Ergenekon sanıkları salondan çıkartıldı! /VİDEO

Ergenekon sanıkları salondan çıkartıldı! /VİDEO
Birinci Ergenekon Davası'nda mahkeme heyeti, sık sık sanıkları alkışlayan izleyicilerin dışarı çıkarılması yönünde karar aldı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 27'si tutuklu 108 sanıklı Birinci Ergenekon Davası'nın 196. duruşması sona erdi. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ile Alparslan Arslan'ında aralarında bulunduğu 23 tutuklu sanık katıldı. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese avukat ve sanıkların sözlü ve yazılı taleplerinin alınacağını belirtti. Talepler kısmında söz alan tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Kocaeli'nde görev yaptığı dönemdeki faili meçhul cinayetlerin sorumlusu olarak gösterildiğini söyleyerek, ?Veli Küçük Müslüman, Türk milliyetçisi, vatanperver olduğu için hedef alındı" dedi. Küçük, Türkiye üzerindeki senaryonun 1974 yılında Amerika'da yazıldığını iddia ederek, "Bu senaryoya göre ilk önce elemanlar yetiştirildi, ardından uygulamaya geçildi" şeklinde konuştu.

ALKIŞ ÜZERİNE DURUŞMAYA ARA VERİLDİ

Tutuklu sanık emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, ?Lağımdan gelen delillerle bizi içeride tutuyorsunuz ve bundan medet umuyorsunuz" dedi. Bu sözler üzerine Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ?Hiçbir şeyden medet ummuyoruz. Lehinize ve aleyhinize olan delilleri topluyoruz. Mahkemeyi töhmet altında bırakacak şeyler konuşuyorsunuz. Savunma amacını aşan şeyler söylemeyin, kesmek zorunda kalacağım" diye konuştu. Salondaki bazı izleyiciler de Tekin'i alkışladı. Özese de izleyicileri uyararak duruşmaya ara verdi. Duruşamya ara verildiği sırada bir izleyicide ?Böyle düzmece adalet olmaz. Çocuklarınızın yüzüne nasıl bakacaksınız? diye bağırarak tepki gösterdi. Aranın ardından konuşmaya devam eden Tekin, ilk günden beri bir komploya kurban edildiğini belirtti.

SALONDAKİ GÜLÜŞMELER NEDENİYLE DURUŞMAYA TEKRAR ARA VERİLDİ

Cumhuriyet Gazetesine molotofkokteyli atılması davasının tutuklu sanığı Bedirhan Şinal'ın talep kısmında yaptığı savunmasında, "Ben size gerçekleri anlatıyorum fakat siz hiçbir şey yapmıyorsunuz" dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Özese, "Biz gerekeni yapıyoruz, değerlendiyoruz" şeklinde yanıt verdi. Şinal'ın "Ne yaptınız?" sorusu üzerine Özese yanıt vermeyince duruşma salonundaki izleyiciler gülmeye başladı. Salondaki gülüşmeler üzerine Özese, izleyicilerin salondan çıkarılmasını istedi ve duruşmaya ara verdi. İzleyiciler mahkemenin kararına tepki gösterdi. Alkışlar eşliğinde duruşma salonunu terk eden izleyiciler, "Öncü cesur Doğu Perinçek", "Perinçek çıkacak hesap soracak" şeklinde sloganları attı.

PERİNÇEK'İN AVUKATI İZLEYİCİLERİN DIŞARI ÇIKARILMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in avukatı Mehmet Cengiz, izleyicilerin salondan çıkarılmasına itiraz etti. Cengiz, "Dışarıda bini aşkın kişi izlemek için beklemektedir. Salon kapasitesi olmadığı için girememiştir. Düzeni bozanlarla ilgili adli kontrol emri verebilirsiniz. İzleyiciler olmadan duruşma devam edemez. Aksi taktirde alaniyet ilkesi ihlal edilmiş olur" şeklinde konuştu. Söz alan Doğu Perinçek, "CMK gereğince alaniyet ilkesinin sağlanması gerekir" dedi.

"MAHKEME HEYETİ İZLEYİCİLERİN DURUŞMA SALONUNA ALINMAMASI YÖNÜNDE KARAR VERDİ"


Duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel ise mütalaasında "Duruşma salonunun düzenini mahkeme başkanı sağlar. Mahkeme başkanı izleyicilerin dışarı çıkarılması kararı vermiştir. Kamu adına kararın uygulanması talep ediyoruz" dedi.

Mahkeme heyeti izleyicilerin duruşma salonuna alınmaması yönünde karar verdi.

MAHKEME BAŞKANI ÖZESE AVUKATINDA DURUŞMADAN ÇIKARILMASINI İSTEDİ

Mahkeme Başkanı Özese kararı okuduktan sonra Perinçek'in avukatı Hasan Basri Özbey karara itiraz etmek üzere söz almak istedi. Mahkema başkanı Özese, Avukat Özbey'e söz vermedi ve "Zamanı gelince konuşursunuz" dedi. Özbey'in konuşmak için ısrar etmesi üzerine Mahkeme Başkanı Özese, "Atarım sizi o zaman" dedi. Özbey de "Atın o zaman" yanıtını verdi. Özese, "10 dakika ara" diyerek Özbey'in salondan çıkarılmasını istedi. Jandarma görevlilerin Özbey'in yanına gelmesi üzerine Özbey, "Dokunmayın bana" şeklinde tepki verdi. Diğer tüm sanık avukatları da Özbey'in yanına gelerek kendisine destek verdi.

DURUŞMA 31 EKİM'E ERTELENDİ

Mahkeme heyeti ara kararında, avukat Hasan Basri Özbey'in duruşma salonundan çıkmayacağını beyan etmesi nedeniyle duruşmanın yapılmasını engelleyici tavırlar içerisine girdiğinden duruşmanın ertelenmesine karar verdi. Sanık ve avukatların taleplerini yazılı olarak sunmasını isteyen mahkeme heyeti duruşmayı 31 Ekim'e erteledi. Duruşmanın ertelenmesinin ardından basın açıklaması yapan sanık avukatları mahkemenin kararını aldığı kararları eleştirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com