Erdoğan’ın “Kürt sorunu” pişmanlığı

Erdoğan’ın “Kürt sorunu” pişmanlığı
Hasan Cemal bugünkü köşesine Başbakan’ın değişen Kürt politikası söylemini taşıdı.

Milliyet gazetesi yazarı Hasan Cemal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’a gittiği 2005 yılında kullandığı “Kürt sorunu” söyleminden bugüne değişen çizgisini yazısında anlattı.
 
İşte o yazıdan  bir bölüm:
 
“Başbakan Erdoğan, 2005 yılı Ağustos ayında Diyarbakır’a gitti, sorunun adını bir başbakan olarak ilk defa açıkça Kürt sorunu diye koydu, ayrıca bu sorunun hepimizin sorunu olduğunu vurguladı, daha önemlisi bu konuda devletin yaptığı yanlışların da altını çizdi.
 
Bu bir dönüm noktasıydı.
 
Kürt sorununun öncelikle hükümetin, yani seçilmiş sivil otoritenin meselesi olduğunu belirten bir adımdı.
 
Erdoğan’ın bu Diyarbakır konuşmasının tarihi 12 Ağustos 2005’ti.
 
Aradan üç ay geçer.
 
28 Ekim 2005.
 
Başbakan Erdoğan, Londra’dan Ankara’ya uçarken Cengiz Çandar’a üç ay önceki Diyarbakır konuşmasıyla ilgili olarak sanki günah çıkarır, pişmanlığını belirtir:
 
“Orada bir yanlış yaptık. Ortaya çıkan tepkilerden gördüm ki, Kürt sorunu demiş olmam rahatsızlık yarattı. Daha başka bir şey bulmalıydım. Ne bileyim; Kürt kökenli vatandaşlarımızın sosyal ve ekonomik sorunları gibi bir şey...”
 
Yedi yıl geçti.
 
Artık sahnede, ‘Kürt sorunu yok’ diyen, Kürt sorunu yerine, ‘Kürt kökenli vatandaşların sorunları, dertleri’ diyen bir Erdoğan var...
 
Demirel’in dediği Devlet meselesi galiba işte böyle bir şey...” (CTE)
 
Yazının tamamı için tıklayın: http://siyaset.milliyet.com.tr/erdogan-in-pismanligi-ve-devlet-meselesi-/siyaset/siyasetyazardetay/21.12.2012/1644640/default.htm

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com