Erdoğan'ın korumaları olay çıkarttı!

Erdoğan'ın korumaları olay çıkarttı!
BM'deki görüşmeler esnasında Erdoğan'ın korumalarıyla yaşanan olay nedeniyle, 9 BM güvenlik görevlisi işinden oldu...

Korumalar arasındaki olay, Erdoğan'ın, Abbas'ın konuşmasını dinlemek için genel kurula girmeye çalıştığı esnada yaşanmıştı.

New York'taki BM Genel Kurulu görüşmeleri esnasında, Başbakan Erdoğan'ın korumalarıyla BM güvenlik görevlileri arasında talihsiz bir olay yaşanmıştı.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER / VİDEO

Filistin lideri Mahmud Abbas'ın Genel Kurul'daki konuşmasını izlemek için misafir bölümünden salona girmek isteyen Erdoğan'ın korumalarıyla, BM güvenlik görevlileri arasında tartışma yaşandığı belirtilmişti.

Erdoğan'ın "Anlık bir şey oldu, müdahale anlık oldu. Biz de tekrar döndük arkadan içeri girdik" sözleriyle ortaya çıkan olayla ilgili, Amerikan haber ajansı Associated Press bir haber geçti.

Ajansın BM'deki bazı diplomatlara dayandırdığı habere göre, Başbakan Erdoğan'ın korumalarıyla tartışmaya giren 9 BM güvenlik görevlisi önce kızağa alındı. Ancak, gelen tepkiler üzerine bu 9 kişi BM'de idari görevlere kaydırıldı.

Ajansın haberi dayandırdığı diplomatlara göre, korumalar arasında çıkan ve birkaç dakika süren 'kavga' sonunda hastanelik olan bir BM güvenlik görevlisinin kaburgalarında zedelenme tespit edildi.

BAN ÖZÜR DİLEDİ Mİ?

Ayrıca, olay sonrası BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Türkevin'de ziyaret ettiği Başbakan Erdoğan'dan özür dilediği belirtilmişti. Bu konu da Genel Sekreter'in sözcüsü Martin Nesirky'ye soruldu.

"Yanlış anlaşılmadan kaynaklanan bir olay. Bir daha meydana gelmemesi için gerekli önlemleri aldık" diyen sözcü, "Özür dilendi mi?" sorusuna ise yanıt vermedi ancak olaydan sonra Erdoğan ile Ban'ın görüştüklerini doğruladı.

BİR OLAY DAHA

Öte yandan, BM'de yaşanan bu olayın tek olmadığı da iddia edildi. Yine bir diplomata dayandırılan habere göre, ABD Başkanı Obama'nın BM Genel Kurulu'na girdiği sırada, çekilen kordonun altından geçmeye çalışan Türk güvenlik görevlisine müdahale edildi. Yaşanan itişme, bir Türk diplomatın araya girmesiyle yatıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com