Ergenekon'da ara kararlar açıklandı

Ergenekon'da ara kararlar açıklandı
Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi davada alınan ara kararları açıkladı.

Ergenekon davasında bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, dava sanıkları emekli Orgeneral İlker Başbuğ’a Genelkurmay Başkanlığı ve 1.Ordu Komutanlığı sırasında, emekli Orgeneral Hasın Iğsız’a ise 1. Ordu Komutanlığı sırasında tahsis edilen sabit ve GSM numaralarının istenilmesine karar verdi.
 
Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, mahkeme, Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği’nden Başbuğ ile Iğsız’a tahsis edilen telefon numaralarının “gerekli gizlilik esaslarına dikkat edilerek” gönderilmesini istedi. İki avukat ve 3 sanık hakkında suç duyurunda bulunmayı kararlaştıran mahkeme, Prof.Dr. Mehmet Haberal’ın savunma tanığı olarak dinlenilen Başkent Üniversitesi Hastanesi eski başhekimi Rengin Erdal hakkında suç duyusunda bulunmayı kararlaştırdı.
 
Mahkeme ayrıca davadaki asker kökenli tüm sanıklar hakkında  adli veya idari tahkikat yapılıp yapılmadığını varsa ilgili evrakın gönderilmesinin istenilmesini kararlaştırdı.
 
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, dün akşam saatlerinde 62 maddeden oluşan ara kararlarını açıkladı.
 
Mahkemede tanık olarak dinlenilen eski PKK yöneticisi Şemdin Sakık’ın  ifadelerinin terörle mücadele görevi yapan Genel Kurmay Başkanlığı, MİT Müsteşarlığı ve İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’na gönderilmesine hükmetti.
 
ÖZKÖK’ÜN RÖPORTAJLARI
 
Mahkeme davada tanık olarak dinlenilen Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ün gazeteciler Fikret Bila, Murat Yetkin ve Fatih Çekirge ile yaptığı tüm röportajlar ve daha sonra bu röportaj ile yazdıkları yorumların gönderilmesi için İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne yazı yazmayı kararlaştırdı.
 
BALBAY’IN YAZISI
 
Mahkeme CHP İzmir Milletvekili ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay’ın Cumhuriyet Gazetesi’nde 2 Haziran 2006 tarihinde yayımlanan “Er Er Ergenekon Gel Her Yere Kon” yazısını da Emniyet’ten istemeye karar verdi. Mahkeme davada tutuksuz yargılanan eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan’ın “CHP halay çekmeyi öğrenecek” konulu röportajın temin edilmesi için Emniyet’e yazı yazacak.
 
CUMHURİYET’E BOMBA
 
Mahkeme, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nden  Mayıs 2006 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’ne atılan bombalar ve Danıştay saldırısı ile ilgili olarak 1 Mart 2006 ve 31 Mayıs 2006 tarihleri arasında dosya sanıkları ve sanıklar dışındaki bir kısım kişilerin telefon irtibatlarının tespit edilmesinin istenilmesine hükmetti.
 
KOMAN’IN İFADELERİ
 
Mahkeme tanık olarak dinlenen eski Jandarma Genel Komutanı Emekli Orgeneral Teoman Koman’ın  “JİTEM ve Hizbullah” konusunda yapıldığını söylediğin soruşturmanın ve Susurluk Komisyonu’n yazdığı yazının istenilmesine karar verdi.
 
Mahmeke,  İstanbul DGM Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in Veli Küçük ile ilgili olarak 24 Şubat 1997 tarihinde Genelkurmay Başkanlığına yazdığı yazıya istinaden Veli Küçük hakkında açılan tahkikat evrakının istenilmesine hükmetti.
 
ERSEVER’İN KİTAPLARI
 
Mahkeme Genelkurmay Adli Müşavirliği’nden JİTEM komutanlarından 1993’te öldürülen Cem Ersever’in takma adla yazdığı kitaplar ile Aydın Dergisi’ndeki açıklamaları dolayısıyla herhangi bir idari adli tahkikat yapılıp yapılmadığının sorulmasını kararlaştırdı.
 
ÖCALAN’IN AVUKATLARI
 
Mahkeme, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Abdullah Öcalan’ın avukatları Doğan Erbaş, İrfan Dündar ve Mahmut Şakar’ın 2004 yılı içerisinde yurda giriş-çıkış yaptıları tarihlerin bildirilmesini isteyecek.  Hale KCK davasından tutuklu olan avukat Doğan Erbaş davada tanıklık yapmıştı. İrfan Dündar ise mahkeme tarafından tanık olarak çağrılmıştı.
 
SUÇ DUYURULARI
 
Prof.Dr. Haberal’ın savunma tanığı Başkent Üniversitesi Hastanesi’nin eski başhekimi Prof. Dr. Rengin Erdal’ın, eski Ankara İl Sağlık Müdür Yardımcısı tanık Mustafa Bolkan ve bazı kişiler hakkındaki beyanları nedeniyle suç duyurusunda bulunmayı kararlaştırdı.
 
Mahkeme baba-oğul tutuklu sanıklar İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Mehmet Bora Perinçek, tutuklu sanık Muzaffer Tekin ve tutuklu sanık Dursun Çiçek’in kızı İrem Çiçek ve tutuklu sanık Kemal Kerinçsiz’in eşi ve avukatı Gönül Kerinçsiz hakkında mahkeme heyetine sarf ettiklerisözler nedeniyle Silivri Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmayı kararlaştırdı. Dava 12 Kasım pazartesi gününe ertelendi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com