Ergenekon'da son süre verildi

Ergenekon'da son süre verildi
Mahkeme heyeti, duruşmayı 10 Ocak 2013'e erteledi

''Ergenekon'' davasına bakan mahkeme heyeti, Alparslan Arslan'a Glock marka silahların satılması dosyası sanıklarının avukatları tarafından yapılan reddi hakim talebini de kabul etmedi. Duruşma 10 Ocak 2013'e ertelendi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmanın öğleden sonraki oturumunda Alparslan Arslan'a Glock marka silahların satılması dosyasının tutuklu sanıkları Aykut Metin Şükre, Kenan Özay ve Selçuk Özkan'ın avukatları da reddi hakim talebinde bulundu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, hakimin reddini gerektirecek bir durum bulunmadığını, bu talebin davanın uzatılmasına yönelik olduğunu belirterek, reddine karar verdiklerini açıkladı.

Özese, heyetin aldığı bu yöndeki karar okunurken sanık avukatlarından Celal Ülgen'in ayağa kalkmadığını tutanağa geçirerek, ''Burası Türkiye Cumhuriyeti mahkemesidir. Burada gösterilen saygı Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılmıştır'' dedi.

Bunun üzerine söz alan Ülgen, ''Biliyorsunuz ki sizin yargılamanız sırasında savunmalarımı oturarak yapıyorum. Avukatın ne zaman oturacağı Ceza Muhakemesi Kanunu'nda bellidir. Avukat hükmün açıklandığı ve yemin edildiği sırada ayağa kalkar. Ara kararlarda ayağa kalkılmaz'' diye konuştu.

Duruşmada daha sonra, ''Alparslan Arslan'a Glock marka silahların satılması''na ilişkin ''silahlı terör örgütüne silah temin etmek'' suçundan hazırlanan ve bu davayla birleştirilen iddianamedeki sanıkların savunmalarının alınmasına geçildi.

Savunma için süre istediler

Tutuklu sanık Aykut Metin Şükre, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirterek, bu suçtan dolayı Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kendisi hakkında beraat kararı verdiğini söyledi. Şükre, savunma yapmak için mahkemeden ek süre istedi.

Şükre'nün avukatı Mehmet Taşdelen de, duruşma tutanakları ve evrakı incelemesi için mahkemeden makul bir süre verilmesini talep etti.

Tutuklu sanıklar Erkan Ayyıldız, Selçuk Özkan ve Kenan Özay da savunma yapmak için mahkemeden ek süre istedi.

Duruşmada ardından, tutuklu sanıklardan Mahmut Güzel hakkındaki ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' ve ''izinsiz olarak ateşli silah ve mermileri ülkeye sokmak, imal etmek, nakletmek ve satma'' suçlarından hazırlanan iddianame okundu.

Savunma yapması için kürsüye alınan Güzel de, kendisine ek süre verilmesini istedi.

Başkan Özese de, Güzel hakkında dün mahkemeye ulaşan bir ihbar mektubu olduğunu belirterek, bunu okudu. Mektupta, Güzel'in silah ticareti yaptığı iddia edildi.

Güzel de, silah ticareti yapmadığını belirterek, husumetli olduğu köylüleri tarafından bu mektubun yazılmış olabileceğini söyledi.

Duruşmaya verilen aranın ardından mahkeme heyeti, sanıklar Şükre, Özay, Özkan, Ayyıldız ve Güzel ile avukatlarına ek savunmalarını hazırlamaları için bir sonraki celseye kadar süre verilmesine karar verdi. Mahkeme, gelecek oturumda da savunma yapılmaması durumunda susma hakkının kullanıldığının kabul edileceğini bildirdi.

Duruşma, 10 Ocak 2013'e erteledi.

Ümit Kocasakal'ın açıklaması

Bu arada, davaya gözlemci olarak katılan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal da, Silivri Cezaevi'nin önünde basın mensuplarına açıklama yaptı.

Kocasakal, duruşmada, davada usul kurallarının bir yana bırakıldığını iddia ederek, ''Bu koşullarda yapılana, yargılama demek mümkün değil. Bunları yerinde gözlemek önemli. Biz sanık ayrımı gözetmeksizin usul kurallarını savunuyoruz. Bize çok ilginç bir oran verildi. İddia makamının taleplerinin tamamına yakını kabul edilirken, savunma makamının taleplerinin neredeyse yüzde 99'u reddediliyor. Mahkeme Başkanı, sanıklarla ve avukatlarla sözlü polemiğe girerse, delilleri tartışma aşamasını atlayarak esas hakkında mütalaa aşamasına geçerse, her türlü talebi reddederse tarafsız izlenimi veremez'' dedi.

Kocasakal, İstanbul Barosu olarak davayı izlemeye devam edeceklerini söyledi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com