Erdoğan'ın Kriptolu Telefonunu Hangi 'Alçak' Dinledi?

Erdoğan'ın Kriptolu Telefonunu Hangi 'Alçak' Dinledi?
"Devletin Kriptolu telefonunu bile dinliyorlar, bunlar bu kadar alçak!" diyerek telefonunun dinlendiğini söyleyen Başbakan Erdoğan'ın telefonu nasıl dinlendi?

Burcu Evren Oral | SANSURSUZHABER.COM

CHP'nin bilişim uzmanı İzmir milletvekili Erdal Aksünger ile konuştu.

"Kriptolu telefonlar,  kodları olmadan dinlenemez." diyen Aksünger, bu telefonların ithal edilmesi için gerekli izinlerin de,  ancak o kodların , Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)na verilmesi halinde alınabildiğine dikkat çekti. Aksünger, dinlemenin nasıl yapılmış olabileceğini anlattı.

"Yurtdışından bu telefonu  ithal etmek istiyorsanız şartları var. Şartı, Türkiye'ye getirirken kripto kodlarını BTK'ya vermek zorundasınız. O yoksa lisans onayı vermez, telefon da  ithal edilemez. Nedeni de mahkeme  kararı ile dinlemeler  yapılabileceği için, o telefonların gerektiğinde  dinlenebilmesini sağlamak. Eğer bir mahkemeden,  bir kriptolu telefonun dinlenmesi kararı çıkıyorsa, BTK,  o kodları TİB'e veriyor. Yoksa dinlenme yapılamıyor."

Aksünger'in verdiği bilgilere göre, Başbakan'ın elindeki kriptolu telefonun, BTK'ya verilmiş olan kodları birileri tarafından ele geçirilmiş ise o telefonun dinlenmesi mümkün.

Telefon, Tübitak'ın  ürettiği kriptolu telefon da olsa, dinlenmesi mümkün. Çünkü aynı şekilde telefonla konuşma izninin verilmesi için kodların TİB ile paylaşılması gerekiyor.

UYDU TELEFONLARI GÜVENLİ Mİ?

Aksünger, Uydu telefonlarının da dinlenebildiğini anlattı. " Ancak uydu telefonları, yer istasyonları üzerinden dinlenebilir. Türkiye'nin de bildiğim kadarıyla yer istasyonu yok" diyen Aksünger, o telefonların Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı , NSA tarafından dinlenme ihtimali olduğuna dikkat çekti." Libya lideri Kaddafi,  elindeki uydu telefonundan bulundu" diyen Erdal Aksünger, bunun nedenini de " çünkü kendi yer istasyonu yoktu başkasının yer istasyonunu kullanıyordu" diyerek açıkladı.  

VIBER  MI , SKYPE MI?

Erdoğan'ın; Voip , Viber ya da Skype üzerinden konuşmuş olabileceği iddiaları ise Aksürger'e mantıklı gelmiyor. Çünkü bu tür konuşmaların hepsinin datalarının tutulduğu , hükümet tarafından biliniyor.

ÖZEL | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com