Ergenekon'da Bir Tahliye Daha

Ergenekon'da Bir Tahliye Daha
Ergenekon davasında Teğmen Çelebi'nin tahliyesine karar verildi. İşte ayrıntılar...

İkinci Ergenekon davasında tutuklu yargılanan sanık Kara Pilot Teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin tahliyesine karar verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ikinci Ergenekon davasının 122'nci duruşmasında 2 yılı aşkındır tutuklu bulunan Kara Pilot Teğmen Mehmet Ali Çelebi hakkında tahliye kararı verildi. Ancak mahkeme, Çelebi'nin yurt dışına çıkışına da yasaklama getirdi. Ergenekon terör örgütünün ara yöneticilerinden olduğu iddia edilen sanık Mehmet Ali Çelebi, 20 Eylül 2008 tarihinden bu yana tutuklu bulunuyordu. Mahkeme heyeti, diğer tutuklu 23 sanığın tahliye taleplerini ise oy çokluğu ile reddetti.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, sanık Mehmet Ali Çelebi'den sonra geriye kalan 23 tutuklu sanıktan 19'unun da farklı gerekçemerme tahliye edilmesi gerektiği düşüncesi ile verilen karara muhalefet ettiğini bildirdi. Şengün'ün tahliyesini istediği sanıklar arasında Tuncay Özkan, Mustafa Balbay ve Hasan Atilla Uğur da bulunuyor. Sanık Çelebi hakkında iddianamede diğer tutuklu sanıklar Kemal ve Neriman Aydın'a okudukları okula ve askeri öğrencilere ait istihbari nitelikte bilgi temin ettiği, bu çalışmaları nedeniyle örgütteki üstlerinin takdirini kazandığı ifadesi yer alıyor.

Sanık Çelebi'nin, harp okulunda okuyan diğer öğrencilerin örgüte kazandırılması konusunda kilit bir rol oynadığı, bu amaçla samimi olduğu, bu arkadaşlarını bilge bir kişi olarak tanıttığı şüpheli Kemal Aydın ve Neriman Aydın ile tanıştırdığı belirtiliyor. Mahkeme, duruşma savcısının, sanıkların ve sanık avukatlarının tahliye istemi haricindeki taleplerinin ise celse arasında değerlendirilmesine karar verildi. Geriye 23 tutuklu sanığı kalan ikinci Ergenekon davasının 123'üncü duruşmasının ise 6 Haziran 2011 tarihinde yapılmasına karar verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com