Erdoğan'dan Uludere yorumu

Erdoğan'dan Uludere yorumu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "Haberler ABD yönetimini zora sokmak için yapıldı. Genelkurmay gereken cevabı verdi" dedi.

Erdoğan gazetenin haberi için "uydurma" iddiasında bulundu. Erdoğan'ın açıklamasından kısa bir süre önce de gazetenin söz konusu muhabirleri ikinci bir yazdı daha kaleme almış ve "Haberimizin arkasındayız. Aksi yönde bilgi getirebilen varsa merakla bekliyoruz" bilgisini paylaşmıştı.

Wall Street Journal
gazetesi 34 sivilin ölümüyle sonuçlanan Uludere’deki bombalamanın bilgisinin Ankara’daki ‘ortak istihbarat hücresinden’ geldiğini yazdı. Gazeteye göre 28 Aralık gecesi, Amerikalı istihbaratçılar Türk makamlarına konvoyun varlığını iletti, Türk yetkililer de saldırı kararı verdi.

PENTAGON'DAN AÇIKLAMA

Gündeme bomba gibi düşen iddianın ardından Türk Hükümeti ve Genelkurmay sessiz kalmış Pentagon'dan açıklama gelmişti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü George Little, Uludere olayıyla ilgili Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere ilişkin, "Bu haberin nereden geldiğini bilmiyorum. İstihbarat konusunda yorum yapmayacağım. Sızdırmalar olur mu; ne yazık ki olur. Terör örgütü PKK ile mücadele, kritik önem taşıyor. Hem PKK ile mücadele çabalarında hem de diğer zorluklarda Türkiye ile çalışmaya devam edeceğiz" demişti.

Ardından Genelkurmay, ABD gazetesinde yer alan Uludere bombardımanıyla ilgili iddiaları yalanlamıştı.

GÜL DE KATILDI

Cumhurbaşkanı ABdullah Gül de tartışmalara katılmış "Kendi milli kaynaklarımıza öncelikle güvenmemiz gerekir. Eğer bununla ilgili hükümetimiz, ilgili kurumlarımız, Genelkurmay Başkanlığımız bir açıklama yaptıysa, kendini bağlayacak şekilde yazılı bir açıklama yaptıysa önce buna hepimizin güvenmesi gerekir" demişti.

"YAZDIKLARIMIZIN ARKASINDAYIZ"

Bu sabah ise Wall Street Journal muhabirleri Joe Parkinson ve Adam Entous'tan haberlerinin arkasında durduklarını söyleyen ve yayınladıkları makaleye açıklık getiren ikinci bir yazı geldi.

Makaleyi yazanlardan Joe Parkinson twitter hesabından da "Haberimizin arkasındayız. Aksi yönde bilgi getirebilen varsa merakla bekliyorum" dedi.

MUHALEFET TEPKİLİ

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Uludere olayında istihbaratın ABD'den geldiği haberleriyle ilgili, "Milli istihbarat kaynaklarımız, demişlerdi. ABD olduğu ortaya çıktı. ABD'nin her isteğini milli görüyorlar. Millilik kriteri, ABD istek ve arzuları mıdır? İnsan Hakları Komisyonu, 'ABD'nin insansız hava uçakları istihbarat vermiş midir', bu konuda net bir açıklama yapmalıdır" değerlendirmesini yapmıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Uludere'deki olayla ilgili, "Bu olayı konuşmayan bir kişi var. O da sayın Başbakan. Niye konuşmaz? Benim her söylediğime laf yetiştirmeye çalışıyor Sayın Başbakan. Konuşsun bakalım. Nedir olay, gerçek nedir? Bu gerçekleri bilmeye herkesin hakkı var" demişti. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com