Ergenekon'da İlahiyatçı Dalgası

Ergenekon'da İlahiyatçı Dalgası
Zirve Yayınevi davası kapsamında 7 ilde arama yapılıyor. Evi arananlar arasında ilahiyat profesörü Zekeriya Beyaz da var. İşte tüm ayrıntılar...

Ergenekon davasıyla birleştirilen Malatya'daki Zirve Yayınevi katliamı soruşturması kapsamında İstanbul, Ankara, Malatya, Antalya, Konya, Trabzon ve Adana'da bazı adreslerde arama yapılıyor.

İstanbul'da evi arananlar arasında ilahiyat profesörü Zekeriya Beyaz da var.

Beyaz'ın, Esenler'deki evinin önünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan avukatlarından Hacer Güvener, sadece kitaplar üzerinde incelemelerin devam ettiğini belirterek, ''Top aramıyorlar, tüfek aramıyorlar. Sadece kitaplar ve tuttuğu notlar üzerinde didik didik arama yapılıyor'' dedi.

Beyaz'ın diğer avukatı Fehmi İnan da aramaların şu anda ev ve ofis olarak kullanılan 5 numaralı dairede sürdüğünü ifade ederek, buranın bilgisayar ve çok sayıda kitabın bulunduğu bir yer olduğunu kaydetti.

Arama emrini görmediğini dile getiren İnan, kendisine aramanın son operasyonlar kapsamında gerçekleştirildiğinin söylendiğini anlattı.

Zekeriya Beyaz ile son üç günde iki defa görüştüğünü ifade eden İnan, Beyaz'ın kendisine ''Artık televizyonlara çıkışım engellenmektedir. Toplantılara gitmem engellenmektedir. Eskiden günde 125 telefon gelirken, şimdi 15 kere arıyorlar. Dostlarım bile telefonum dinlendiği için aramaktan korkuyorlar'' dediğini aktardı.

'BU BİR OYUN VE PROVOKASYON'
Bu arada, arama nedeniyle evin bulunduğu yere gelen İşçi Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı Erdal Demirkan da bugün yine Türkiye'nin en seçkin ilahiyatçı ve bilim adamlarının evlerinin basıldığını savunarak, ''Beyaz hocamızın evi basıldı. Tertip devam ediyor. Ama bunu bertaraf edeceğiz'' şeklinde konuştu.

Demirkan, seçime giden Türkiye'de kimsenin konuşmamasının istendiğini öne sürerek, ''Zekeriya Beyaz ve Doğu Perinçek zindanlara da tıkılsalar, onlar yine bildiklerini söyleyecektir. Bu tertibi kınıyoruz. Bu bir oyun ve provokasyondur'' diye konuştu.

Öte yandan, Beyaz'ın evinin önünde Aydınlık gazetesini kaldırarak konuşan bir kişiye mahalleli tepki gösterdi. Bu kişi, tepkiler üzerine gazeteyi indirerek evin önünden ayrıldı.

'SAİD-İ NURSİ'YLE İLGİLİ KİTAP TASLAĞINI ALDILAR'
Zekeriya Beyaz'ın kızı Gökçen Beyaz da aramayla ilgili, "Sabah erken saatlerde polis bir arama kararıyla birlikte geldi. Ergenekon operasyonu kapsamında, Doğu Perinçek ve Hurşit Tolon'un misyonerlikle ilgili, kışkırtıcı söylemlerde bulundukları ve babamın da bunun içinde olduğuna dair arama kararı vardı. Evden misyonerlikle ilgili hiçbir belge alınmadı. Evden sadece Said-i Nursi ve Nurculukla ilgili çıkacak olan bir kitap vardı sadece onunla ilgili belgeleri aldılar" diye konuştu.

KÜÇÜK: CİNAYETTE ADI GEÇENLERLE BİR İLGİM YOK
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Küçük'ün evinde de arama yapılıyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, soruşturma kapsamında sabah saatlerinde, Küçük'ün Eryaman'daki evinde arama başlattı.

