Ergenekon Cephanelikleri Tescillendi!

Ergenekon Cephanelikleri Tescillendi!
Bilirkişi raporunda 13 ayrı yerde bulunan mühimmatlar tek tek incelendi Ergenekon tescillendi.

Ergenekon cephanelikleriyle ilgili hazırlanan bilirkişi raporu, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştı. Rapora göre, Zir Vadisi, Gölbaşı, Sakarya ve Eskişehir gibi 13 ayrı yerde bulunan mühimmatlar tek tek incelendi.Sanıkların 'kullanılmaz durumda' dedikleri bombaların çalışır vaziyette olduğu tespit edildi. Ergenekon sanığı Mustafa Dönmez'in "Mühimmatı polisler yanlarında getirip gömdü." iddiası da raporla çürütüldü: "Benzer mühimmatlar, iki malzemenin temin yeri ve şekli yönünden aralarında irtibat olabileceği ihtimalini göstermektedir."

Dosya kapsamında ele geçirilen el bombaları ve patlayıcı maddeler üzerindeki incelemeyi Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Başkanlığı Kriminal Daire Başkanlığı'nda görevli patlayıcı madde imha uzmanı Yüzbaşı Murat Durdu ile Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarı Daire Başkan Yardımcısı bomba uzmanı Cengiz Özdemir yaptı. Bu kapsamda Ankara Zir Vadisi ve Sakarya'da Yarbay Mustafa Dönmez, Ankara Gölbaşı'nda İbrahim Şahin ve Eskişehir'de Fikret Emek'ten çıkan cephanelik mühimmatı tek tek incelendi. 13 Mart 2011 tarihli ve 364 sayfalık raporda sanık ve avukatlarının dosyadaki patlayıcılar konusundaki itirazları ile mahkemenin sorularına karşı el bombaları konusunda açıklamalar da yer aldı. Raporun eklerinde bilirkişi incelemesi sırasında çekilen kamera görüntülerinin kayıtlı olduğu DVD'ler, bantlar, tutanaklar da yer aldı. Bugüne kadar sanıkların mahkemelerde 'bu mühimmat kullanılmaz durumda' şeklinde savundukları tezler de rapor ve görüntülerle çöküyor. Bilirkişiler sahada yaptıkları testlerle cephaneliklerden çıkan mühimmatın çalışır ve kullanılır vaziyette olduğunu da net bir şekilde tespit ediyor. Öte yandan adli emanetteki cephanelik mühimmatının Kapalı Cezaevi ve Mühimmat Komutanlığı depolarında muhafaza edildiği öğrenildi. İstanbul'daki keşif ve inceleme naip hakim Hüsnü Çalmuk nezaretinde gerçekleştirilirken Bakırköy'deki incelemede Jandarma Kıdemli Başçavuş Oğuz Kurtulmaz da yer aldı.

Patlayıcı maddeler imha edildi

Soruşturma kapsamında elde edilen el bombaları ve patlayıcı maddeler saklanmasının tehlikeli olacağı belirtilerek etkisiz hale getirildi. Adli emanette bulunan mühimmatlar 16 Ekim 2010 tarihinde Kayabaşı Toplu Konut arazisinde incelenerek tahrip edildi. İmha işlemi mahkeme kararıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Müdürlüğü'nden Raşit Sedal yönetimindeki ekip tarafından gerçekleştirildi. Bu sırada kamera kaydı da alındı.

İncelemeler görüntülü kayda alındı

Zir Vadisi'nde ve Sapanca'da ele geçirilen mühimmatın bilirkişi incelemesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talimatıyla Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi hakimlerinden Halin Dönmez'in refakatinde gerçekleştirildi. İnceleme TRT tarafından görüntülü kayda alındı. İncelemede Albay Ersin Aydın, Kıdemli Başçavuş Bahattin Uçar ile Yarbay Mukadder Öz de hazır bulundu. 84 dakika 51 saniyelik görüntü kaydı 2 DVD halinde rapora eklendi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com