Erdoğan'dan sert Suriye açıklaması

Erdoğan'dan sert Suriye açıklaması
Başbakan Erdoğan, Türk uçağının Suriye tarafından hiçbir uyarı yapılmadan düşürüldüğünü ve bu olay üzerine Türkiye'nin angajman kurallarını değiştirdiğini belirterek, "Suriye rejiminin bu gelişmelerden ders almayıp, düşmanca tavırlarını sürdürmesi halinde
AKP Dış İlişkiler Başkanlığı'nca genel merkezde verilen 5. Geleneksel Yabancı Misyon Şefleri ve Büyükelçiler İftar yemeğine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'ye yüklendi. Türk uçağının uyarı yapılmadan düşmanca bir tavırla düşürüldüğünü belirten Erdoğan şöyle konuştu:
 
"Silahsız olarak seyreden bir Türk uçağı Suriye tarafından düşürüldü. Uçağımız hiçbir uyarı yapılmadan, uluslararası taammülere tamamen aykırı olarak, düşmanca bir tavırla hedef alındı. Her ülkenin hava sahası, başka ülkelerin uçakları tarafından zaman zaman, kısa süreli ihlal edilir. Bununla ilgili uyarılar yapılır, ihlaller bildirilir. Ancak bizim uçağımıza yönelik hiçbir uyarı yapılmamıştır. Kısa süreli bir ihlal olmasına rağmen, uçağımız hasmane bir tavırla düşürüldü. Türkiye uluslararası hukuk çerçevesinde, bu düşmanca tavır karşısında gereken tüm önlemleri almıştır. Benzeri bir hadisenin yaşanmasını engellemek amacıyla, Türkiye angajman kurallarını değiştirmiştir. Suriye rejiminin bu gelişmelerden ders almayıp, düşmanca tavırlarını sürdürmesi halinde, Türkiye misliyle karşılık vermekten çekinmeyecektir."  (EAK)
Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com