Ergenekon'da reddi hakim talebine ret

Ergenekon'da reddi hakim talebine ret
'Ergenekon'' davasına bakan mahkeme heyeti, sanık ve avukatların tanık dinletilmesi ile reddi hakim taleplerini reddetti.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 67'si tutuklu 275 sanıklı ''Ergenekon'' davasının 277. duruşması başladı.
 
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan küçük salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Hasan Iğsız'ın da aralarında bulunduğu 47 tutuklu sanık katıldı.
 
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA'da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 20 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.
 
Bu davadan tutuksuz yargılanan ''Odatv'' davasının tutuklu sanığı Yalçın Küçük'ün de aralarında bulunduğu 10 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.
 
Duruşma başlamadan önce bir açıklama yapan Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, bugünkü oturumda delillerle ilgili tarafların beyanlarının alınacağını söyledi.
 
Avukatların beyanlarının alındığı duruşmada reddi hakim talebinde bulunuldu.
 
TALEPLER KABUL EDİLMEDİ
 
Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, bazı sanık ve avukatların reddi hakim taleplerini, davayı uzatma amaçlı olduğu gerekçesiyle kabul etmedi.
 
Mahkeme, eski başbakanlık müsteşarlarından Yaşar Yazıcıoğlu'nun da aralarında bulunduğu tanık dinletilmesi taleplerini de, daha önce verilen ara kararlar gereği reddetti.
 
TANAL KOLTUK DEĞNEKLERİYLE GELDİ
 

Küçük olması nedeniyle salondaki izleyicilere ayrılan bölüme sadece sanık yakınları, avukatlar, milletvekilleri ve basın mensupları alınırken, salonun dışında bulunan ve ekran konulan alanda da bir kısım izleyiciler duruşmayı takip ediyor.
 
Duruşmaya, 18 Şubat'ta görülen davada cezaevinin girişine konulan barikattan atlayarak ayağını kıran CHP Milletvekili Mahmut Tanal da koltuk değnekleriyle geldi. Tanal, halktan kaçırılan bir yargının söz konusu olduğunu ve duruşmaları izlemek isteyenlerin barikatlar önünde bekletildiğini ileri sürdü. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com