısır Başbakanı İsam Şeref de konuşmasında, iki ülke arasındaki işbirliğinin bölge için zaruri olduğunu belirterek, ''İşbirliğinin şartları, işbirliğinin koşulları potansiyel istek ve roldür. Bu bölgenin geleceği, bizim oynayacağımız tarihi rolden geçiyor. Biz tarihi rolümüzü oynayacağız'' dedi.

İki ülkenin büyük bir pazar potansiyeline sahip olduğunu, 150 milyonluk iş gücü bulunduğunu vurgulayan Şeref, iki ülkenin potansiyelini ''Allah vergisi'' şeklinde nitelendirdi.

''Sizler 25 Ocakta tarihin seyrini değiştirecek bir adıma öncülük ettiniz. Sizin bu adımınız adeta bizi 1453'e götürdü. Orada da bir genç karanlık bir çağı kapatıp aydınlık bir çağı açmıştı. Fatih Sultan Mehmet Han...

Burada da yine bir karanlık dönem kapandı. Bütün duamız, temennimiz inşallah bir aydınlık dönem başlasın, başlayacaktır. Bu bakımdan Kasım 2011 çok önemli. Yapılacak bu genel seçimlerle gerçek demokrasinin sizler temel taşlarını oluşturacaksınız. Bu güdümlü bir demokratik parlamenter sisteme geçiş olmayacak. İnanıyorum ki halkın iradesinin, halkın egemen olduğu bir demokratik parlamenter sisteme geçiş olacaktır. Tabii bu geçiş döneminin bazı sıkıntıları olabilir, olacaktır. Bunları sabırla karşılamak gerekir. Bu sabrın sonu selamet olacaktır.''
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com