Erdoğan'ın Kuyusunu Kazıyorlar!

Erdoğan'ın Kuyusunu Kazıyorlar!
Referandumu değerlendiren Newsweek, 'gelecek vizyonu savaşı' yaşadığını öne sürdüğü Türkiye'nin geçmişiyle hesaplaşmayı başarması halinde Suriye ve Irak'a örnek olacağını savundu..

Newsweek, Türkiye'deki referandum sürecine ilişkin yayınladığı bir değerlendirmede Türkiye'de “geçmişin üzerinden gelecek savaşı verildiği” yorumunda bulundu. Referandum sürecinde 1980 darbesi üzerinden tartışmaların sürdüğünü aktaran Newsweek; ancak yaşanmakta olan “kültür savaşlarının” aslında bir demokrasi olarak Türkiye'nin geleceği ile ilgili olduğunu belirtti. Türkiye'nin “geçmişin hayaleti olarak” belirtiği askeri idare ve otoriterinizmi (devletin yönetilen unsurlar üzerindeki otoritesini vurgulayan sistem) alt etmesi halinde, kendi geçmişiyle savaşma yolunun bölge ülkelerine de örnek olabileceğini kaydetti.

Newsweek'te Owen Matthews tarafından kaleme alınan makalede Başbakan Erdoğan'ın için “çetin birisi” değerlendirilmesi yapıldı.

SEKÜLERİST CHP ORDUYU DESTEKLİYOR

Sol görüşlü ve sekülerist CHP'nin güçlü bir şekilde orduyu desteklediğini kaydeden Newsweek yazarı, Erdoğan'ın AK Parti'sinin ise ordunun perde arkasından siyasi güce sahip olmasını kaldırmaya çalıştığını aktarıyor. Ancak geçmiş üzerinde yaşanan bu savaşın aslında Türkiye'nin gelecek vizyonu üzerine bir savaş olduğu yorumunu yapan Matthews, “Bir görüşe göre Türkiye, halkı kendi aptallıklarından koruyan babacan ordu idarecilerinden oluşan hizip tarafından yönetiliyor. Bir diğer görüşe göre ise - İslami olsa bile - hükümet halkın oyuyla kuruluyor” şeklinde dile getiriyor.

ERDOĞAN'IN KUYUSUNU KAZIYORLAR

Yeni Anayasa'nın “gölge (derin) devlet üzerine kazanılmış büyük bir zafer ve gerçek demokratik bir Türkiye için büyük bir adım” olarak yorumlandığını aktaran dergi temelde meselenin “Türk seçmenlerin demokrasiye mi güvenecekleri yoksa devletin kimlik muhafızları tarafından korunacakları mı olduğunu” aktarıyor. Newsweek aslında ordunun “ilerici bir güç” olduğunu savunmanın giderek zorlaştığını belirtiyor. Owen Matthews, ordunun, halkın demokratik yollarla AK Parti'yi seçmesine saygı duymak yerine Erdoğan'ın kuyusunu kazmak için bir muhafız gibi hareket ettiğini yazıyor. AK Parti'ye açılan kapatma davasında da ordunun davaya destek verdiğini vurgulayan yazar, ardından Ergenekon davasına değinerek birçok emekli generalin AK Parti'yi yıkmak ve yeni bir darbeye zemin hazırlamak için birçok eylem ve saldırı planladıklarının ortaya çıkarıldığı bilgisini veriyor.

ORDUYA DUYULAN GÜVEN AZILIYOR

Newsweek haberinde ayrıca Türklerin orduya olan saygısının sarsıldığını vurguluyor ve anketlerin orduya duyulan güvenin azaldığını gösterdiğini kaydediyor.

Suriye ve Irak'a ilham verebilir

Newsweek yazarı, sistem ve cunta tarafından yerleştirilmiş kişilerin hala görevde olduğu Türkiye gibi ülkelerde faşist geçmişin yaşayan hatırasıyla uğraşmanın zor olduğu yorumunu yapıyor. Türkiye'de askeri diktatörlüğü destekleyen “ultra-sekülerler” ile Türkiye Anayasası'nı çiğneyen subayların yargılanmasını isteyen İslamcılar arasında devam etmekte olan kültür savaşının sonucunun, Türkiye'nin, “Büyük Abi” ordu olmadan bir demokrasi olarak geleceği ile ilgili olduğu ifade ediliyor. Ayrıca Türkiye'nin askeri idarenin ve otoriterizmin vesayetinin üstesinden barışçıl bir şekilde gelmenin yolunu gösterebilirse, bunun bölgede daha acı geçmişse sahip olan Suriye ve Irak gibi bölge ülkeleri için de ilham verici olabileceğinin altı çiziliyor.

İmparatorluğun geri dönüşü

İstanbul'u tanıtan Wall Street Journal, “Türkiye güçlü ekonomisi ve cesur başbakanıyla bölgesel süper güç olma yolunda güvenle ilerliyor” diye yazdı

• ABD'nin önde gelen iş dünyası gazetesi Wall Street Journal (WSJ), Türkiye'nin bölgesel süper güç olma yolunda güvenle ilerlediğini yazdı. Hafta sonu gezi ekinde “İmparatorluk Geri Geliyor” başlığıyla yayımlanan tam sayfa haberde, İstanbul'un görülmesi gerekli yerlerinden fotoğraflar da yer aldı. Suzy Hansen tarafından kaleme alınan yazıda, Türkiye'nin güçlü ekonomisi ve cesur Başbakanıyla, bölgesel süper güç olma yolunda güvenle ilerlediği, 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'un da ülkenin kazandığı bu yeni güvenle dolu olduğu belirtildi. Yazıda İstanbul'da, Türkler'in hem “Osmanlı nostaljisinden”, hem de kentin Beyoğlu gibi bazı semtlerinin hızla değişen görünümünden memnun olduğu belirtildi. Beyoğlu ve civarında giderek yenilenen binaların, butik mağazaların, yepyeni restoranların ve gece kulüplerinin bulunduğu kaydedilen haberde, Eyüp, Balat ve tarihi Sultanahmet semtlerinde ise kentin daha geleneksel yüzünün görülebildiği, Üsküdar'ın da Beyoğlu'na alternatif oluşturduğu ifade edildi
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com