Erdoğan’ın ‘merakı’ yersizmiş

Erdoğan’ın ‘merakı’ yersizmiş
Başbakan Erdoğan, 28 Şubat’ta sermaye ve medyaya yönelik yargılama istedi ancak zaten savcılık ‘sivil sorumlular’ üzerinde çalışıyor.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 28 Şubat sürecinin “sivil ayağına” ilişkin söylediği “28 Şubat’ta sermaye, yazılı ve görsel medyanın katkısı yok muydu? Niye hâlâ yargılanmıyorlar diye merak ediyorum” şeklindeki kaygısının “yersiz” olduğu anlaşıldı. TMK’nin 10. Maddesi ile görevli Ankara Başsavcılığı’nın, 28 Şubat sürecinde rol aldıkları iddiasıyla basın, sermaye, üniversite ve sendika mensuplarına yönelik çalışmasının uzun zaman önce başlattığı ve araştırmaların sürdüğü öğrenildi.
 
Başbakan Erdoğan’ın önceki günkü açıklamalarının ardından iki başdanışmanı Yalçın Akdoğan ve Yiğit Bulut da aynı şekilde dünkü köşe yazılarında, 28 Şubat’ın “sivil ayağı”ndan neden hesap sorulamadığını sordular. Akdoğan, “Neden Onlar Hesaba Çekilmiyor”, Bulut da “28 Şubat’ın Sivil Karargâhına Girilmeli” başlıklı yazılarında, mahkemenin bunu yapmaması durumunda görevini yerine getirmiş olmayacağı tezini savundular.
 
Başbakan Erdoğan’ın sivil ayakların adreslerini vererek yönelttiği “Neden yargılanmıyorlar” sorusunu anımsattığımız başsavcılık kaynakları, soruşturmanın sürdüğünü belirterek, “Çalışıyoruz. Ancak delillerin toplanması biraz zaman alıyor” yanıtını verdi.
 
Soruşturmanın sivil ayağında kimlerin olacağına ilişkin soruya ise savcılık kaynakları, “Akademisyenler, sendikacılar, medya mensupları ve sermaye sahipleri” karşılığını verdi. Sermaye gruplarına ilişkin Mali Suçları Araştırma Kurulu’ndan (MaSAK) istenen raporun gelmediğini belirten savcılık, gelecek raporun büyük önem taşıdığına işaret etti.
 
Alınan bilgiye göre, medya ile ilgili deliller arasında gazetecilerin Genelkurmay Başkanlığı’nda yaptığı görüşme kayıtları, brifingler ve 28 Şubat döneminde atılan manşetler, yazılan haber ve köşe yazıları bulunuyor. Diğer sivil şüphelilerin belirlenmesinde Genelkurmay ziyaretçi defterinden de yararlanıldığı belirtildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com