Ergenekon’a ‘Apo affı’

Ergenekon’a ‘Apo affı’
Ergenekon ve Balyoz sanıklarının avukatlığını yapan Celal Ülgen, daha önce Öcalan, Ergenekon ve Balyoz sanıkları için genel bir af hazırlığı olduğunu, Başbakan Erdoğan'ın bunu yeni anayasanın içine koyacağını dile getirmişti.

SANSURSUZHABER.COM | ÖZEL

Ergenekon Davası’nda cezaların açıklanmasının ardından, Hükûmet’in ‘Apo affı’ için pazarlık amaçlı bazı cezaları ağır tuttuğu yaygın kanı olarak daha fazla öne çıktı.

Avukat Celal Ülgen, SANSURSUZHABER.COM’a yaptığı değerlendirmede Ergenekon Davasının bu sürecin bir parçası olarak görüldüğüne ve önümüzdeki günlerde bir rehine değiş tokuşuna şahit olabileceğimize dikkat çekti.

“APO AFFI EN GEÇ EKİM’DE GELİR!”

"Türkiye’de işleyen bir süreç var. Ergenekon Davası’nı da bu sürecin bir parçası olarak görüyorlar. Önümüzdeki günlerde, yani sanki rehine değiş tokuşu yapılır gibi her iki tarafı da mutlu edecek veya taraflardan birisi diğeri için “ya o çıktı ama hiç değilse bizim tarafımızdan birisi de çıktı” deyip mutlu olunacak bir sürecin sonuna geliyoruz. Muhtemelen Ekim’e kadar sürmeyecek ve bu mutlaka gerçekleşecektir. Ekimin sonunu bulmaz çünkü adını verdiğimiz ‘af süreci’ çok sıkıştı."

"BDP sürekli hükümeti zorluyor; “söz vermiştin hani nerde, ne zaman” diyor. Hükümet de bu taleplerini, zaman zaman çeşitli kırpmalarla, yontmalarla sağlamaya çalışacak. Ama BDP bunu kabul etmiyor. “Çabuk ve birden yap ne yapacaksan” diyor. Böyle bir süreç var. Yakında göreceğiz. Bu Ergenekon Davası’nda verilmiş olan hiçbir kararın infazına başlanmadan bu süreç gerçekleşecek."

ASKERLER SÜREÇTEN RAHATSIZ

Hakkında müebbet hapis kararı verilen Genel Kurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ kendisinin cezaevinde bulunmasının teröristbaşı ile ilişkilendirilmesini doğru bulmadığını belirterek, "En çok zoruma giden bu. PKK ile birlikte bir genel aftan bahsedildiğini duyuyoruz. Aynı kefeye konulacağımıza, hapiste çürümeyi tercih ederim” demişti.

Başbakan Erdoğan da katıldığı bir televizyon programında “Başbuğ'a terör örgütü mensubu diyenleri tarih affetmez” demişti. Ancak MİT müsteşarı için gösterdiği gece yarısı refleksini Genel Kurmay Başkanı’ndan esirgediğinden olacak ki çok da samimi bir çıkış olarak değerlendirilmemişti.

Av. Celal Ülgen, sürecin farkında olan onurlu Türk askerlerinin bundan rahatsız olduklarını belirtirken bunun yanında yavaş yavaş büyüyen umutsuzluğa da dikkat çekiyor: “Askerler böyle bir şeyi istemiyorlar. Ama onların istememesi böyle bir kararın çıkmasını-sürecin işlemesini engellemez. Üstelik onlar istemez ama hasret kalan, üzüntü içerisindeki yakınları bayram eder. Öyle bir noktaya geldi ki ben de bekliyorum doğrusu. Yani bugüne kadar böyle bir şeyi ben de eleştirirdim. Ama ben bu insanların gözlerinin içerisindeki ışığın yavaş yavaş damla damla söndüğünü, kararmaya başladığını umutsuzluğa çevrildiğini görünce ne olacaksa bir an önce olsun diyorum.” (KKO)

SANSURSUZHABER.COM | ÖZEL

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com