Erdoğan’ın yapmak istediğini padişahlar yapmadı!

Erdoğan’ın yapmak istediğini padişahlar yapmadı!
Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Doğan, Başbakan’ın “kuvvetler ayrılığı” çıkışını tarihten verdiği bir örnekle eleştiriyor.

Padişah Abdülaziz’in bile kuvvetler ayrılığı ilkesini benimsediğinden bahseden Yalçın Doğan, o günden bugüne yaşanan sürecin hüzün verici olduğunu belirtiyor.
 
İşte o yazı:
 
“Padişah Abdülaziz nerede Erdoğan nerede
 
Uzun Avrupa gezisinden dönen Padişah Abdülaziz Sadrazam Ali Paşa’ya bir ferman hazırlatıyor. Şurayı Devlet ile Divan-ı Ahkam-ı Adliye isimli iki kurum oluşturulması için.
 
Şurayı Devlet, bugünkü Danıştay, idare ile adliye arasındaki anlaşmazlıkları çözmekle görevlendiriliyor. Divan-ı Ahkam ise, bugünkü Yargıtay yargı yetkisine sahip, tüzüğünde amacı şöyle:
 
“Adliye işlerinin hükümetten bütünüyle ayrılması suretiyle, yargılama ve duruşmalarda kul haklarının bir kat daha emniyete kavuşturulması, yürütme ile görevli hükümetin bu tür işlere karışmasının engellenmesi Padişah katında doğru ve uygun bulunduğundan”

 
Yıl 1868, huzurlarınızda kuvvetler ayrılığı ilkesi. Demokrasi açısından bu müthiş önemli adım atılırken, Abdülaziz fermanda altını bir kez daha çiziyor:
 
“Bu yeni kurumlarımız yürütmenin yargıdan ve yasamadan ayrılması esasına dayanmaktadır”.
 
Padişah Abdülaziz’den Başbakan Erdoğan’a uzanan çizgi hüzün veriyor.” (CTE)
 
Yazının tamamı için tıklayın:  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22196227.asp

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com