Eren'den "Hayat dersi"

Eren'den "Hayat dersi"
Yaklaşık 60 yıl Amerika’da doktorluk yapan ve birikimleriyle önce annesi Gülizar Eren adına bir okul, sonra Simav’ın bacasız sanayisi olan üniversitesine eşi Müfide Eren ve kendi adına eğitim blokları, seracılık uygulamaları için cam sera yaptırarak Simav
Mustafa ARIGÜMÜŞ | Simav

Okulun konferans salonuna okul müdürü Doç. Dr. Rüştü Güntürkün ile birlikte giren Eren, ayakta alkışlandı.  Eğitimin önemine yönelik yaptığı söyleşide özellikle öğrencilerden gelen soruları yanıtlayarak açıklamalarda bulunan Eren, ilkokuldan liseye, üniversitede tıp fakültesindeki eğitiminden Amerika’ya gidişine kadar zorluklarla geçen eğitim hayatından kısa kesitler sundu.
 
Yaklaşık 60 yıl kaldığı Amerika’dan kesin dönüş yaparak yıllarca özlemini çektiği yurduna ve Simav’a kavuşmaktan dolayı mutluluğunu dile getiren 88 yaşındaki eğitim sevdalısı Eren, eğitim alanına niçin yatırım yaptığına ilişkin soruya ise, “Sadece ülkemiz değil, tüm dünya ülkelerinin geleceği, eğitime verecekleri öneme bağlı. Ben de bunun için, ilçemizle birlikte ülkemizin gelişimi için eğitimi destekliyorum. Birikimimi eğitim tesisleri yaparak, Simav’ın başarılı ama yardıma muhtaç üniversitelerde okuyan öğrencilerine burslar vererek değerlendiriyorum” dedi.
 
Genç yaşlarında herşeyin kendisinin olmasını istediğini, yaşlanınca bunların hiç birinin değerinin kalmadığını belirten Eren, öğrencilere adeta hayat dersi verircesine şu önerilerde bulundu, “Her zaman boş zamanınız değil, birşeyleri hayata geçirecek, uygulayacak zamanınız olsun. Artık sadece kendi dilini bilen değil, birden fazla yabancı dil bilen insanların geleceğe dair hedefleri olacağını kabul edin ve yurt dışına gitmeyi planlıyorsanız en az bir yabancı dili çok iyi öğrenin. Her zaman ve her yerde gerçek kişiliğinizi ortaya koyun, iki yüzlü olmayın.Mücadeleci ve tuttuğunu koparan, sözünün eri, sözünde duran olun. Başarının temeli önce hedefi belirlemektir. Önce hedefinizi belirleyerek hedefinize emin adımlarla yol alın. Mesleğinizle ilgili eğitimin yanında mutlaka müzik, spor yada sosyal bir alanda da kendinizi yetiştirin. Yaratıcı, öğrenen, üreten, öğrendiğini öğreten, öğrendiğini uygulayan olun. Hiç kimsenin aleyhinde haklı olsanız bile konuşmayın. İyi para kazanmanın en iyi ve en doğru yolu bildiğiniz işi en iyi şekilde yapmak olduğunu asla unutmayın. Kesinlikle sigara içmeyin. Sigara sizin ömür denilen hayat yolculuğunda hedeflerinizin önünde bir duvar gibi duracak en kötü engeldir”
şeklinde konuştu.
 
Söyleşi sonunda Simav Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Güntürkün, günün anısına  Eren’e üniversitenin bir çini plaketini takdim ederek teşekkür etti. Güntürkün, Fakültemiz, Yüksek Okulumuz sizin destekleriniz, mücadelenizle bu günlere gelmiştir. Bundan sonra da eserlerinizle yoluna başarıyla devam edecektir. Okulum ve öğrencilerim adına şahsınıza şükranlarımızı sunarız” dedi.  
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com