Ergenekon'da gizli tanık oldu tahliye edildi...

Ergenekon'da gizli tanık oldu tahliye edildi...
Danıştay cinayetinde müebbet alan ‘gizli tanık’ Osman Yıldırım beraat etti, salıverildi
Danıştay saldırısı ile Cumhuriyet’e bomba atmaktan Ankara’da müebbet hapse mahkum edilen Yıldırım, dava Ergenekon’la birleşince sadece 8 yıl 9 aya mahkum oldu ve tahliye edildi.
 
Ergenekon davasının en dikkat çeken kararlarından biri biri Danıştay Saldırısı’nın sanıklarından Osman Yıldırım ile ilgili oldu. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Yıldırım’a Danıştay saldırısından beraat kararı verirken Cumhuriyet Gazetesi’ne bomba atma eyleminden 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Ancak bu ceza ona tahliye yolunu açtı. Çünkü Yıldırım, 7 yıldır tutukluydu ve tutukluluk süresi gözönüne alınarak tahliye kararı verildi. Peki Yıldırım’ın tahliyesi neden bu kadar önemli? Yıldırım’ın sabıkasına bakıldığında adam öldürme, gasp ve hırsızlıktan sabıkası bulunuyor. Danıştay saldırısını gerçekleştiren Alparslan Arslan’ın da arkadaşı. Danıştay saldırısı olayından bir gün sonra da gözaltına alındı. Saldırıyı gerçekleştiren Alparslan Arsla ile bağlantısı saptandı. Bu dava önce Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bu mahkeme tarafından Yıldırım’a ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Ancak daha sonra Danıştay saldırısı ile Ergenekon arasındaki bağlantı olduğu ileri sürülünce Danıştay dosyasının Ergenekon dosyaları ile birleştirilmesine karar verildi ve hakkındaki ağırlaştırılmış müebbet kararı bozuldu.
 
9 numaralı gizli tanık
 
Davanın birleştirilmesiyle birlikte Yıldırım, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başladı. Yargı sürecinde ise kendisinin gizli tanık olduğu iddia edildi. Daha sonra duruşma da kendisi de 9 numaralı gizlik tanık olduğunu itiraf etti. Dün sonuçlanan davada ise Yıldırım, Danıştay davasından beraat ederken Cumhuriyet Gazetesi’ne bomba atma suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.
 
Osman Yıldırım nasıl tahliye oldu?
 
? Danıştay Saldırısı eylemi nedeni ile suçun işlenmesi sırasında sanığın yardım ettiğine dair her türlü şüpheden uzak mahkumiyetine yeterli kesin ve inandırıcı delil elde
edilememiştir.
 
? Sanığın 05.05.2006 ve 10.05.2006 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik eylemlerinin atılı suçlara elverişli nitelikte olmadığı, bu eylemler yönünden suçların yasal unsurlarının oluşmadığı anlaşıldığından, 11.05.2006 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’ne el bombası atılması sırasında olay yerinde bulunmadığı ve el bombasını atan sanık Alparslan Arslan’a bu yönde bir talimat verdiği konusunda delil elde edilemediği anlaşılmıştır.
 
? Sanık hakkında TCK 170/1-c maddesi gereğince 3 kez ve TCK 151/1 maddesi gereğince cezalandırılması talebi ile kamu davası açılmış ise de, Cumhuriyet Gazetesi’ne 05.05.2006 ve 10.05.2006 tarihinde atılan el bombalarının patlamaması ve 11.05.2006 tarihindeki eyleme katıldığının sabit olmaması nedeni ile CMK 223/2-a, e maddesi gereğince atılı suçlardan ayrı ayrı beraat verilmesine hükmolundu.
 
Başbuğ’a müebbet!
 
G.Kurmay eski Başkanı İlker Başbuğ darbeye teşebbüsten müebbet hapse çarptırıldı. Yargıtay kararı onarsa, 28.5 yıl daha hapis yatacak
 
Mahkeme ‘ağır’laştırmadı
 
Ergenekon’la birleştirilen İnternet Andıcı Davası’nda tutuklanan İlker Başbuğ için savcı ‘TSK’ya sızan en üst düzey Ergenekon yöneticisi’ demiş, ağırlaştırılmış müebbet hapis istemişti. Mahkeme, ‘darbeye teşebbüs’ten sadece müebbet verdi. 1.5 yıldır Silivri’de olan Başbuğ, Yargıtay kararı onarsa 28.5 yıl daha yatacak.
 
‘Onunla yatmak bizi üzerdi’
 
Ergenekon davasında ismi sık sık Osman Yıldırım’la karıştırılan ve 33 yıl 10 ay hapis cezasına mahkum edilen yüzbaşı Oktay Yıldırım kararın ardından ODA TV’ye yaptığı açıklamada “Osman Yıldırım tahliye edilmeliydi doğru karar. Eğer onunla birlikte Silivri’de tutuklu kalsaydık, bizim için üzücü olurdu” dedi. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com