Erdoğan'ın belalısı protokole mecbur bıraktı!

Erdoğan'ın belalısı protokole mecbur bıraktı!
İktidar'ın "baş belası" olarak tanımladığı Twitter ile AKP arasında yeni bir protokol yolda.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın hazırladığı haberde, twitter’la Ulaştırma Bakanlığı arasında hizmet karşılığı protokolü imzalanacağı yazıldı.

Twitter üzerinden suç işleyenlere ulaşma sorunu yaşayan Hükümet, Gezi eylemlerinin ardından başlattığı ve medyada "sosyal medya yasakları" olarak anılmaya başlanan düzenlemelerine start verdi.

Twitter’in bilgi vermesinin önündeki en önemli engel olan “Hakaret suçlarına hapis cezası” kaldırılacak. TCK’nın 125’inci maddesindeki, hakaret suçunun cezası paraya çevrilecek. Suç işlenmesi durumunda servis sağlayana değil, suçu işleyene ceza verilecek.

Adalet ve Ulaştırma Bakanlılıklarının ortaklaşa yaptığı çalışma netleşti. Hükümetin “Twitter kullanıcılarını” takibe alacağı tartışmalarını başlatan çalışmanın ana unsurları belli oldu.

İKİ AYAKLI ÇALIŞMA

Yapılan çalışmanın iki ayağı bulunuyor. Biri Ulaştırma Bakanlığı ile Twitter Merkezi’nin yapacağı protokol olacak. Bu protokol Twitter’in Türkiye üzerinden aldığı reklamlar dahil bir çok konuda hüküm içerecek ve Facebook’da olduğu gibi resmi bir ilişki kurulmuş olacak. Bunun için yasal düzenlemeye ihtiyaç olmayacak.

HAPİS CEZASI OLMAYACAK

Çalışmanın diğer ayağında ise yasal düzenleme yapılıyor. Twitter Merkezi’nin Türkiye’ye bilgi vermemesinin önündeki engeller kaldırılacak. Türkiye’de hakaret suçlarına hapis cezası verilmesi en önemli engellerden biri olarak gösteriliyor.

Bu nedenle, TCK’nın 125’inci maddesi değiştirilerek, hakarete suçunun cezası adli para cezasına çevrilecek. Mevcut düzenlemede, kamu görevlileri veya bakanlar kurulu üyelerine karşı işlenen suçlarda ceza katlanarak uygulanıyordu. Yeni düzenleme ile bunlara adli para cezası verilecek. Yasa değişikliği gerektiren ikinci düzenleme ise Twitter sunucularına verilecek güvence olacak. Suç işlenmesi durumunda servis sağlayana değil, suçu işleyene ceza verileceği hükme bağlanacak.

Yetkililer, bu çalışmanın yeni bir suç tanımı yapmadığını mevcut yasalarda belirlenen suçları işleyenlere ulaşma amacı taşıdığını ifade ettiler. (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com