Ergenekon'da gizli tanık dinleniyor

Ergenekon'da gizli tanık dinleniyor
Duruşmada, Veli Küçük'ün Kocaeli İl Jandarma Komutanı olduğu dönemle ilgili bildiklerini anlatan "Gizli tanık 6" dinleniyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 29'u tutuklu 108 sanıklı Birinci Ergenekon Davası'nın 206. duruşmasının görülmesine devam ediliyor. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin içinde bulunan duruşma salonunda yapılan duruşmaya, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ile Alparslan Arslan'ın da aralarında bulunduğu 27 tutuklu sanık katıldı. Duruşmada dün tutuklanan Alparslan Arslan'a Danıştay saldırısı öncesinde glock marka silah temin edilmesi dosyası sanıkların Aykut Metin Şükre, Selçuk Özkan, Kenan Özay ve Erkan Ayyıldız da hazır bulundu. Tutuksuz sanık gazeteci Güler Kömürcü Öztürk de duruşmada hazır bulundu.

"Sami Hoştan komutanlığa gelirdi"

Duruşmada, Veli Küçük'ün Kocaeli İl Jandarma Komutanı olduğu dönemde aynı yerde görev yapması nedeniyle gördüklerini anlatan "Gizli tanık 6" dinleniyor. Dava kapsamında 15 Nisan 2011tarihinde de "Gizli tanık Aydın-1" dinlenmişti. "Gizli tanık 6" görüntüsü ve sesi bozularak duruşma salonundaki ekrandan duruşmaya katıldı. Gizli tanığın yanında üye Hakim Hüsnü Çalmuk hazır bulundu. "Gizli tanık 6" davanın tutuklu sanıklarından emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün Kocaeli İl Jandarma Komutanı olarak görev yaptığı dönemle ilgili bildiklerini anlatacağını ifade etti. Davanın tutuksuz sanığı ve Susurluk davası hükümlülerinden Sami Hoştan'ın Veli Küçük'ün rütbe alıp paşa olduğu dönemde Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı'na gelip gittiğini öne sürdü. Susurluk davasında da geçen ve çete liderliğinden yargılanan Hadi Özcan ve Sedat Peker ile de görüştüğünü bildiğini iddia eden “Gizli tanık 6"nın ifadesinin tamamlanmasının ardından çapraz sorgusuna geçildi.

"Hoştan’ı en az 3 kere gördüm"

Duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in sorularını yanıtlayan gizli tanık, "Sami Hoştan ne amaçla alaya geliyordu?" sorusuna, "Nedenini bilmiyorum. En az 3 kez geldiğini gördüm. Sami Hoştan korumalarıyla ve aracıyla geliyordu. Üzerlerinde silah olup olmadığını bilmiyorum. Alaya girerken kayıtlarının tutulup tutulmadığından da haberim yok. Veli Paşa'nın görevindeki son zamanlarıydı. Veda partisi yapıyordu. Mangal yapılıyor yemek yeniliyordu. Bu davetlere Kocaeli'nin önde gelen iş adamları Rahmi Seymen ve Ali İhsan Uslukol'un da katılmıştı" dedi.

"İranlı gençlere ders"

Savcı Pekgüzel'in, "Herhangi illegal yada legal farklı bir olaya şahit oldunuz mu?" sorusuna ise gizli tanık, "Bir haftasonu Türk asıllı İran uyruklu yaklaşık 50 gençle toplantı yaptığını gördüm. Kandıra Kerpe'ye piknik amacıyla gittik. Veli Paşa 50 gence Türklük konusunda ders verdi. Neden Ormanlık alanda yapıldığını bilmiyorum" diye konuştu.

"Kriptolu telefonla görüştü"

Savcı Pekgüzel'in Hadi Özcan ile görüşmelerinin detayını sorması üzerine gizli tanık,"Veli Paşa'nın alayın kriptolu telefonla Hadi Özcan ile görüştüğünü duydum. Sedat Peker' ile görüştüğünü de görmedim ancak ajandada telefonu kayıtlıydı. Sekreterinin telefon bağladığını biliyorum" diye yanıt verdi.

Avukatın sorusuna yanıt vermek istemedi

Ardından Veli Küçük'ün avukatı Zeynep Küçük gizli tanığa soru sordu. Küçük'ün Sami Hoştan ile görüşmelerinin gizli olup olmadığını sordu. Gizli tanık, "Hayır. Davetti. Mangal yapar yemek yerlerdi" diye yanıt verdi. Avukat Küçük'ün, "Hadi Özcan ile yaptığını söylediğiniz görüşmeyi şahsına ait alayın kriptolu telefonuyla mı yaptı? Bu konuşmaya şahit oldunuz mu yoksa birisinden mi duydunuz" şeklindeki sorusuna ise birisinden duyduğunu, bu soruya daha detaylı yanıt vermesi halinde kimliğinin açığa çıkacağını belirterek yanıt vermek istemediğini söyledi.

(SRK)

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com