Erdoğan’ın büyük kumarı

Erdoğan’ın büyük kumarı
Foreign Policy, çözüm sürecine ilişkin ’Erdoğan’ın Büyük Kumarı’ başlığıyla bir analiz yayımlayarak Türkiye’deki çözüm sürecini ele aldı.
ABD’nin etkin dergilerinden Foreign Policy’de yayınlanan, John Hannah’ın kaleme aldığı “Erdoğan’ın Büyük Kumarı” başlıklı makalede, Türkiye’deki çözüm süreci ele alındı.
 
Türkiye’de “çok sıradışı, hatta belki tarihi birşeyler olduğu” ifade edilen makalede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı, PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın içinde yer aldığı yeni barış süreci, b olarak adlandırıldı.
 
Makalede, Erdoğan’ın, “sadece modern Türk ulus-devletinin özünün yeniden tanımlanmasıyla değil aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ulusal güvenlik prensiplerinin radikal revizyonuyla sonuçlanabilecek” bir yol belirlemiş göründüğü, girişimin gidişatının, Türkiye’nin geleceğiyle birlikte, Ortadoğu bölgesi ve ABD için önemli olası sonuçlar doğurabileceği ifade edildi.
 
Ankara yönetiminin, sınır bölgesindeki politikalarına da değinilen makalede, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile ilişkilerdeki büyük değişime, çatışmaların yaşandığı Suriye’deki Kürtlere başta takınılan tavrın hızla evrilmesine dikkat çekildi.
 
Makalede sürecin başarılı olmaması halinde, şiddetin büyük ölçüde artması, Türkiye’nin, sınırlarında etnik ve mezhepsel çatışmaya artan biçimde savunmasız bırakılması risklerinin bulunduğu, Erdoğan’ın sonunda hem kendisini hem de Türkiye’yi tüketecek güç bir durumla karşı karşıya kalabileceğine işaret edildi. (BCK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com