Erdoğan'ın kızlı erkekli tartışmasında işaret ettiği yasal düzenleme

Erdoğan'ın kızlı erkekli tartışmasında işaret ettiği yasal düzenleme
Başbakan Erdoğan’ın kastettiği yasal düzenlemenin ne olacağı üzerine düşünülmesi gerek.

ERKAN KAÇMAZ | GÜNDEME DAİR

Kızlı erkekli öğrenci evleri tartışmasının son evrelerine girdiğimiz şu günlerde dikkatten kaçırdığımız bir noktayı hatırlatmakta fayda olacağı kanaatindeyim.  Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde partisinin Kızılcahamam kampında bu konu hakkında konuşulduğunu, kızlı erkekli aynı evlerde kalınması sonucunda valiliklere ciddi şikayetlerin geldiğini ve muhafazakar demokrat bir partinin buna sessiz kalamayacağını, hükümet sözcüsü Bülent Arınç’ın açıklamalarının tersine bununla ilgili gereken yasal düzenlemeyi yapacaklarını kabul etmişti.

Bu noktadan sonra tartışmalar bu yasal düzenleme üzerine düşünülmesinin aksine -geçirdiğimiz günlerin gerginliğinden olsa gerek- dönüştü.

YASAL DÜZENLEMEDEN KASIT NE?

Anayasamızda belirlenen yargısal rüşt yaşı yani yargısal erginlik yaşı 18. 1982 Anayasası devlete gençlerini yani on sekiz yaşın altındaki yurttaşları koruma görevi yüklüyor. Bu bağlamda 1982 anayasasının yürürlüğe girmesinden bu yana devletin gençleri yukarıdan aşağıya tanzim etmesi meşrudur. Bugün üniversite okuyan gençlerimizin on sekiz yaşından büyük olması buna engeldir fakat yargısal erginlik yaşının yükseltilmesi ile yani on sekiz değil de 20 üstüne çekilmesi bu yasal düzenlemenin olabilirliğii artırır.

TEZAT

Milletvekili seçilebilme yaşını on sekize indirerek bir milleti temsil etme yetkisini gençliğe de verilebileceğini gösteren Erdoğan’ın bu gençlere evde güvenmemesi son derece tezat bir durum olsa gerek…

ÖĞRENCİ EVLERİNE BASKIN ON-ON BEŞ YIL İÇERİSİNDE MEŞRU OLACAK

4+4+4 eğitim sisteminin öğrencilerinin altmış aylıkken okula gitmesi üniversiteye gitmesini de yaklaşık iki yıl öne çekeceğini de varsayarsak devletin öğrenci evlerine müdahalesinin önünde herhangi bir engel kalmayacak. Yani on-on beş yıl sonra zaten meşruiyet kazanacak bir durumdan bahsediyoruz. Keşke Başbakan’ın kızlı-erkekli öğrenci evleri çıkışına verdiğimiz tepkiyi bir haftada değiştirilip adına da 4+4+4 sistemi denilen sisteme de verseydik.

SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com