Ergenekon tutuklusuna büyük ayıp

Ergenekon tutuklusuna büyük ayıp
Trafik kazasında kaybettiği oğlunun cenazesine katılmak üzere Ankara’ya gelen Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, evlat acısını cezaevinde ve yalnız başına yaşadı.
Tutuklu ve hükümlülerin yakınlarının cenazelerine katılabilmesine ilişkin yasa değişikliğine karşın tartışılan uygulama nedeniyle kayıp acısı katmerleniyor. Son olarak trafik kazasında geçen hafta sonu kaybettiği oğlu Emir Hilmioğlu’nun cenazesine katılmak üzere Ankara’ya gelen Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun evinde kalmasına “güvenliğin sağlanamayacağı” gerekçesiyle izin verilmedi. Karaciğer kanseri olan Hilmioğlu, evlat acısını Sincan Cezaevi’nde ve yalnız başına yaşamak zorunda kaldı.
 
HABERAL YASASI
 
Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan Prof. Dr. Mehmet Haberal geçen yıl babasını kaybetmiş ancak cenazesine katılması için izin çıkmaması tartışma yaratmıştı. Bu gelişme üzerine kamuoyunda “Haberal Yasası” olarak bilinen tutuklu ve hükümlülerin yakınlarının cenazesine katılabilmesine olanak sağlayan düzenleme 10 Mayıs 2012 tarihinde yürürlüğe girmişti. Yasa değişikliğine karşın cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerle ilgili uygulama farklılık gösteriyor. Yasanın çıkmasının dayanağı olan Prof. Dr. Mehmet Haberal, babasının cenazesine katılamamış, ancak düzenlemenin ardından yitirdiği annesinin cenazesine katılabilmişti.
 
CENAZEYE KATILACAK
 
Hilmioğlu’nun avukatı Mehmet Sever, cenaze izni veren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Prof. Dr. Hilmioğlu’nun evde mi yoksa cezaevinde mi kalacağı konusundaki takdir yetkisinin Hilmioğlu’na eşlik eden jandarma komutanına bırakıldığını bildirdi. Sever, “Mahkeme jandarma komutanının takdirine bırakmış o da takdirini bu yönde kullandı. Akşam 23.00’te Sincan Cezaevi’ne götürüldü, sabah 07.00’de eve geri getirildi” dedi. Hilmioğlu dün gece de tekrar cezaevine götürülürken, bugün oğlunun cenaze törenine jandarmalar eşliğinde katılacak. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com