Erdoğan'dan Şanlıurfa'ya Müjde!

Erdoğan'dan Şanlıurfa'ya Müjde!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa'nın 12 Haziran seçimlerinden sonra büyükşehir statüsüne kavuşacağını belirtti.

Tayyip Erdoğan, ''Gerginliğe, şiddete, tahriklere boyun eğmeden, kararlıkla yolumuza devam edecek, tüm Türkiye ile birlikte inşallah bu bölgeyi de hak ettiği seviyelere ulaştıracağız'' dedi.

Erdoğan, partisinin Şanlıurfa'daki Topçu Meydanı'nda düzenlediği mitingde vatandaşlara hitap etti.

Bölgenin çehresinin değiştiğini belirten Erdoğan, Hakkari'de düzenlenen mitingi hatırlatarak '' İnanın kahrolursunuz, yolların halini görseniz kahrolursunuz. Orada BDP belediye başkanı var. Bizden parayı tam hakkıyla alıyor. Beyefendi sen ne biçim belediye başkanısın, sen bu yolları niye yapmazsın? Nedir bu pisliğin hali; ne yol, ne çöp her şey rezillik'' dedi.

Bölgeye yapılan yatırımları anlatan Erdoğan, ''Şemdinli'ye suyu biz getirdik, niye biliyor musunuz? Burada Kürtler var diye değil. Biz yaratılanı Yaradan'dan ötürü seviyoruz da onun için'' şeklinde konuştu.

Hakkari'ye Tunceli'yeAK Partidöneminde üniversite açıldığını hatırlatan Erdoğan, Yüksekova'ya ve Hakkari merkeze iki modern hastane kurduklarını söyledi.

''Gerginliğe, şiddete, tahriklere boyun eğmeden, kararlıkla yolumuza devam edecek, tüm Türkiye ile birlikte inşallah bu bölgeyi de hak ettiği seviyelere ulaştıracağız'' diyen Erdoğan, sanatçı İbrahim Tatlıses'i, silahlı saldırıdan sonra jet ambulansla Almanya'ya gönderdiklerini kaydetti.

Tatlıses'in sağlık durumun iyi olduğunu ifade eden Erdoğan, Ak Parti yetkilileriyle görüştükten sonra milletvekili adaylığından çekildiği için Tatlıses'e teşekkür etti.

-''ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR OLUYOR''-

Şanlıurfa'ya çok önemli bir müjdesi olduğunu dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

''Şanlıurfa türküsü ne diyor: 'Urfa'nın etrafı dumanlı dağlar, içerim yanıyor aney gözlerim ağlar.' Şimdi biz Şanlıurfa'nın o dumanını o hüznünü dağıtıyoruz. Duman ve hüzün artık inşallah türkülerde kalıyor. Şanlıurfa'yı 12 Haziran seçimlerinden sonra büyükşehir statüsünü kavuşturuyoruz. Seçimden sonra çıkaracağımız bir yasa ile nüfusu 750 bini geçen illerimiz büyükşehir statüsüne kavuşacak. Şanlıurfa'nın bütün ilçelerini kapsayacak şekilde Şanlıurfa büyükşehir oluyor. Artık belde kalmayacak. Beldeler hepsi ilçelerin mahalleleri olacak. Çok daha güçlü hizmetleri vereceğiz. Yerel hizmetler çok daha güzel olacak. Süratle kentsel dönüşümler, değişimler yapacağız. Şanlıurfa'yı bu peygamberler şehrini modern bir şehir haline getirmeye hazır mıyız?''

Mitingden sonra toplu açılış yapacağını hatırlatan Başbakan Erdoğan, ''Toplam yatırım bedeli, otoyol bağlantısı hariç 357 trilyonu bulan eğitim, sağlık, kültür ve spor tesislerini hizmete alıyoruz. Çünkü biz elimiz boş gelmedik hiçbir zaman Şanlıurfa'ya'' dedi.

