Erdoğan'dan YÖK operasyonu

Erdoğan'dan YÖK operasyonu
Başbakan Tayyip Erdoğan, YÖK' e el attı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, üniversiteleri karıştıran, YÖK Genel Kurulu'nu da ikiye bölen YÖK taslağı tartışmalarına el koydu. Erdoğan'ın talimatıyla AKP'de düzenlenen "YÖK Çalıştayı"nda, üniversitelerin en çok tepkili olduğu rektör seçimine ilişkin, "YÖK'süz, Köşk'süz rektör seçimi" yönünde "radikal" bir formül öne çıktı.

AKP DE RAHATSIZ

Hürriyet'in edindiği bilgiye göre, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'nın tartışmaya açtığı taslak, AKP'de de rahatsızlık yarattı. AKP'nin akademisyen vekillerinin yanı sıra bazı YÖK üyeleri de, taslaktaki merkeziyetçi bakışın hükümetin yüksek öğretim politikalarıyla çeliştiğinden yakınınca, konu Erdoğan'a taşındı.

ERDOĞAN'DAN TALİMAT

Erdoğan, bu yakınmalar üzerine partisinin MYK toplantısında, başında Prof.Dr. Nükhet Hotar'ın bulunduğu Sosyal İşler Başkanlığı'na, taslağa ilişkin tartışmaları sonlandıracak çözüm önerileri hazırlamaları talimatı verdi. Hotar da, akademisyenlerin katılımıyla AKP Genel Merkezi'nde düzenlediği iki ayrı çalıştayla tasalağı masaya yatırdı. Ay sonunda yapılacak son çalıştayla son şekli verilecek çalışmada, özellikle rektör seçimlerine ilişkin radikal bir formül öne çıktı.

YÖK'SÜZ, KÖŞK'SÜZ SEÇİM

Erdoğan'a bir kaç seçenek halinde sunulacak öneriler arasında öne çıkan bu formüle göre, üniversiteler tüzüklerini kendileri hazırlayıp, rektörlerini de kendileri seçecek. Rektör seçiminde son söz, akademik, idari personel ile öğrenciler, üniversitedeki sendika temsilcisi, ilin vali, belediye başkanı, sanayi ve ticaret odası ile önde gelen bir STK'sının temsilcilerinden oluşacak mütevelli heyetinde olacak. Bu formülle YÖK ve Cumhurbaşkanlığı, rektör atamalarında devreden çıkacak.

ZATEN KÖŞK DE İSTEMİYOR

Bu çalıştaylarda aktif görev üstlenen AKPli bir yönetici, Hürriyet'e şöyle konuştu :

"Sadece YÖK'ün değil üniversitelerin hazırladığı taslakları da önümüze koyduk. ABD ve Avrupa'daki uygulamalara da bakıyoruz. Büyük kentlerdekilerin yanı sıra taşra üniversitelerinden temsilcilerin de katılımıyla tartışmaları sona erdirecek, hiç olmazsa önemli bir kesimin üzerinde uzlaşabileceği bir metin oluşturmaya çalışıyoruz. Zaten Cumhurbaşkanı da rektör atamalarında devreden çıkmak istediğini defalarca söylemişti, bizim çalışmamızda da bu konuda bir kaç formül arasında bu yöntem öne çıktı. Taslakla ilgili rahatsızların Başbakana kadar yansıması üzerine bu çalışma başlatıldı. Özellikle rektör seçimi, akademisyenlerin akedemik ünvan ve özlük hakları, öğrencilerin durumu ile yüksek öğretimin genel sorunları üzerinde duruyoruz."

YASA TASLAĞINDAKİ FORMÜLLER

YÖK'ün açıkladığı yasa taslağında rektörlük seçimlerine ilişkin yer alan formüller şöyle:

"Rektörler ikili bir sistemle seçilebilecek. Konseyi bulunmayan üniversitelerde rektör adaylarının seçiminde iki alternatif üzerinde duruluyor. Birinci alternatife göre rektör adaylarını belirleme komisyonu üç aday belirleyecek. Bu adaylardan biri YÖK ve Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. İkinci alternaife göre de rektör adayı öğretim üyelerinin oyları ile belirlenecek. En çok oy alan aday, YÖK ve Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

Konseyi bulunan büyük üniversitelerde de, rektör adaylarını belirleme komisyonu üç aday belirleyecek. Adaylardan biri üniversite konseyi tarafından seçilecek. Üniversite konsey başkanı bu ismi rektör olarak atayacak. Yeni kurulan ve kuruluşundan 15 yıl geçmemiş üniversitelerde de rektörü YÖK ile Cumhurbaşkanı belirleyecek. Vakıf ve özel üniversitelerde de rektör üniversite mütevelli heyetinin yapacağı teklif üzerine YÖK tarafından atanacak.

ÜNİVERSİTE MECLİSİ

Üniverisite Konseyi yerine yasa taslağında yapılan son değişiklikle üniversitenin büyüklüğüne göre 50 ila 90 kişilik akademik ve idari personel ile öğrenci temsilcilerinden oluşan bir seçim meclisi oluşturulacak. Oluşturulan seçim meclisi rektör adaylarını belirleyip ve YÖK'e gönderecek ve seçiminin ardından bu meclis dağılacak. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com