Ergenekon davasında tahliyeler

Ergenekon davasında tahliyeler
Dava kapsamında tutuklu yargılanan Doğu Perinçek, Muzaffer Tekin'in de aralarında bulunduğu 6 sanığın tahliyelerine karar verildi

İSTANBUL (AA) - Ergenekon Davası sanıklarından İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin'in de aralarında bulunduğu 6 sanık tahliye edilirken, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu 7 sanığın tahliye talepleri ise reddedildi.

Veli Küçük, Doğu Perinçek, Levent Ersöz, Muzaffer Tekin, Hikmet Çiçek, Hasan Atilla Uğur, Hasan Ataman Yıldırım, Oktay Yıldırım, Erkan Önsel, Turhan Özlü, Bedri Gültekin, Serdar Öztürk ve Mehmet Demirtaş'ın avukatları, müvekkilerinin tahliyesini içeren dilekçelerini mahkemeye sundu.

Tahliye taleplerini değerlendiren İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar Muzaffer Tekin, Mehmet Demirtaş, Oktay Yıldırım, Hikmet Çiçek, Hasan Atilla Uğur ve Doğu Perinçek'in 6526 sayılı yasa kapsamında uzun tutukluluğa ilişkin kararını dikkate alarak, sanıkların 5 yıllık tutukluluk süresini doldurdukları gerekçesiyle tahliyelerine karar verdi.

Mahkeme heyeti, tahliye edilen 6 sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı da getirdi.

Mahkeme heyeti, sanıklar Veli Küçük, Hasan Ataman Yıldırım, Levent Ersöz, Erkan Önsel, Turhan Özlü, Bedri Gültekin ve Serdar Öztürk'ün 5 yıllık azami tutukluluk süresini doldurmağı gerekçesiyle tahliye taleplerini reddetti.

Heyet gerekçesinde, Veli Küçük'ün tutuklandığı 26 Ocak 2008'den hüküm tarihi olan 5 Ağustos 2013'e kadar geçen sürede 5 yıllık azami tutukluluk süresini doldurduğunu ancak Silivri 1. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen dava dosyasından yapılan mahsup nedeni ile 5 yıllık süreyi doldurmadığını ifade etti.

Mahkeme heyeti gerekçesinde, sanıklar Levent Ersöz, Serdar Öztürk, Bedri Gültekin, Erkan Önsel, Turhan Özlü ve Hasan Ataman Yıldırım'ın da tutuklandığı günden hüküm tarihi olan 5 Ağustos 2013 tarihine kadar, 5 yıllık tutukluluk süresini doldurmadığını kaydetti.

Hüküm tarihinden itibaren tutuklama kararını değerlendirme yetkisinin Yargıtay'a ait olduğunu bildiren mahkeme heyeti, İlker Başbuğ'un Anayasa Mahkemesine yaptığı başvurunun bireysel olduğunu, bu nedenle sadece başvuran kişiyi ilgilendirdiğini belirtti.

 

-Bugün 19 sanık tahliye oldu

 

Ergenekon davası kapsamında tahliye başvurusu yapan 19 sanık tahliye oldu. Aralarında Veli Küçük ve Levent Ersöz'ün de bulunduğu 7 sanığın ise tahliye talepleri reddedildi. Yalçın Küçük'ün tahliyesine oy çokluğuyla karar verilirken diğer tüm tahliye kararları oy birliğiyle alındı.

Tahliye olan sanıklar hakkında adli kontrol tedbirleri kapsamında, Sedat Peker hariç tahliye olan 18 sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulurken, 7 kişinin de ayrıca karakola giderek imza atmalarına karar verildi.

 

-Sanıklar hakkında

 

Dava kapsamında 6 yıl 2 aydır tutuklu bulunan Emekli Tuğgeneral Veli Küçük 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 99 yıl hapis cezası almıştı. 

6 yıl 9 aydır tutuklu bulunan Muzaffer Tekin,  2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 117 yıl hapisle cezalandırılmıştı. 

Silivri Cezaevi'nde 6 yıldır tutuklu bulunan Doğu Perinçek ise ağırlaştırılmış müebbet ile diğer suçlardan da toplam 34 yıl 4 ay hapisle cezalandırılmıştı. 

Emekli Albay Hasan Atilla Uğur hakkında, "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek"ten, suçun işlendiği tarih göz önünde bulundurularak eski TCK'nın 147. maddesi gereğince, 20 yıl hapis cezası verilmişti. "Kişisel verileri ele geçirme" suçundan 7 yıl hapis cezasına çarptırılan Uğur'a, "Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefetten" 2 yıl 3 ay hapis ile 4 bin 500 lira hapis cezası da uygulanmıştı.  Uğur, 5 yıl 8 aydır tutuklu bulunuyordu. 

Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz de 16 Ocak 2009'da tutuklanmış, "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek"ten, suçun işlendiği tarih göz önünde bulundurularak eski TCK'nın 147. maddesi gereğince 16 yıl 8 ay, "Yasaklanan bilgileri temin etmek suçundan" 2 yıl 1 ay,  "Resmi belgede sahtecilik" suçundan da 3 yıl 9 ay hapis cezası almıştı. Ersöz, tutuklandığından bu yana geçen 5 yıl 2 aydan beri rahatsızlığı nedeniyle hastanede bulunuyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com