“Erdoğan’ın tek isteği tek adamlık”

“Erdoğan’ın tek isteği tek adamlık”
Hukukçu Tansel Çölaşan, Başbakan’ın 12 Eylül 2012 referandumundan sonra kendi yarattığı yargıya bile tahammül edemediğini vurguladı ve ekledi: Erdoğan’ın tek istediği, tek adamlıktır…

Danıştay eski Başkanvekili ve Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Tansel Çölaşan başkanlık sistemine dair çarpıcı açıklamalar yaptı.
 
Dünyada iki tip başkanlık sistemi olduğunu dile getiren Çölaşan, “Biri ABD’de başarıyla uygulanan sistem, diğeri ise Latin Amerika ülkelerinde diktatörler yaratan sistemdir” dedi.
 
İşte Yurt gazetesine konuşan Tansel Çölaşan’ın çarpıcı açıklamalarından satırbaşları:
 
“ÇOK VAHİM SONUÇLARI OLACAK”
 
-AKP’nin nasıl bir model öngördüğünü söylemek istemiyorum. Herkes biliyor zaten. Tayyip Erdoğan, Latin Amerika tipi bir diktatörlükle, yaşamayı hiç kale almadan, kendi başına seçtiği ve hiçbir şekilde denetlenmeyen bir kabineyle Türkiye’yi yönetmek istemektedir. Kabinedekileri canı istediğinde atıp canı istediğinde yenilerini getireceğine göre, tek kişi diktatörlüğü istiyor. Çünkü kurmak istediği kabineyi kimseye sormuyor, parti dışından istediği ismi seçebiliyor, istediği zaman atayabiliyor, istediği zaman görevden alabiliyor. Hiçbir şekilde Meclis, Başkan’ın seçeceği bu bakanları denetleyemiyor. Ne soru sorabiliyor, ne gensoru verebiliyor, ne güvenoyu verebiliyor; hiçbirisi yok. Dolayısıyla bu genel anlamda ABD’de uygulanan başkanlık sistemine benzemiyor. Kendileri de söylüyor zaten benzemediğini. Ama çok vahim sonuçları olacaktır bunun.
 
“KARŞISINDA KİMSEYİ İSTEMİYOR”
 
-12 Eylül 2012 referandumunda hiçbir şekilde reform olmayan ama kendilerinin yargı reformu dedikleri bir paketi oylamaya sunmuşlardı. İstedikleri gibi yargıyı elde ettiler. Dolayısıyla şimdi tekrar ağlaşmasının, yargıdan şikayet etmesinin nedeni hiçbir şekilde karşısında bir organ görmek istemiyor. “Ben tek söz sahibi olmalıyım” diyor. Aslında şu andaki yargıyı kendisi oluşturdu, mevcut yargı, kendisinin yargısı. Düşünün kendi yarattığı yargıdan bile rahatsız. Onu bile istemiyor. O denli tek söz sahibi olmak istiyor. Tek istediği, tek adamlık… (CTE)
 
Röportajın tamamı Yurt gazetesinde…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com