“Ergenekon kurgusu amacına ulaştı”

“Ergenekon kurgusu amacına ulaştı”
Ergenekon tutuklusu CHP İzmir Milletvekili ve gazetesi Mustafa Balbay’dan CHP’li vekillere mektup…

Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan gazetemiz yazarı ve CHP İzmir Milletvekili Balbay, CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu aracılığıyla tüm CHP milletvekillerine “Ergenekon davasına ilişkin paylaşmak istediğim genel değerlendirme” başlıklı bir yazı gönderdi.
 
CHP’li vekillere bugün dağıtılacak yazıda Balbay, 22 iddianamenin birleştirilmesiyle oluşan torba davada açıklanan mütalaa ile karar aşamasına gelindiğini anımsattı.
 
Ergenekon davasının olmamış darbe iddiaları, delilsiz suçlamalar, hiçbir şekilde suç unsuru oluşturmayan sosyal faaliyetler, meslek faaliyetlerinin toplamı olduğunu kaydeden Balbay, bütün bunlara Danıştay cinayeti ve Cumhuriyet gazetesine atılan bomba olayı eklenerek davaya “cebir ve şiddet” unsurunun katıldığını ifade etti. Balbay, Danıştay cinayetinin Ergenekon davası kapsamına alınmasını, bir sanığın hem gizli hem de açık tanık olarak verdiği ifadenin sağladığını belirterek, “Mütalaaya göre Osman Yıldırım adlı sanık, açık tanık olarak ifade vermiş, daha sonra gizli tanık olarak bu ifadeyi ‘doğrulamıştır’. Bu durum hukuk adına utanç vericidir. Mütalaanın 1169. sayfası okunduğunda gerçek görülecektir” dedi.
 
“MESLEKİ BAŞARILARIM SUÇ DELİLİ OLDU”
 
Balbay, şöyle devam etti:
 
“Mütalaada bana yönelik suçlama şudur: Mustafa Balbay, hükümeti devirmeye teşebbüs etmiştir. Buna delil olarak da şunlar gösterilmektedir: Bilgisayarımdan çıktığı iddia edilen notlar, yaptığım görüşmeler, yazdığım haberler, kitaplar. Ben bu notların orijinal olmadığını, delil değeri taşımadığını, sonradan oluşturulduğunu bilirkişi raporlarıyla kanıtladım. Bir gazeteci herkesle görüşür, gündemdeki her konuyla ilgilenir, yazdığı her haberin, yorumun bilgisini-belgesini bulundurur. Benim meslek aşkım ve başarılarım bu davada suç delili olarak kullanılmaktadır. Özgürlükte yazdığım 5 bini aşkın köşe yazısı, yüzlerce haber, 23 kitap ortadadır. Birinde suç unsuru yoktur. Ancak bu kitaplarda ve haberlerde kullandığım belgeleri bana ‘Ergenekon terör örgütü’nün verdiği iddia edilmektedir.”
 
Balbay, “Gerçek şu ki; Cumhuriyet Ankara Bürosu’nun yani köşe yazarlığını ve Ankara Temsilciliği yaptığım kurumun 10 hatlık santral telefonu benim kişisel telefonummuş gibi işlem görmüş. Her gün ortalama 60 kişinin gazetecilik gibi bir meslek gereği aktif olarak kullandığı bu santralın tüm görüşmelerini benim yaptığım gibi akıl dışı bir iddia ile karşı karşıyayım” değerlendirmesini yaptı.
 
“SANIKLAR REHİNE”
 
Ergenekon davasının Türkiye’de büyük bir korku ikliminin yaratılması, muhalefetin susturulması, pek çok kurumun gerçek işlevini yerine getiremeyecek şekilde işlevsizleştirilmesi sonucunu doğurduğunu belirten Balbay, davayı kurgulayanlar açısından amaca ulaşıldığını kaydetti. Balbay, “Davanın sonuçlanma aşamasına gelindiğinde İmralı ile karşılaştırılması, bu amaçların yanı sıra sanıkların adeta ‘rehine’ olarak tutulduğu yargısını gündeme getirmiştir” dedi. (CTK)
 
Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com