Erdoğan'ın Somali Notları!

Erdoğan'ın Somali Notları!
Başbakan Erdoğan, yardım kampanyası sebebiyle bulunduğu Mogadişu'da Somali Cumhurbaşkanı ile birlikte basın toplantısı düzenledi...

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

"Somali'de bugüne kadar görmediğim bir felaket tablosu var. Somali'nin sesini daha yakından işitmek için buradayız. Bu ziyaret vesilesiyle buradaki durumu dünyaya duyurmak istiyoruz. Bu Türkiye'nin sorunu değil insanlık sorunu. Aslında burada yaşanan dram çağdaş uygarlığın test edilmesidir. Batının değerlerinin içi boş bir retorik olmadığını ispatlamak için bu testi uygar dünya atlatmak zorundadır. Bütün vicdanlara seslenmek istiyorum, dünyanın geri kalan alanlarındaki annelere, babalara seslenmek istiyorum, lütfen parklarda neşe içinde güle oynaya oynayan çocukların hakkının buradaki çocuklar için de geçerli olduğunu unutmayın.

Az önce geldiğimiz kampta, oradaki yavruların susuzluktan ne halde olduğunu gördük, hastaneye yetiştirilmesini rica ettik ve bir yavrumuz yolda vefat etti. Bu yangını söndürmek aslında mümkün ve bizler Türkiye olarak dünyadak idiğer ülkeler ne der beklemiyoruz. Ayni ve nakdi olarak yaptığımız ve yapacağımız çalışmaların bir taslağını çıkarmış bulunuyoruz. Yarın saat 14:00'te İstanbul Dolmabahçe'deki ofisimizde ilgili kuruluşlarla biraraya gelerek bundan sonraki adımlarımızın yol haritasını çıkarmak istiyoruz.

Burada bir tespitimiz var onu vurgulamak istiyoruz, kaynakların israfına gitmeden, verimliliği artırarak burada yatırımlara girmenin gerekliliğine inanıyoruz. Süratle koordinasyonumuzu sağlamamız lazım. Herhangi bir kurumsal milliyetçiliğe gitmeden ortak kollektif adımı atmamız gerekiyor. Süratle inşallah, Somali'de büyükelçiliğimizi de kuruyoruz. Elçiliğin açılmasıyla birlikte yardımların iletimi de iyileşecek.

Somali'de iç barışı sağlamak için de üzerimizde mesuliyet olduğunu hissediyoruz. Çok miktarda su kuyusu açarak su sorununu minimize etmeye çalışacağız. Mogadişu'da havalimanı ile şehir arasındaki yolu da en kısa zamanda yapacağız. Yol kenarlarında öbek öbek kesilmiş hayvanların kurumuş ve kurulmakta olan kemikleri var, bu kemikleri yakmak için fırın ve çöp kamyonları göndereceğiz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com