Erdoğan'ın "EN HAS ADAMI" AKP'yi Anlattı

Erdoğan'ın "EN HAS ADAMI" AKP'yi Anlattı
Başbakanlık Başdanışmanı Doç. Dr. Yalçın Akdoğan'dan AKP analizi...

Başbakanlık Başdanışmanı Akdoğan Aksiyon'a AK Parti ve Erdoğan analizi yaptı. AK Parti'nin Menderes ve Özal dönemindeki demokratikleşme dalgasını geçerek 'tsunami' ye dönüştüğünü söyleyen Akdoğan, bu başarıda Erdoğan'ın tavrının etkili olduğunu anlattı.

Başbakan Erdoğan'ın en yakınındaki isimlerden, 'Muhafazakar demokrat' tanımının mucidi Başbakanlık Başdanışmanı Doç. Dr. Yalçın Akdoğan, Aksiyon dergisinden İdris Gürsoy'a verdiği röportajda Erdoğan'ı anlattı. Yalçın Akdoğan, AK Parti'nin girdiği 2 genel, 2 yerel seçimden ve 2 halkoylamasından başarıyla çıkmasının sırlarını anlattı.

Bunun başlı başına bir başarı öyküsü olduğunu söyleyen Akdoğan, 'Uzun soluklu başarılar, tesadüfi değildir. Bu sadece, karizmatik liderlikle ve konjonktürle izah edilemez. Başbakan'ın, Türkiye'nin en güçlü teşkilatını ortaya çıkarması çok önemli bir faktördür. Lider, teşkilat ve politikalar önemli faktörlerdir. Kılıçdaroğlu da referandumda çok çalıştı ama güçlü bir teşkilat desteğini arkasına alamadı, doğru politikaları savunmadığı için gereken halk desteğini bulamadı. Siz yanlış yolda yürüyorsanız, çok çalışmanız ve güçlü bir teşkilatınızın olması hedefe ulaştırmaz. Özal da çok başarılıydı ama demokratik olmayan taleplerle gittiği halkoylamasında gereken desteğe ulaşamadı. Erdoğan'ın başarısı, milletin hissiyatına tercüman olarak doğru olanı yapmasında ve herkese kucağını açmasındadır' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın demokrasiyi ve siyaseti kurumsallaştırdığını ifade ederek, 'Erdoğan, ilkesel davranarak, üç dönem aday olacağını ve bunu değiştirmeye yönelik bir düzenlemeye gitmeyeceğini açıkladı. AK Parti'nin üçüncü dönemi, bu kurumsallaşmayı biraz daha oturtacak, sistemi biraz daha normalleştirecektir. Sonrasını, yaşayarak göreceğiz' diye konuştu.

ERDOĞAN ASLA ROL YAPMIYOR

Akdoğan, Başbakan hakkında şunları anlattı: 'Başbakan Erdoğan 'sahici' bir insan, yapmacık olmayan bir lider. Amerikan başkanlarıyla ilgili filmlerde görüyoruz, belli rollerin nasıl öğretildiğini ve oynandığını, şeklin esası ne kadar baskıladığını... Erdoğan, sevgisini, üzüntüsünü, kızgınlığını ortaya koymaktan çekinmiyor, asla rol yapmıyor. Erdoğan, iktiza-yı hale ve ilcaat-ı zamana muvafık hareket eder, ama ilkesiz değildir, asla pragmatizm bataklığına saplanmaz.'

Referandum sonuçlarını değerlendiren ve Türkiye'de yeni bir demokrasi dalgasının başladığını belirten Akdoğan, 'Adnan Menderes ve Turgut Özal dönemlerindeki demokrasi dalgasıyla kıyaslandığında, AK Parti döneminde yaşananlar ve yaşanacaklar, dalgayı geçerek büyük bir tsunamiye dönüşüyor' dedi.

Yalçın Akdoğan, referandumda 'hayır' diyen yüzde 42'nin rahatlatılmasının sürecin normalleşmesi açısından önem taşıdığını söyledi. Akdoğan, 'Muhalefet hırçınlık yapabilir, hamasi, afaki söylemlerde bulunabilir, ancak hükümet gerçekçi olmak, uzlaşmacı olmak durumundadır' şeklinde konuştu.

MHP'NİN MARJİNALLEŞMESİ

Akdoğan, 2011 seçimleri sonrasına ilişkin de şu tahminlerde bulundu: 'İki partili Meclis, siyasi istikrar için olumlu görülebilir. MHP'nin giderek marjinalleşmesi böyle bir beklenti oluşturuyor. Eğer BDP seçime bağımsız adaylarla girerse, yine belli sayıda milletvekili çıkarması mümkündür ve bu üç partili bir Meclis ortaya çıkarır.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com