Erdoğan'ın demokratik sicili sorgulanacak

Erdoğan'ın demokratik sicili sorgulanacak
Economist, Başbakan Erdoğan'ın geçen yıl seçim kazanmadan önce verdiği, yeni Anayasa sözününü yerine getirmediği sürece "demokratik sicilinin sorgulanmaya devam edileceğini" yazdı.

28 Şubat soruşturmasına dikkat çeken İngiliz haftalık dergisi Economist, "Post modern darbesi olarak adlandırılan olayda kurşun atılmadı. Bunun yerine Başbakan Necmettin Erbakan'ı iktidardardan gitmesini zorlamak için generaller, yargı, medya ve işdünyasındaki müttefiklerinin aracılığıyla kampanya yürüttüler" diye yazdı. O dönemde generallerin "irtica ile mücadelenin bin yıl süreceğini söylediklerini" kaydeden dergi "12 yıl sonra o generallerin birçoğu, cezaevinde" ifadesini kullandı.

 12 Eylül davası

"Bu soruşturma, iktidardaki AKP generalleri kesin biçimde siyasetin dışında ve kışlalarında tutmaya yönelik bir mücadelenin bir parçası" da diyen dergi, 12 Eyül davasının başlamasıyla o dönemde "tutuklanan ve işkence gören yüzbinlerce Türk, geç de olsa niyahet adaletin tecelli ettiğini hissediyor" değerlendirmesini yaptı.

İngiliz dergisi, "Çok sayıda emekli ve muvazzaf general ve amiralin, halen iddia edilen, AKP'yi devirmeye yönelik Ergenekon komplosu kapsamında cezaevinde olduğuna" dikkat çekti.

'Giderek otoriterleşen Erdoğan intikam peşinde olmakla eleştiriliyor'

Buna karşın analizde "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 yıllık iktidarının en çok gurur veren başarısı, orduyu dizginlemek oldu. Ancak ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, giderek otoriterleşen Sayın Erdoğan'ı 'adalet değil, intikam peşinde olmakla suçluyor. Başbakaları da generaller hakkındaki kanıtların önemli bir bölümünün uydurma olduğunu söylüyor" denildi. Analizin son bölümünde şu savlara da yer verildi:


"Kanıtların bazıları şüpheli"

"En azından, kanıtların bazıları süpheli. Uzun tutukluluk süreleri (ki bazı sanıklar, dört yıldan beri cezaevinde ve hala neyle suçlandıklarını bilmiyorlar) gölge etmeyi sürdürüyor. Sayın Erdoğan, geçen yıl seçim kazanmadan önce verdiği, yeni Anayasa sözününü yerine getirinceye dek demokratik sicili sorgulanmaya devam edilecek."
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com