“Ergenekon’da ölümler başlayacak”

“Ergenekon’da ölümler başlayacak”
CHP’li milletvekilleri Ergenekon sanıklarını Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti.

Ergenekon davasında savcının esas hakkındaki mütalasında haklarında “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezası istediği sanıklardan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, önceki gün kendilerini ziyaret eden CHP Cezaevi Komisyonu üyelerine önemli açıklamalarda bulundu.
 
Cumhuriyet'ten Ayşe Sayın'ın haberine göre, Başbuğ, bundan sonra savunmayı “mahkemeye değil millete” vereceklerini belirtirken Balbay, “Esas hakkındaki mütalaa bir kâğıt yığını. Mahkeme boşu boşuna yapılmış, 5.5 yıl önce hüküm verilmiş” sözleriyle isyanını dile getirdi.
 
Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Ordu Milletvekili İdris Yıldız ve Bursa Milletvekili Kemal Ekinci ve Sinop Milletvekili Engin Altay’dan oluşan CHP Cezaevleri İnceleme ve İzleme Komisyonu üyelerinin görüştüğü tutuklu sanıklar şu değerlendirmelerde bulundu:
 
Prof. Dr. FATİH HİLMİOĞLU: Sağlık durumumdan dolayı tek başıma gündeme gelmekten üzülüyorum, vicdan azabı çekiyorum. Benden daha ağır olanlar var. Rıfkı Ulusoy böbrek kanseri. Beyninde tümör olan var. Benim burada tutulmam cinayetse onlarınki 5 kez cinayettir. Hekim olarak söylüyorum, bu süreç devam ettikçe bir yıl içinde insanlar ölmeye başlayacak. Haberal’ı revire yetiştiremezler.
 
TUNCAY ÖZKAN: Kurt kuzuyu yemeye karar vermiş, bahane arıyorlar. Bizim hükmümüz baştan verilmiş. El bombası var dediler. El bombası adliye muhabirine ait ve içi boş. Muhabirimiz tanıklık yapmak istedi dinlemediler. Bana ait olmayan boş el bombalarını cephanelik olarak gösterdiler.
 
HASAN IĞSIZ (Emekli Orgeneral): Benim Genelkurmay 2. Başkanı iken İlker Başbuğ’la görüşmem örgüt üyeliği kanıtı. İddianame aynen mütalaaya geçirilmiş. Bizim lehimizde olan hiçbir şey mütalaaya geçmemiş.
 
Ben Kara Kuvvetleri Komutanı olacaktım ve hükümet beni istemedi. Bu karardan dolayı kendimle gurur duyuyorum. En büyük endişem halkın gönlünde kirlenmek.
 
MEHMET BORA PERİNÇEK (Sosyolog): Rus devlet arşivlerinde Türk Tarih Kurumu adına çalıştım. Dışişleri Bakanlığı (Abdullah Gül döneminde) burs verdi. Yaptığım bilimsel çalışmalar, terör örgütüne üyelik kanıtı olarak gösterildi. Mahkemeye 5 diplomatı çağırın dedim. Çağırmadılar.
 
ATİLLA UĞUR (Emekli Albay): Urallar’a düşen meteoru Balbay’la planladım(!). Bu mütalaadan dolayı kafamızı eğmedik, eğmeyeceğiz. Bu hareket Atatürk Cumhuriyeti’ne karşı. Burada olmasaydım üzülürdüm. Benim hakkımda ağırlaştırılmış müebbet isteniyor. Az isteselerdi üzülürdüm.
 
HURŞİT TOLON (Emekli Orgeneral): Burada Türk milleti adına değil bir zümre adına yargılama yapılıyor. İddianame ile mütalaa aynı, sanki kes kopyala yapılmış. Örgütün varlığı ortaya konulamamıştır. Zirve Yayınevi ile beni bağdaştırmaya çalışmalarının sebebi Ergenekon’la birleştirmek. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com