Ergenekon Davasının Ardında Kim Var?

Ergenekon Davasının Ardında Kim Var?
Ergenekon davasını sorgulamaktan çok ,yargıya yardımcı olmamız gerekiyor.

Ergenekon'un ardında kim var?

Kabul edelim, Ergenekon siyasi bir dava. Taraftarları var, muhalifleri var. Karşı çıkanlara göre her şey Savcı Zekeriya Öz ve destekçilerinin fantezilerinden ibaret. Bir diğer görüşe göre ise Hükümet muhalefeti yıldırmak için 'Ergenekon' diye bir dava uydurdu, önüne geleni hapsettiriyor. Üçüncü bir iddia ise davanın arkasında Fethullah Gülen grubunun olduğu.

***

İddiaları tek tek inceleyecek olursak, ilk olarak Ergenekon gibi tarihi ve devasa bir davayı bir savcının fantezileri sanmak sistemi hiç tanımamak anlamına gelir. Bu nedenle Zekeriya Öz'ün davadan ayrılmış olması olumlu bir gelişme olarak da görülebilir. Ne yazık ki dava sürecinde yaşanan bazı halkla ilişkiler hataları ve bilinçli kampanyalar Zekeriya Öz ismini çürütmüştür ve davanın seyrini olumsuz etkilemeye başlamıştır.

İkinci iddiaya gelecek olursak, AK Parti neredeyse 8 yıldır iktidarda. Hükümetler geçen yıllar içinde genelde oy kaybederler. İcraat yaparken mutlaka bazı kitleleri rahatsız edersiniz, acı ilaçlar içirmek zorunda kalırsınız. Fakat bu genel kural Erdoğan Hükümetleri'nde geçerliliğini yitirdi ve parti iktidarda kaldıkça oylarını azaltmadı, arttırdı. Önümüzdeki genel seçimler için yapılan tahminler de AK Parti'ye % 40 ile % 50 arasında oy biçiyor. Kılıçdaroğlu ile CHP bir patlama yapsa bile bunun hükümet partisinin oylarında azalmaya neden olmayacağı anlaşılıyor. Kısacası iktidarın kendisini korumak için Ergenekon gibi davalar uydurup, bunun üzerinden gazetecileri veya askerleri tutuklatmasına pek bir ihtiyacı yok. Tam aksine, tıpkı Demokratik Açılım'da olduğu gibi, Ergenekon tutuklamalarında da içeride ve dışarıda karşılaşılan siyasi bir maliyet var. Kaldı ki Ahmet Şık gibi tutuklular ne en muhalif isimler, ne de yazılarıyla hükümete zarar verebilecek kişiler. Tam aksine, bazı muhalif yazarlar yazı yazdıkça hükümet taraftarları nezdinde oy kaybetmiyor, oy kazanıyor. Hele hele üst rütbeli askerlerin, özellikle de çok sayıda tutuklanmalarının hükümete oy açısından hiçbir faydası yok. Özellikle gazeteciler tutuklandığında ise bunun olumsuz etkileri oluyor. Bu nedenle Ergenekon'un hükümet tarafından muhalifleri bastırmak için kullanıldığı iddiası gerçekçi görünmüyor.

Fethullah Gülen grubuna gelince. Bu grubun Ergenekon ile ilgili kesin yargıları var. Basın-yayın organları ve cemaatin önde gelenleri hararetle davanın devam etmesi gerektiğini savunuyor. Tıpkı Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Sözcü vs. gazetesi gibi Zaman gazetesi de davada taraf... Ancak taraf olmak davayı yönetmek anlamına gelir mi? Eğer bu gruba dokunan yanacak olsaydı, bu işe Nedim Şener veya Ahmet Şık'la mı başlanırdı? Doğrusunu isterseniz bir intikam listesi yapılacak olsa herhalde listenin başına çok daha etkili isimleri koyarlardı. Ayrıca 'intikam' iddiasını doğru kabul etmemiz halinde tüm Emniyet'in, savcıların ve yargıçların söz konusu grubun emrine girdiğini kabul etmiş olmuyor muyuz? Sizce de bu iddia biraz abartılı değil mi?

***

Tüm bunları kesin bir yargıyla söylemiyorum. Sadece sesli düşünüyorum. Elbette zaman zaman benim de aklım karışıyor... Çünkü ortaya çıkanlar buzdağının sadece bir kısmı ve bunlar dahi ülkenin hazmetme kapasitesinin bir hayli üzerinde... Ne yazık ki dağın görünmeyen kısmını da ortaya çıkarmak zorundayız. Çünkü on yıllardır halının altına süpürdüklerimiz kokmaya başlıyor. Dört bir yandan kokular geliyor ve bizler sorunun nerede olduğunu anlamak için bir o yana, bir bu yana koşuşturuyoruz. Oysa ki kokunun kaynağı tek. Sorundan kökten kurtulmanın yolu ise halıyı toptan kaldırmak. Bunu da sadece yargı yapabilir. Bizlere düşen davayı sorgulamaktan çok, yargıya yardımcı olmak. Yoksa davayı kim başlattı kısır tartışmalarına girmek değil.

 

Sedat Laçiner - Star

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com