137 milyon dolar tutarında otoyol bağlantı yolunun da açılışını yapacaklarını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin batısını, kuzeyini ve Orta Anadolu'yu GAP üzerinden Ortadoğu'ya bağlayan yolu Habur'a kadar uzatıyoruz. Bu yolun Suruç-Şanlıurfa kesiminin 25 kilometrelik bağlantı yolunu hizmete sunuyoruz. Şanlıurfa-Hilvan arasındaki 50 kilometrelik bölünmüş yolu, Diyarbakır-Siverek arasındaki 30 kilometrelik bölünmüş yolu ve Maden köprüsü de hizmete açıyoruz'' diye konuştu.

Şanlıurfa'nın merkez ve ilçelerinde tamamlanan 91 eğitim kurumunun da açılışını yapacağını dile getiren Erdoğan, tarım, sanayi, kültür gibi alanlarda da önemli hizmet ve yatırımları resmi olarak Şanlıurfa'ya bugün kazandıracaklarını söyledi.

Balıklı Göle su getirme sorununu gidermek için başlatılan projenin birinci kısım ihalisinin tamamlandığını kaydeden Erdoğan, Akçakale Sınır Kapısı'nın medornizasyonu için imar tadilatı çalışmalarının başladığını, Mürşitpınar Sınır Kapısı ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini anlattı.


Sınır kapılarındaki gelişmelerin ''Suriye'deki sıkıntılı durumun'' aşılması halinde yaşanacağını belirten Erdoğan, Şanlıurfa'nın sosyal destek projelerinden en büyük desteği aldığını bildirdi.

SODES projelerinin yaygınlaştırılacağını, ulaştırma, özellikle tarım ve enerji yatırımlarının hızla devam edeceğini kaydeden Başbakan Erdoğan, ''Türkiye büyüdükçe Şanlıurfa'nın üretimine yansıyor. Şanlıurfa'nın sorunlarını biliyoruz, etap etap çözeceğiz. GAP'ı tamamlayarak Şanlıurfa merkez olmak üzere, bu bölgeyi tarihte olduğu gibi yeniden dünyanın tarım merkezi haline getireceğiz'' dedi.

-ŞANLIURFA'YA YAPILAN YATIRIMLAR-

Şanlıurfa'ya 5 bin 229 derslik yaptıklarını anlatan Erdoğan, 12 bin 987 bilgisayargönderdiklerini söyledi. Kendileri göreve geldiğinde bilişim teknolojisi sınıflarının bulunmadığını hatırlatan Erdoğan, AK Parti'nin eğitim alanında yapacağı yenilikleri anlattı.

Öğrencilerin, iPad ile dünyaya bağlanacağını söyleyen Erdoğan, tüm öğrencilereelektronikkitap dağıtımı projesini dört yılda tamamlayacaklarını açıkladı.

''Biz bir şey söyledik mi o yapılır, yapamayacağımızı vadetmedik bundan sonra da vadetmeyiz'' diyen Erdoğan, 948 olan yurt yatak kapasitesi bin 906'ya çıkardıklarını anlattı.

Öğrencilere verilen bursları artırdıklarını belirten Erdoğan, sağlık alanındaki gelişmeleri dile getirerek önceleri ameliyathanelerde takozlarla ameliyat masalarının ayarlandığını, şimdi ise kumandayla ayarlanabilen ameliyat masaları bulunduğu söyledi.

Erdoğan, ''Bay Kemal sen nerede kaldın? Bunlar birinci köprüye karşı olanlardır, bunlar ikinci köprüye karşı olanlardır ama üzerinden de geçerler. Şimdi üçüncü köprüye karşıyız diyorlar, olsanız da olmasanız da biz üçüncü köprüyü de yapacağız. Boğazın altından Marmaray'ı biz başlattık. Ecdadımız Sultan Abdülmecit, mimarı projelerini çizdirmişti ama başlamak bize nasip oldu. 2013 sonunda Marmaray'ı bitiriyoruz. Onun altında raylı sistemle bağlanacağız. Nereden nereye geldik'' ifadesini kullandı.

