Erdoğan'ın ziyareti Azerbaycan basınında

Erdoğanın ziyareti Azerbaycan basınında
Başbakan Erdoğan'ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüşmesine geniş yer ayıran, Azerbaycan'daki gazeteler, "paralel yapı", "Karabağ sorunu" ve "iki ülkenin işbirliği"ne ilişkin manşetlerle çıktı

BAKÜ (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmesine geniş yer ayıran Azerbaycan gazeteleri, Erdoğan'ın, Aliyev'e "paralel yapı"ya ilişkin liste sunduğu yönündeki iddiaları manşetlerine taşıdı.

Erdoğan-Aliyev görüşmesine geniş yer ayıran gazetelerde, Başbakan Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı Aliyev'den, Türkiye'deki "paralel yapı"nın Azerbaycan uzantıları konusunda tedbir almasını istediği belirtildi.

En çok okunan gazetelerden Yeni Müsavat, Başbakan'ın ziyaretini "Erdoğan Azerbaycan Cumhurbaşkanına Bakü'deki Nurcuların dosyasını verdi-kalem kırıldı" başlığıyla duyurarak, "Erdoğan ve Aliyev, basın toplantısında görüşlerini kesin hüküm niteliğinde açıkladılar. Hizmet harekatı kurban verildi. Yukarı Karabağ konusunda Türkiye'nin tutumu değişmedi" ifadelerini kullandı.

Aliyev-Erdoğan basın toplantısını manşete çeken Azadlık gazetesi, "Erdoğan Aliyev'in karşısına talep koydu. Başbakan, Azerbaycan'daki Nurcuların 'vurulmasında ısrarlı" başlığıyla çıktı.

Şark gazetesi de "Erdoğan Azerbaycan'daki Nurcuların listesini takdim etti" manşetini attı. Gazete, haberinde Başbakan Erdoğan'ın "Nurcular her iki ülke için de tehlikeli" yönünde ifade kullandığı yazdı. 

"Bir Hedefe Doğru" manşetiyle çıkan Gündelik Telegraf gazetesi "İlham Aliyev'den Erdoğan'a tam destek" alt manşetine yerv erdi.

Aliyev ile Erdoğan'ın basın toplantısındaki sözlerine geniş yer veren gazete, Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Başbakan Erdoğan'ı her konuda desteklediğini yazdı. 

"Her zaman birbirimizin yanında olduk" manşetiyle çıkan Ekspress gazetesi de Erdoğan'ın Aliyev'e liste takdim ettiği yönündeki iddiayı sayfasna taşıyan bir başka yayın organı oldu.

525. gazete de Aliyev'in ortak basın toplantısındaki "Türkiye ile ilişkilerimizin zarar görmesine fırsat vermeyeceğiz" sözlerile okuyucusunun karşısına çıktı.

Erdoğan'ın ziyaretinin amacının, "paralel yapı"nın Azerbaycan uzantılarıyla ilgili olduğunu ileri süren Cumhuriyet gazetesi de "Erdoğan'dan Aliyev'e Gülen Dosyası Talepleri" manşetini attı.

İlk sayfasını tamamen Erdoğanın ziyaretine ayıran Halk ve Yeni Azerbaycan gazeteleri, ikili ve heyetlerarasi görüşmeler ile basın toplantısının detaylarını yazdı.

İki Sahil ve Kaspi gazeteleri de Erdoğan'ın Bakü temaslarını manşetlere taşıyarak, Aliyev'in "Türkiye-Azerbaycan ilişkileri dinamik gelişme dönemini yaşıyor" başlığını kullandı.

Gazetelerde, Erdoğan'ın son ziyaretiyle iki ülke ilişkilerinin bundan sonra daha da ilerleyeceği vurgulandı.

Aliyev-Erdoğan görüşmesini Adalet gazetesi, "Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinde yeni evre", Haftaiçi gazetesi, "Azerbaycan-Türkiye işbirliği devam etmelidir ve edecek", Halk Cephesi gazetesi, "Tüm konularda hemfikiriz" başlıklarıyla haber yaptı.

İlk sayfasında, Başbakan Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Aliyev görüşmesinin tam fotosu ile çıkan Ses gazetesi de Aliyev'in "Bugün dünyada, Azerbaycan ve Türkiye kadar birbirine yakın ikinci bir devlet yok" sözlerini manşete taşıdı. Gazete, ikinci ve üçüncü sayfalarını da Erdoğan'ın ziyaretine ayırdı.

Erdoğan'ın "Karabağ konusunda taviz vermemiz mümkün değil" sözlerini manşetten veren Paralel gazetesi de Aliyev'in, "Biz her zaman, iyi günde de kötü günde de birbirimizin yanında olduk" sözlerini başlığa taşıda.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com