Erdoğan:Evyallah diyecek halimiz yok

Erdoğan:Evyallah diyecek halimiz yok
PKK terör örgütüyle PYD'nin Suriye'nin kuzeyindeki işbirliğine ilişkin olarak, ''Eyvallah diyecek halimiz yok'' dedi.
Kanal 24 televizyonunda ''Sansürsüz Özel'' isimli programa konuk olan ve canlı yayında gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevaplayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Türkiye olarak bizim PKK terör örgütüyle PYD'nin Suriye'nin kuzeyindeki işbirliğine sıcak bakmamız mümkün değil'' diyerek ''Buradaki yapılanma, oradaki Kürtlerin bir yapılanması olarak değerlendirilemez. PKK terör örgütüyle PYD'nin bir yapılanmasıdır ki bu tabii hassas dengelerimiz arasında yer alacaktır ve şu anda da yer almaktadır. Bunun değerlendirmesini yapmak durumundayız. Burada kalkıp da bu oluşuma 'eyvallah' edecek halimiz yok'' değerlendirmesinde bulundu. 
 
Suriye'nin kuzeyinde oluşacak bir yapılanmanın, bir terör yapılanması olacağını belirten Başbakan Erdoğan, ''Böyle bir terör yapılanmasına da sıcak bakmamız mümkün değildir'' dedi. Başbakan Erdoğan şöyle devam etti: ''Önümüzdeki hafta Dışişleri Bakanımı Kuzey Irak'a gönderiyorum. Gidip orada bu durumları onlarla en üst düzeyde görüşmek suretiyle bu hassasiyeti kendileriyle daha önce de görüştük ancak durum şu anda çok farklı bir noktaya gelmiştir.'' İran, Suriye, Irak'taki Kürt varlığının hatırlatılması ve ''Bu üç ülkedeki Kürt varlığı bizim için can sıkıcı bir hal alabilir mi?'' sorusunun yönetilmesi üzerine de Başbakan Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:  ''Türkiye'nin patronajında ifadesini paylaşamam. Böyle bir patronaj derdimiz yok ama Türkiye'nin şu anda kendi bünyesinde sıkıntı oluşturacak bir terör eyleminin eğer bir yeri kaşıyan yapısı bir yerde oluşuyorsa oraya da tabii ki müdahale etmek bizim en tabi en doğal hakkımızdır.''
 
Bir an önce zulüm bitmeli
 
''Bizim bütün arzumuz, çok açık, net söylüyorum, bir an önce oradaki zulüm bitmeli. Bu bir gün, bir hafta ne kadar kısa zamanda olursa şüphesiz ki Suriye'deki kardeşlerimiz de o kadar kısa zamanda huzura, refaha kavuşacaktır'' ifadelerini kullanan Başbakan Erdoğan, ''(Esed yönetimine yaklaşımının mezhepten kaynaklandığı iddiaları) Böyle bir şey kabul etmemiz mümkün değil. Biz bir defa mezhep öncelikli dünyayı kabul etmemişiz ki, biz insan öncelikli bir dünyayı kabul etmişiz'' şeklinde konuştu.
 
Bizi Şangay Beşlisi'ne dahil edin
 
Başbakan Erdoğan, Rusya ziyaretine de atıfta bulunarak, ''Geçenlerde Rusya seyahatimde Putin'e şöyle bir latife yaptım. Dedim ki 'Zaman zaman bize takılıyorsun. AB'de ne işin var diyorsun. O zaman ben de şimdi size takılayım. Hadi gelin bizi Şangay Beşlisi'ne dahil edin, biz de AB'yi gözden çıkaralım...'' dedi.  Mesajı oraya devamlı verdiğini ve 'Başka arayışlara bizi götüreceksiniz' dediğini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:
 
''Bir defa sen Kıbrıs diye Güney Kıbrıs'ı alamazsın. Çünkü ortada yeşil hat var. Kuzey Kıbrıs'ta Güney Kıbrıs'ın herhangi bir tasarrufu yok ki. Buna karşı sizin de duruşunuz önemli. Biz de bu duruşumuzu sergiliyoruz. Niye? Bu millete yakışan duruş budur da onun için. Biz ezilemeyiz.''
 
Cumhurbaşkanlığı seçimleri
 
Cumhurbaşkanlığı seçimini de değerlendiren Erdoğan, ''Bir taraftan demokratik haklardan bahsediyorlar, şahsımla ilgili olduğu için söylemek zor ama söylemek zorundayım; 'Tayyip Erdoğan aday olmasın' diyorlar. Sen kimsin ki Tayyip Erdoğan aday olsun veya olmasın diye kanaat belirtiyorsun? Olur veya olmaz. Sen daha siyasette yokken biz siyasetin içindeydik. Bizim, cumhurbaşkanlığı, 2014 Ağustos'u... Buna yönelik bir hesabımız asla söz konusu değildir'' dedi.
 
Üniversitede içki satışı
 
Kamuoyunda bira tartışmasının sürekli gündeme geldiğinin hatırlatılması üzerine de Erdoğan, ''Bir üniversitenin içinde, restoranlarında alkollü içki satılmasına müsaade edilebilir mi?'' dedi. ''Öğrenci oraya gelip de alkolü alıp kafayı mı bulacak yoksa ilmi alıp kendini mi bulacak? Üniversitenin dışında malum yerlerde gider alkolünü alır ki biz bu noktada meyhane falan kapattığımız yok'' ifadelerini kullanan Başbakan Erdoğan, ''Ben gencimin bu noktada alkolik bir genç olarak yetişmesinden yana değilim'' şeklinde konuştu. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com