Erdoğan'ın Kriptolu Telefonundaki Çip, Kimin?

Erdoğan'ın Kriptolu Telefonundaki Çip, Kimin?
Başbakan Erdoğan'ın "kriptolu telefonumu bile dinlemişler!" diyerek tepki gösterdiği telefonunun dinlenmesi konusu, bir kez daha Meclis gündemine geldi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan'a önemli sorular yöneltti.  

ÇİP'LERİ TÜBİTAK MI ÜRETİYOR?

Tanal, kriptolu telefonlarda bulunan şifreleme özelliği, anahtar ve gizliliği sağlayan ÇİP’lerin TÜBİTAK tarafından üretilip/ üretilmediği sorusuna yanıt istedi. 

KRİPTOLU TELEFONLARI KİM TAMİR EDİYOR?

Tanal, kriptolu telefonların olası arıza durumunda hangi servis sağlayıcılar tarafından oarıldığının da açıklanmasını istedi. 

İşte o kritik sorular...


1- Türkiye’de toplam  kaç adet kriptolu telefon vardır? Bu telefonlar nerede ve kimler tarafından üretilmektedir?

2- Söz konusu kriptolu telefonları kimler satın almıştır?  Bu telefonlar ithal olarak mı Türkiye’ye giriş yapmakta yoksa yerli üretim mevcut mudur? Bu telefonlar hangi meslek mensupları tarafından yoğun şekilde kullanılmaktadır? Neden tercih edilmektedir?

3- Söz konusu telefonların özellikleri nelerdir? Hangi alanlarda bu telefonlar kullanılır? Bu telefonların güvenilirlik ve gizlilik  durumu ne düzeydedir ?

4- Bürokratlardan, Siyasetçilerden, Bakanlardan, İşadamlarından ve bunların yakın aile bireylerinden  kriptolu telefona sahip olan var mı?

5- Kriptolu telefonu kimler ve  nereden satın alabilir? Bu telefonlara sahip olabilmek için aranılan bir takım özellikler var mıdır?

6- Başbakan’a ait   toplam kaç adet kriptolu telefon verilmiştir? Eşi ve çocukları adına da kayıtlı kriptolu telefon var mı?

7- ASELSAN’ın geliştirmiş olduğu milli kripto yazılımı içeren telefon cihazları halen kullanılmakta mıdır? (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com