Ergenekon hakimlerine şok!

Ergenekon hakimlerine şok!
7 aydır gerekçeli kararı yazmayan 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri hakkında inceleme başlatıldı!

33 Ergenekon Davası sanığının tahliye talebini reddeden 13. Ağır Ceza hakkında Adalet Bakanı Bozdağ’ın sert eleştirilerinin ardından HSYK harekete geçti. Ergenekon hakimleri hakkında inceleme başlatıldı.

13. AĞIR CEZA’DAN TAHLİYE TALEPLERİNE RET!
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Veli Küçük,Doğu Perinçek, Tuncay Özkan, Sedat Peker, Mustafa Levent Göktaş’ın da aralarında olduğu Ergenekon davası sanığı 33 kişinin tahliye taleplerini reddetti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar Mustafa Levent Göktaş, Mehmet Fikri Karadağ, Özkan Kurt, Ulaş Özel, İsmail Sağır, Mehmet Demirtaş, Hasan Ataman Yıldırım, Levent Ersöz, Muzaffer Tekin, Sedat Peker, Boğaç Kaan Murathan, Semih Tufan Gülaltay, Veli Küçük, Fikret Emek, Kemal Kerinçsiz, Serdar Öztürk, Yalçın Küçük, Aykut Metin Şükre, Ergün Poyraz, İbrahim Şahin, Kemal Aydın,Doğu Perinçek, Mehmet Bedri Gültekin, Turhan Özlü, Erkan Önsel, Hikmet Çiçek, Mehmet Deniz Yıldırım, Hasan Atilla Uğur, Tuncay Özkan, Durmuş Ali Özoğlu, Memet Zekeriya Öztürk, İsmail Yıldız, Oktay Yıldırım’ın tahliye taleplerini değerlendirdi.

Mahkeme, söz konusu 33 kişinin tahliye taleplerini reddetti.

13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Hüseyin Özese, Özel Yetkili Mahkemelerin (ÖYM) TBMM tarafından kaldırılmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu açıkladı. Özese, mahkemenin bu konu ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunduğunu söyledi.

AYM’DEN JET YALANLAMA
Anayasa Mahkemesi’nden yapılan açıklamada ise 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kendilerine ‘bu yönde bir başvuruda bulunulmadığı’ bildirildi.

HSYK’DAN TEPKİ!
Mahkemenin yetki gaspı yaptığını belirten HSYK ise ”Mahkeme kurma-kaldırma yetkisi TBMM’dedir” şeklinde açıklama yaptı.

BOZDAĞ’DAN 13. AĞIR CEZA’YA SERT SÖZLER
Ergenekon sanıklarının tahliye taleplerini reddeden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinden yapılan açıklamada , “Özel yetkili mahkemelerin TBMM tarafından kaldırılmasının Anayasa’ya aykırı olduğu ve konunun Anayasa Mahkemesine götürüleceğini belirtilmişti. Bakan Bozdağ, “TMK 10 ve CMK 250′ye göre görevli özel mahkemeler yasayla kaldırılmıştır. Kaldırılan mahkemeler yargılama yapamaz/herhangi bir karar veremez. İstanbul 13.ACM’si diye bir mahkeme yoktur” dedi.

Sosyal paylaşım sitesidnen açıklamada bulunan Bozdağ, “TMK 10 ve CMK 250′ye göre görevli özel mahkemeler yasayla kaldırılmıştır. Kaldırılan mahkemeler yargılama yapamaz/herhangi bir karar veremez. İstanbul 13.ACM’si diye bir mahkeme yoktur. Olmayan mahkemenin varmış gibi karar vermesi, anayasa ve yasayı yok saymaktır. Hiçbir kimse anayasa ve yasayı yok sayamaz. Kaldırılmış istanbul 13.ACM mahkemesi eski hakimlerinin verdiği karar keenlemyekündür. Anayasa 142′ye göre mahkeme kurma-kaldırma,mahkemenin görev,yetki ve yargılama usulü kanunla düzenlenir. Kanunu hakimler değil TBMM yapar. Herkes TBMM’nin yaptığı yasal düzenlemelere uyar.Yargı görevi yapanlar ise hem TBMM’nin çıkardığı yasalara uyar ve hem de yasaları uygular. Hukuk devletinde hakimlerin, kanunlara uymaması asla kabul edilemez. Kalkmış mahkemenin eski hakimleri,yetkilerinin sınırını aşmıştır” dedi.

ERGENEKON HAKİMLERİNE İNCELEME!
Bu gelişmeleri değerlendiren, HSYK 3. dairesi yarın toplanarak 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimleri hakkındaki söz konusu 2 konuyu görüşme kararı aldı.

Daire, hakimler hakkında inceleme kararı verirse konuyu Adalet Bakanı Bozdağ’ın onayına sunacak. Bozdağ’ın onay vermesinin ardından hakimler hakkında soruşturma açılıp açılmayacağı görüşülecek.

Soruşturma işlemlerine HSYK 2. Dairesi bakacak.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri hakkında Ergenekon davasının gerekçeli kararını 7 aydır yazmadıkları gerekçesiyle davanın sanıklarından Tuncay Özkan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, HSYK’ya şikayette bulunmuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com