Edinilen bilgiye göre, Prof. Dr. Abdurrahman Küçük hakkında tutuklama kararının olmadığı sadece arama kararı bulunduğu öğrenildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda evinde arama yapıldığını belirten Küçük, ''Malatya'daki cinayetle ilgili olarak arama kararı var. Kitaplara, dergilere, bilgisayar kayıtlarına bakıyorlar. Benim bu tür olaylarla ilgili uzaktan yakından ilgim yok'' diye konuştu.

Kendisinin bilim adamı olarak misyonerlik konusunda araştırmalar yaptığını ve kitaplar yazdığını söyleyen Küçük, ''Zirve Yayınevi cinayetinde adı geçenlerle bir ilgim yok. Onları ne tanırım ne de telefonla konuştum'' ifadelerini kullandı.

Küçük'ün başkanı olduğu belirtilen Türkiye Dinler Tarihi Derneği'nde de arama yapıldığı bildirildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, soruşturma kapsamında, Prof. Dr. Küçük'ün başkanı olduğu belirtilen Türkiye Dinler Tarihi Derneği'nin Necatibey Caddesi'nde bulunan adresinde arama başlattı.

'Nurculukla ilgili kitabı aldılar'

Zirve Yayınevi soruşturması kapsamında Esenler'deki evinde arama yapılan İlahiyat Profesörü Zekeriya Beyaz'ın kızı Gökçen Beyaz yapılan aramaya ilişkin konuştu.

Gökçen Beyaz, "Sabah erken saatlerde polis bir arama kararıyla birlikte geldi. Kararda Ergenekon operasyonu kapsamında, Doğu Perinçek ve Hurşit Tolon'un misyonerlikle ilgili, kışkırtıcı söylemlerde bulundukları ve babamın da bunun içinde olduğuna dair arama kararı vardı. Evden misyonerlikle ilgili hiçbir belge alınmadı. Evden sadece Said-i Nursi ve Nurculukla ilgili çıkacak olan bir kitap vardı sadece onunla ilgili belgeleri aldılar" diye konuştu.

Gökçen Beyaz, babasının Nurculukla ilgili bir kitap hazırlığında olduğunu kaydederek şunları söyledi:

"Kararda yazan misyonerlik faaliyetleriyle ilgiliydi. Fakat o belgelerin hiçbirine dokunmadılar. Sadece Said-i Nursi'yle ilgili olan dokümanlar çok dikkatli bir şekilde incelendi. Onların hepsi teker teker alındı."

İslam'da türban yok' demişti

Bugün Ergenekon ve zirve Katliamı kapsamında evi ve işyerleri arananlar arasında çarpıcı isimler var.

Dikkat çekici çalışmaları ve açıklamaları bulunan ilahiyatçılarla Ergenekon ve Zirve katliamı arasında nasıl bir bağ kurulduğu henüz açıklanmadı.

Evleri ve işyerlerinde arama ilahiyatçıların ortak paydası misyonerlikle ve Hıristiyan azınlıklarla ilgili çalışmaları bulunması.

Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, çalışmalarıyla değil açıklamalarıyla tanınan bir ilahiyatçı. Siyaset Meydanı programı ile ekranlarla tanışan Beyaz, o günden beri dini konularda en ilginç açıklamaları yapan bilim adamı oldu.

BAŞÖRÜTÜSÜ İSLAM'DA YOK
Aramalarda adı geçen diğer ilahiyatçı Şahin Filiz, ise bir kaç yıl önce başörtüsü ile ilgili açıklamalarıyla tanındı.

Başörtüsünün Kuran'da yeralmadığını savunan Filiz şu sözleri olay yaratmıştı:
"Son dönemlerde başörtüsü siyasallaştığı için, kamusal bir dinsellik yaratıldığından dolayı, insanın temel örtünmesine ilişkin ayetleri, tamamen başörtüsü simgesinde toplamışlar ve bunun bir farz ve emir olduğu söylenmiştir. 'Başörtüsüne özgürlük ve kadına özgürlük', tamamen siyasi ve sosyolojik bir hadisedir. Başörtüsünün farz olduğunu kimse iddia edemez."

