Ergenekon'da ilk duruşma

Ergenekon'da ilk duruşma
Birinci Ergenekon Davası ile İkinci Ergenekon Davası'nın birleştirilmesinin ardından ilk duruşma Silivri'de görülmeye başlandı.

Bütün iddianamelerin İkinci Ergenekon dava dosyası üzerinden birleştirilmesinden sonra, 61'i tutuklu 256 sanıklı Ergenekon Davası'nın 177. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin içinde bulunan küçük salonda yapılan duruşmada emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, CHP İzmir Milletvekili gazeteci Mustafa Balbay, gazeteci Tuncay Özkan, Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, İbrahim Şahin, Danıştay Saldırısı dosyası sanıkları Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 42 tutuklu sanık hazır bulundu.

Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Albay Dursun Çiçek, Kormamiral Mehmet Otuzbiroğlu, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, Sedat Peker, Oğuz Bulut, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ünde aralarında bulunduğu 11 tutuklu sanık ile 16 duruşmadan men cezası verilen tutuklu sanıklar İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, Hikmet Çiçek, Semih Tufan Gülaltay, Mehmet Zekeriya Öztürk, Bedirhan Şinal, İsmail Sağır, Erhan Timuroğlu ve Özkan Kurt duruşmaya katılmadı. Ayrıca tutuksuz sanıklar CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün ve Yalçın Küçük'ün de aralarında bulunduğu 6 tutuksuz sanık duruşmaya katıldı. Ayrıca CHP Milletvekilleri Hasan Ören ve Özgür Özel duruşmaya izleyici olarak katıldı.

İZLEYİCİLER İLE SANIKLAR ARASINA KİLİTLİ DEMİR BARİYETLER KONULDUĞU GÖZLENDİ

Duruşma salonunda tutuklu sanıkların bulunduğu bölüme kilitli bariyerlerin konulduğu gözlendi. Bu uygulama ile izleyiciler, duruşmaya verilen aralarda tutuklu sanıklara fazla yaklaşamayacak. İzleyiciler 2 metre mesafeden tutuklu sanıklar ile görüşüp sohbet edebilecek. Davada sanık sayısının artması ve yer darlığı nedeniyle izleyiciler ve basın mensupları aynı sıralarda duruşmayı izliyor. Daha önce izleyicilerin oturduğu sıraların bir bölümü de tutuksuz sanıklara ayrıldı. Ayrıca davanın görüldüğü duruşma salonda tutuklu sanıklara ayrılan bölüm genişletildi. Tutuklu sanık sandalyesi 80'den 120'ye çıkarıldı.

İZLEYİCİLER YER BULAMADI

Bu arada Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in de duruşma başlamadan önce duruşma salonuna gelerek değişiklikleri incelediği ve görevlilerden bilgi aldığı görüldü. Salondaki izleyici bölümünün bir kısmının tutuksuz sanıklara ayrılması nedeniyle duruşmaya izleyici olarak gelen çok sayıda kişi yer bulamadı. Bazı izleyicilerin görevlilerle tartıştığı görüldü.

TUNCAY ÖZKAN: KENDİNİZE VE MEMLEKETE İYİ BAKIN

Bu arada duruşma başlamadan önce tutuklu sanık Tuncay Özkan, "Cumhuriyet mitinglerindeki coşkuyu kaybetmeden mücadelemize ara vermeden dimdik durarak yolumuza devam edeceğiz. İçerdekileri düşünmeyin, içerdekiler için ağlamayın, düşenler için ağlamayın. Bir adım sonrasını düşünün. Tek başınıza hareket etmeyin. Hep biz bilinciyle hareket edin. Bugün karamsarlık içinde girmeyin. Kendinize ve memlekete iyi bakın" diyerek izleyicilere seslendi.

BALBAY: BÜTÜN MESELE KİMSENİN BİLMEDİĞİ GİBİ BEKLEMEYİ BİLMEKTİR

Manisa ve İzmir'den gelen izleyicilerle hitaben bir konuşma yapan tutuklu sanık CHP İzmir Miletvekili Mustafa Balbay ,"İşin kolay kısmı bizde, zor kısmı sizde. Bütün mesele kimsenin bilmediği gibi beklemeyi bilmektir. Bana 3 bin kadar mektup geldi. Çok duygulandım. O mektupları okuyunca anladım ki anadoluda bu köz oldukça kimse bizi yıkamaz" diye konuştu.

DURUŞMA DÜZENİNE İLİŞKİN 2 KARAR ALINDI

Duruşmanın 10.18'de başlamasının ardından Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, 2008/209 esas sayılı Birinci Ergenekon Davası ile 2009/191 esas sayılı İkinci Ergenekon Davasının birleştirildiğini hatırlattı. Mahkemenin disiplin ve düzenine ilişkin 2 ara karar aldıklarını söyleyen Mahkeme Heyeti Başkanı Özese, "Duruşma devam ederken sanıkların salondan izinsiz ayrılması yasaklanmıştır. Ayrıca sanıklar ve izleyiciler arasında not, CD, flaş bellek alışverişi de yasaklanmıştır. Aksi durumda hukuki işlem yapılacaktır" şeklinde konuştu.

