Ergenekon davasından tahliyeler

Ergenekon davasından tahliyeler
Dava kaspamında tutuklu yargılanan Dursun Çiçek, Alparslan Aslan, İbrahim Şahin ve Kemal Kerinçsiz'in tahliyesine karar verildi

İSTANBUL (AA) - Ergenekon Davası kapsamında tutuklu yargılanan emekli albay Dursun Çiçek, Danıştay saldırısının zanlısı Alparslan Aslan, Eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin ve avukat Kemal Kerinçsiz'in tahliyesine karar verildi.

Kerinçsiz, Çiçek, Aslan ve Şahin'in avukatları, 6526 sayılı yasa kapsamında müvekkillerinin tahliyesini içeren dilekçelerini mahkemelere sundu.

Kerinçsiz'in tahliye talebini değerlendiren İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 6526 sayılı yasa kapsamında çıkan uzun tutukluluğa ilişkin kararı dikkate alarak tahliyesine karar verdi. Heyet, Kerinçsiz hakkında yurt dışına çıkış yasağı da koydu.

Çiçek ve Aslan'ın tahliye taleplerini değerlendiren İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi, 6526 sayılı yasa kapsamında çıkan uzun tutukluluğa ilişkin kararı dikkate alarak sanık Alparslan Aslan'ın tahliyesine hükmetti. Mahkeme heyeti, Alparslan Aslan hakkında, haftada 3 kez karakola giderek imza atması kararını vererek, yurt dışına çıkış yasağı koydu.

Mahkeme heyeti, Dursun Çiçek'in ise "Anayasa Mahkemesinin İlker Başbuğ hakkında verdiği kararı, tutuklamanın bir tedbir olması, şu aşamada tutukluluktaki gayenin gerçekleşmiş olması, gerekçeli kararın uzun bir süredir yazılmamış olmasını" dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

Heyet, Dursun Çiçek hakkında yurt dışına çıkış yasağı vererek, haftada bir kez karakola giderek imza atmasına hükmetti.  

Şahin'in tahliye talebini değerlendiren İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi de 6526 sayılı yasa kapsamında çıkan uzun tutukluluğa ilişkin kararı dikkate alarak tahliyesine karar verdi. Heyet, Şahin hakkında yurt dışına çıkış yasağı koydu, haftada bir kez karakola giderek imza atmasına karar verdi.

 

-Sanıklar hakkında

 

Ergenekon Davası kapsamında 6 yıl 2 aydır tutuklu olan avukat Kemal Kerinçsiz'e, "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan TCK'nın 312/1. maddesi gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti. Takdiri indirim uygulamayan mahkeme Kerinçsiz'i, "Yasaklanan bilgileri temin etme" suçundan 5 yıl, "Kişisel verileri ele geçirme" suçundan 1 yıl hapisle cezalandırmıştı.

Nisan 2010'dan bu yana tutuklu olan emekli Albay Dursun Çiçek ise "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan TCK'nın 312/1. maddesi gereğince" ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. 

"Balyoz Planı" Davası kapsamında da 16 yıl hapis cezası verilen Çiçek, Yargıtay'ın onaması nedeniyle cezaevinden çıkamayacak.

Mayıs 2006'dan bu yana cezaevinde bulunan Alparslan Arslan da 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almıştı. 

Ocak 2009'da tutuklanan ve 5 yıl 2 ay cezaevinde kalan Eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin de mahkemece "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçundan 49 yıl 4 ay hapisle cezalandırılmıştı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com