“Erdoğan’ın selamsız bandosu…”

“Erdoğan’ın selamsız bandosu…”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Ekonomide biri Mehter, diğeri İzmir Marşı çalmaya çalışıyor. Maestro sopayı farklı sallıyor, her kafadan bir ses çıkıyor. Adeta selamsız bandosu gibiler; Erdoğan'ın Selamsız Bandosu bunlar” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, yaptığı yazılı açıklamada ekonomideki son verileri değerlendirerek , “Biri ‘gaz’ dedi biri ‘fren’, raydan çıktı tren” dedi.
 
Oran, şu tespitlerde bulundu:
 
“Türkiye ekonomisine ilişkin göstergelerin bir biri ardına kötüleşirken, akordu bozuk orkestra gibi her biri ayrı telden çalan AKP’nin ekonomi kurmayları Ali Babacan, Mehmet Şimşek, Zafer Çağlayan, Cevdet Yılmaz, Hayati Yazıcı, Nihat Ergün ve Faruk Çelik adeta Bremen mızıkacılarını oynuyorlar…
 
 “ERDOĞAN’IN SELAMSIZ BANDOSU GİBİ BİR EKONOMİ YÖNETİMİ VAR”
 
Geçen hafta açıklanan veriler Türkiye ekonomisinin ne kadar kötü yönetildiğini bir kez daha ortaya koyuyor. Ekonomide çok kötü bir tablo var; tam anlamıyla bir başarısızlık söz konusu.... Kabinenin ekonomiden sorumlu kanadı ise ekonominin gerçekleri ve birbirleriyle uyumsuz açıklamalarıyla tam bir selamsız bandosu gibi... Kimin ne dediği, kimin ne ses çıkardığı belli değil. Recep Tayyip Erdoğan’ın Selamsız Bandosu gibi bir ekonomi yönetimi var….
 
“ARABA DUVARA TOSLADI”
 
Ekonomiye bakan bu arkadaşların biri ‘gaz’ biri ‘fren’ derken, geçen hafta açıklanan GSYH verileri, ekonomi arabasının duvara tosladığını ortaya koydu.
 
Ekonomiyi yönettiğini sanan bu AKP’liler, 2011’de GSYH’nin yüzde 10’una ulaşan cari açıkla Türkiye’ye dünya rekoru kırdırıp alarm zilleri çalmaya başlayınca, ‘Hadi 2012’de yumuşak iniş’e geçelim, ‘Bu yıl büyüme yüzde 4 olsun’ dediler. Oysa borçtan iflahı kesilmiş vatandaşın tüketimde frene basmasıyla hormonlu büyümenin sonu zaten gelmişti, öyle de oldu. Önceki yıllardaki gibi vatandaşı borçla tüketime yönlendirip, harcama artışını büyüme diye yutturma imkânları da kalmadı artık. Vatandaş tüketmeyince, hormonlu büyüme bile tarih oldu. Çeyrekler itibariyle ekonomide yavaşlama giderek belirginleşti."
 
GSYH verilerinin, geçen yıl ekonominin giderek yavaşlayarak durma noktasına geldiğini gösterdiğini kaydeden Oran, "İlk çeyrekte yüzde 3.3, ikinci çeyrekte yüzde 2.9 olan büyüme oranı, üçüncü çeyrekte yüzde 1.6’ya son çeyrekte yüzde 1.4’e düştü. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH değeri ise bir önceki çeyreğe göre aynı kaldı; yani bu bazda son çeyrek büyümesi yüzde 0 (sıfır) oldu" dedi.
 
“GERÇEK BÜYÜME YÜZDE 1 BİLE DEĞİL”
 
Geçen yılki kötü performansın bile aslında bir "istatistik hilesinin eseri" olduğunu savunan Oran, gerçek oranın çok daha düşük olduğunu ileri sürerek şöyle devam etti:
 
"Geçen yıl özel tüketimde ve özellikle yatırımlarda hızlı düşüş yaşandı. Geçen yılki büyümenin tek kaynağını; ‘altın ihracatı’ köpüğü sayesinde kağıt üzerinde sağlanan net ihracat artışı oluşturdu. İran’dan alınan doğal gazın ödemesini ithal külçe altınla yapıp, bunun adını da ihracat koydular. Olmayan ihracat varmış gibi gösterilince büyüme de olduğundan daha yüksek gözüktü. Yıllık tutarı 14 milyar dolara yaklaşan ‘ihracat’ düşülünce 2012’deki gerçek büyümenin sadece yüzde 0.7 olduğu görülüyor."
 
“TÜRKİYE EKONOMİSİ 2012’DE STOP ETTİ”
 
"Yani anlayacağınız akordu bozuk bu selamsız bandosu marifetiyle Türkiye ekonomisi 2012’de ‘stop’ etti" değerlendirmesinde bulunan CHP'li Oran, büyüme verilerinin açıklanmasının ardından ilgili bakanların "Bremen Mızıkacıları" gibi art arda, birbiriyle uyumsuz, ekonominin gerçekleriyle ilgisiz beyanlarda bulunduğunu belirtti. Oran, "Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin 2012’de ‘önemli kazanımlar elde ettiğini’ savunarak, açıklanan oran için ‘İyidir, başarıdır’ değerlendirmesinde bulundu. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise ‘Tehlike varsa frene basılır fakat acı fren yapmamak lazım. Bu biraz acı fren oldu’ dedi. Ekonomiyle ilgili diğer bakanlardan da benzer çelişkili ve konuya ne kadar yabancı olduklarını gösteren çeşitli değerlendirmeler geldi.
 