Erdoğan, ''Şanlurfa'ya 212 trilyonluk sağlık yatırımı yaptık. Bozova İlçe Hastanesi ve bir adet aile sağlığı merkezini tamamladık. Suruç Devlet Hastanesi ek binası, Birecik Merkez Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi, Yenişehir toplum sağlığı merkezi ve 24 adet aile sağlığı merkezinin yapımına biz başladık ve hizmete açtık'' diye konuştu.

Viranşehir, Siverek devlet hastaneleri ile Suruç Devlet Hastanesi ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi, acil servis ameliyathanesi, iki aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezi ile 4 adet aile sağlık merkezinin kısa sürede tamamlanacağını kaydeden Erdoğan, Şanlıurfa'da göreve geldiklerinde 2 tane olan tomografi cihazını 5'e çıkardıklarını, hiç olmayan MR hizmetinin şimdi 3 cihazla verildiğini söyledi.

34 diyaliz cihaz sayısını 104'e, 5 olan 112 istasyonu sayısını 31'e, 5 olan ambulans sayısını 34'e, 114 olan uzman hekim sayısını 509'a, 668 olan ebe-hemşire sayısını 2 bin 37'ye çıkardıklarını ifade eden Başbakan, Şanlıurfa'nın sağlık personeli sıkıntısı yaşamadığını kaydetti.

Erdoğan, ''Biz buyuz, her zaman yanınızdayız. Siz bize destek verdiniz, size mahcup olmadık. Daha da yapacaklarımız var. Size inanıyoruz, siz de bize inanın'' dedi.

TOKİ'nin 4 bin 869 konut yaptığı Şanlıurfa'yı bölünmüş yollarla Mardin'e bağladıklarını kaydeden Erdoğan, adalet hizmetleri alanında da önemli yatırımlar yaptıklarını söyledi.

-''SANDIKLARI AK PARTİ'YLE PATLATALIM''-

Başbakan Erdoğan, tarım ve hayvancılıkta verilen destekleri anlattı, bu alanlarda faaliyet gösterenlere verilen kredilerin faiz oranlarındaki düşüşe dikkati çekti.

Sulama projeleriyle Şanlıurfa'nın tarım alanlarının önemli bir bölümünün suya kavuşturulduğunu dile getiren Erdoğan, sulama projelerine ilişkin bilgiler verdi. Erdoğan, kentteki tarihi eserleri restore ederek hizmete açtıkları kaydetti.

Seçime 23 gün kaldığını anımsatan Erdoğan, ''23 gün geceli gündüzlü kapı kapı dolaşmaya var mıyız, duyduklarımızı duymayanlara iletmeye var mıyız, bilmeyenlere duyurmaya var mıyız? Ben arkadaşlarımla il il dolaşıyorum. İstiyorum ki siz kardeşlerim de dolaşın. Hep beraber sandıkları 12 Haziran akşamında AK Parti'yle patlatalım'' dedi.

Mitinge katılanlarla, her miting sonunda tekrarlanan yemini seslendiren Erdoğan, sözlerini Şanlıurfa'nın milletvekili sayısını kastederek, ''12'de 12 diyorum'' ifadesiyle bitirdi.

Platformdan ayrılmaya hazırlanırken tekrar mikrofonu alan Başbakan Erdoğan, ''Bu coşkunuz, heyecanınız bana onu unutturdu. Büyükşehirlerimize şehir hastaneleri kuruyoruz. Bu hastanelerimiz çok büyük hastaneler olacak. Bunlardan bir tanesini de Şanlıurfa'mıza kuruyoruz. İnşallah bin 600 yataklı bir şehir hastanesini Şanlıurfa'mıza kazandıracağız ve ihalesini de bu yıl gerçekleştirmenin kararlılığı içerisindeyiz. Bu hastanemiz Şanlıurfa'ya, bölgeye hayırlı olsun diyorum'' şeklinde konuştu.

Miting meydanındaki ''Koltuk değil, Recep Tayyip Erdoğan sevdalısıyız-İzol Aşireti'' pankartı dikkati çekti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com