Erdoğan’ı doktorundan profesöre ‘deli’ davası

Erdoğan’ı doktorundan profesöre ‘deli’ davası
İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Prof. Dr. Recep Seymen’e dava açtı. Başbakan Erdoğan’ın doktoru olarak da bilinen Söylet, Seymen tarafından Türk asıllı sol görüşlü asistanların sözleşmelerini uzatmamakla suçlandı.


İ.Ü. Rektörü Yunus Söylet ile aynı üniversitenin İktisat Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapan Prof. Dr. Recep Seymen arasındaki “kavga”, 2009 yılında başladı. Bu tarihte rektörlük görevine başlayan Prof. Söylet, iddialara göre Prof. Seymen tarafından tam anlamıyla dilekçe yağmuruna tutuldu. Bazı öğretim üyeleri hakkındaki iddiaları içeren ihbar mektuplarını ardı ardına rektörlük makamına gönderen Prof. Seymen, tüm dilekçelere yanıt vermekle yükümlü Prof. Söylet’i iş yapamaz hale getirdi. Prof. Seymen, yine iddialara göre, Prof. Söylet hakkındaki iddialarıyla ilgili şikayet dilekçelerini ise Cumhurbaşkanlığı’na, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’na, İstanbul Barosu’na ve adli makamlara da gönderdi ve rektörle ilgili gerekli işlemlerin yapılmasını talep etti. Prof. Seymen, şikayet dilekçelerinde, rektör Prof. Söylet’i üniversitenin özel güvenlikçilerinin PKK’lılar tarafından darp edilmesine sebep olmakla, öğrencilere uygulanan cinsel tacizle ilgili tedbir almamakla, 150’ye yakın Türk Eğitim Sendikası üyesinin istifa etmesine neden olmakla ve Türk asıllı sol görüşlü asistanların sözleşmelerini uzatmamakla suçladı.

25 bin liralık dava

Tüm bunlara kayıtsız kalmayan Prof. Söylet, geçtiğimiz günlerde avukatı Selma Aslan ile birlikte İstanbul Cumhuriyet Savcılığı ’na gelerek Prof. Seymen hakkında suç duyurusunda bulundu. Rektör Prof. Söylet ’in, “Akli dengesi yerinde değil. Gerekli emniyet tedbirleri alınmalı” diyerek şikayetçi olduğu Prof. Seymen’e son olarak bir de manevi tazminat davası açtı. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi ’ne avukatı Aslan aracılığıyla başvuran Prof. Söylet, kişilik haklarına saldırıda bulunmakla suçladığı Prof. Seymen ’den 25 bin TL manevi tazminat isteminde bulundu. İki profesör arasındaki ilginç davanın görülmesine önümüzdeki günlerde başlanacak.
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com