MAHKEME BAŞKANI ÖZESE: KİMSEYE SÖZ VERMEYECEĞİM

Mahkeme Başkanı Özese daha sonra tutuksuz sanık Hüseyin Vural Vural'ın savunmasının alınacağını belirtti. Bu arada İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer'in'de aralarında bulunduğu bazı avukatlar davaların birleştirilmesine ilişkin beyanda bulunmak istediklerini belirterek söz istediler. 'Kimseye söz vermeyeceğim" diyen Mahkeme Başkanı Özese davaların birleştirilmesine ilişkin beyanda bulunmak isteyen ve talebi olan avukatların mahkemeye dilekçe sunmalarını istedi.

CHP'Lİ VEKİL ÖREN: "YASAMAYA YER GÖSTERİN"

Tutuksuz sanık Hüseyin Vural Vural ifade verdiği sırada sanık avukatlarının bulunduğu bölümde ayakta bekleyen CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, "Sayın başkan, yasama, yürütme ve yargı bir bütündür. Yasama olarak bize bir yer gösterilmesini istiyoruz" diye bağırdı. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, "Siz kimsiniz?" diye sordu. Hasan Ören, "Ben CHP Manisa milletvekili Hasan Ören. Yanımdaki arkadaşım da CHP milletvekili Özgür Özel. Oturmak için bir yer istiyorum. Yasamaya yer gösterin" dedi. Mahkeme Başkanı Özese jandarmaya talimat vererek, "Yer gösterin sayın milletvekillerine" dedi. Daha sonra 2 milletvekilinin izleyici bölümde yer verildi.

DURUŞMA TUTUKSUZ SANIĞIN SAVUNMASI İLE DEVAM EDİYOR

Bugüne kadar yaşanmış darbelerin Amerika merkezli olarak gerçekleştirildiğini iddia eden Vural, "Gerçek Atatürkçü subayların hiçbir zaman darbeden yana tavır göstermemiştir"dedi. Osmanlı İmparatorluğu döneminden bugüne kadar Türkiye üzerinde oyunlar oynandığını da savunan Vural, bu sözlerini haritalar ve sunumlarla destekledi. Duruşma sanık Vural'ın savunmasının alınmasıyla devam ediyor.

AVUKATLAR: "BİRLEŞTİRMEYE KARŞIYIZ"

Bu arada tutuklu Tuncay Özkan'ın avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz, İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdikleri yazılı dilekçeyle 16 davanın tek dava olarak bir arada görülmesine kesin olarak karşı olduklarını belirtti. 3 sayfa olarak hazırlanan dilekçede Danıştay Saldırısı sorumlusu Alparslan Aslan iye müvekkillerinin aynı sanık sandalyesine oturtulmasını "Günün moda değimiyle itibarsızlaştırılmak istenmektedir" eleştirisine yer Bu arada tutuklu Tuncay Özkan'ın avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz, İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdikleri yazılı dilekçeyle 16 davanın tek dava olarak bir arada görülmesine kesin olarak karşı olduklarını belirtti. 3 sayfa olarak hazırlanan dilekçede Danıştay Saldırısı sorumlusu Alparslan Aslan iye müvekkillerinin aynı sanık sandalyesine oturtulmasını "Günün moda değimiyle itibarsızlaştırılmak istenmektedir" eleştirisine yer Bu arada tutuklu Tuncay Özkan'ın avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz, İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdikleri yazılı dilekçeyle 16 davanın tek dava olarak bir arada görülmesine kesin olarak karşı olduklarını belirtti. Bu arada tutuklu Tuncay Özkan'ın avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz, İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdikleri yazılı dilekçeyle 16 davanın tek dava olarak bir arada görülmesine kesin olarak karşı olduklarını belirtti. 3 sayfa olarak hazırlanan dilekçede Danıştay Saldırısı sorumlusu Alparslan Aslan iye müvekkillerinin aynı sanık sandalyesine oturtulmasını "Günün moda değimiyle itibarsızlaştırılmak istenmektedir" eleştirisine yer Bu arada tutuklu Tuncay Özkan'ın avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz, İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdikleri yazılı dilekçeyle 16 davanın tek dava olarak bir arada görülmesine kesin olarak karşı olduklarını belirtti. 3 sayfa olarak hazırlanan dilekçede Danıştay Saldırısı sorumlusu Alparslan Aslan iye müvekkillerinin aynı sanık sandalyesine oturtulmasını "Günün moda değimiyle itibarsızlaştırılmak istenmektedir" eleştirisine yer Bu arada tutuklu Tuncay Özkan'ın avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz, İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdikleri yazılı dilekçeyle 16 davanın tek dava olarak bir arada görülmesine kesin olarak karşı olduklarını belirtti. 3 sayfa olarak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com