Filiz, bu açıklamalarının ardından Profesörlüğünün engellendiğini öne sürmüş ve hakkında soruşturma açılmıştı. Filiz soruşturmadan bir süre sonra Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'ne profesör olarak atanmış ve çalışmalarını orada sürdürüyordu.

KELDANİLER NASTURİLER
Doç Dr. Kadir Albayrak ise daha çok Keldaniler ve Nasturiler ile ilgili çalışmalarıyla tanınıyor. Albayrak'ın bu konu dışında iki kitabı daha bulunuyor. Dinlerin renk olgusu ile ilişkilerini incelediği çalışması "Dinlerin Rengi Renklerin Dili" ve semavi dinlerin inanlara barışı emretmesine rağmen bitmeyen şiddetin kaynaklarını incelediği "Semavi Dinlerde Barış ve Şiddet İkilemi".

MİSYONERLİK ÇALIŞMALARI
Evi aranan diğer isim Abdurrahman Küçük'ün de Misyonerlik, Türk-Ermeni ilişkileri konularında çalışmaları bulunuyor. Küçük ayrıca eski MHP Genel Sekreteri.

Komşusu Beyaz'ın evinin aranmasını anlattı

Prof. Dr. Zekeriya Beyaz'ın 18 yıllık komşusu olan ve aramalara ''şahit'' sıfatıyla katılan Erzen, basın mensuplarının soruları üzerine, sabah saat 08.00 sıralarında polisin kapısını çalarak aramaya şahitlik etmesi için evde bulunması gerektiğini söylediğini anlattı.

Zekeriya Beyaz'ın durumunun iyi olduğunu, polislerin çok kibar davrandıklarını, belgeleri, taslakları, hard diskleri incelediklerini belirten Erzen, Beyaz'ın 13 numarada bulunan evindeki aramaların tamamlandığını, 8. numarada home ofis olarak kullandığı yerdeki aramaların sürdüğünü kaydetti.

Erzen, bir işinin çıkması nedeniyle ayrılmak zorunda kaldığını, ancak yerine ağabeyi Mucip Erzen'in aramalara katıldığını söyledi.

Bir gazetecinin ''Fethullah Gülen ile ilgili kitaba ilişkin mi arama yapılıyor?'' diye sorduğu Erzen, ''Evet, onunla ilgili. Hemen hemen bütün belgeler alındı. Zirve ve Fethullah Gülen ile ilgili toplanan şeyler sanırım'' dedi.

Erzen, aramaya 15-20 kadar polis katıldığını bildirdi.

Bu arada, kısa bir süre pencereye çıkan Zekeriya Beyaz, dışarıda aramayı izleyen basın mensuplarına el salladı.

Vali Mutlu: Arama var, gözaltı yok

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Zirve Yayınevi cinayetine ilişkin bugün yapılan çalışmaların arama mahiyetinde olduğunu belirterek, ''Gözaltı şeklinde değil'' dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Şeyhülislam Hayri Efendi İlköğretim Okuluna yaptığı ziyaret sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Vali Mutlu, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında yapılan aramalara ilişkin sorusu üzerine Vali Mutlu şunları söyledi:

''Devam etmekte olan soruşturmayla ilgili Zirve Yayınevine yapılmış olan saldırıya ilişkin daha önceden yapılmış tutuklamalar vardı. Bugünkü çalışmalar arama mahiyetinde ev ve iş yerlerinde yapılıyor. Gözaltı şeklinde değil.

Aramalar tamamen ilgili makamların talepleri doğrultusunda emniyet birimlerimiz tarafından yapılıyor. İstanbul bir nokta, farklı 6 nokta var.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com