Maestro Erdoğan ve Selamsız Bandosu... Biri Mehter, diğeri İzmir Marşı çalmaya çalışıyor. Maestro ise zaten sopayı farklı sallıyor" ifadelerini kullandı.
 
“SANAYİ, TİCARET, İNŞAAT DURMA NOKTASINA GELDİ”
 
Geçen yıl imalat sanayii, ticaret ve inşaat gibi temel sektörlerde büyüme yavaşlayarak durma noktasına geldiğini, özellikle toptan ve perakende ticarette son iki çeyrekte negatif olan büyümenin, yıllık bazda yüzde 0.1’de kaldığını belirten Oran, "2011-2012 karşılaştırmasında büyüme oranının tarımda yüzde 6.2’den yüzde 3.5’e, madencilikte yüzde 3.9’dan yüzde 0.8’e, elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 8.8’den yüzde 3.5’e, oteller ve lokantalarda yüzde 9.7’den yüzde 3.4’e, ulaştırma, depolama ve haberleşmede yüzde 10.5’ten yüzde 3.2’ye, mali aracı kuruluş faaliyetlerinde yüzde 9.6’dan yüzde 3.2’ye düştüğü belirlendi. Konut sahipliğinde yüzde 1.7 ile önceki yılkine yakın düşük bir büyüme yaşandı. Gayrimenkul, kiralama ve iş faaliyetlerinde büyüme yüzde 9.3’ten yüzde 6.6’ya, eğitimde de yüzde 5.1’den yüzde 4.3’e gerilerken, sağlık işleri ve sosyal hizmetlerde büyüme oranı yüzde 5.3’le değişmedi. Yıllık büyüme dolaylı ölçülen mali aracılık faaliyetlerinde de yüzde 12.4’ten yüzde 3.4’e gerileyerek sert bir düşüş gösterdi" dedi.
 
"AKP DÖNEMİNİN ORTALAMA BÜYÜMESİ YÜZDE 4.9"
 
AKP iktidarının, son on yılda Türkiye ekonomisini çok hızlı büyüttüğü yalanına devam ettiğini söyleyen Oran, şöyle devam etti:
 
"Oysa Türkiye en düşük büyüme dönemlerinden birini AKP iktidarında yaşadı. Tek parti iktidarı olmasına rağmen 2003-2012 döneminde ortalama büyüme oranı yüzde 4.96 olarak gerçekleşti. AKP dönemindeki ortalama büyüme, 1950-59 ve 1960-69 arasındakinin altında kaldı; Dünya petrol krizinin damgasını vurduğu, Kıbrıs savaşı ve Türkiye’ye yönelik ABD ambargosunun yaşandığı 1970-79 dönemindeki ile yaklaşık aynı düzeyde gerçekleşti. AKP’nin yıllık ortalama bazda yaşattığı büyüme, Türkiye’nin enerjisini ve kaynaklarını terörle mücadeleye sarf ettiği, çok sayıda küresel ekonomik krizin yaşandığı izleyen dönemdekine göre de çok başarılı bir tablo sergilemedi.
 
“İHRACAT DA ALARM VERİYOR”
 
Geçen hafta ekonomiye ilişkin bir kötü haber de ihracat cephesinden geldi. Türkiye’nin mart ayı ihracat artışı yüzde 0.3’te kaldı. Yani ihracat yerinde saydı. Özellikle en büyük pazar konumundaki AB’ye yapılan ihracatta yüzde 4 dolayındaki düşüş bunda etkili oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı verilere göre, ilk üç aydaki ihracat artışı yüzde 3.3’te kaldı. Son 12 aylık ihracat artışı ise yüzde 10.8 oldu."
 
“İŞSİZLİĞİ AZALTMADA BİR ARPA BOY YOL ALAMADILAR”
 
AKP döneminde işsizlikle mücadelede "bir arpa boyu yol alınamadığı" iddiasında bulunan Oran, şunları kaydetti:
 
"Son yıllarda makro ekonomik göstergeleri makyajlamasıyla anılır hale gelen TÜİK’in resmi işsizlik verilerine göre bile işsizlik oranı Aralık 2012 itibariyle yüzde 10.1’le on yıl önceki ile neredeyse aynı düzeyde kaldı. Kapsamı alabildiğine dar tutulan ve işsizlerin işsiz sayılmadığı bu tanıma göre belirlenen işsiz sayısı Aralık 2012 itibariyle 2 milyon 790 bin kişi ile on yıl öncekinin çok üzerinde bulunuyor.
 
“GERÇEK İŞSİZLİK YÜZDE 16.4”

 
İşsiz ve iş bulunması durumunda hemen iş başı yapmaya hazır olan, ancak TÜİK’in hane halkı iş gücü anketi yaptığı dönemde ‘iş arama kanallarından birini kullanmadığı’ bahanesiyle sayıya dâhil edilmeyen 2 milyon 69 bin kişi bulunuyor. Bunlar da dikkate alındığında gerçek işsiz sayısı Aralık 2012 itibariyle 5 milyona yaklaşıyor, işsizlik oranı da yüzde 16.4’e ulaşıyor.
 
Başbakan, sanki on yıllık iktidarında mevcut genç nüfusun ihtiyacına paralel istihdam yaratabilen bir ekonomiyi gerçekleştirmiş gibi, her fırsatta vatandaşa ‘en az 3 çocuk’ yapmaları tavsiyesini tekrarlıyor. Oysa her beş gençten biri işsiz durumda… İşsizlik oranı okumuş gençlerde daha da yüksek; her dört üniversite mezunundan biri işsiz…” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com