''Ergenekon''da sona gelindi

''Ergenekon''da sona gelindi
Aralarında 2 milletvekili ve bir eski genelkurmay başkanının da olduğu 66 sanığın 4 yıldır tutuklu yargılandıkları “Ergenekon” davasında mütalaa aşamasına gelindi.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP İzmir milletvekili Mustafa Balbay ve CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 66'sı tutuklu 275 sanığın yargılandığı 4 yılı aşkın süredir devam eden ''Ergenekon'' davasında mütalaa aşamasına gelindi.
 
Ümraniye'de 12 Haziran 2007'de bir gecekonduda ele geçirilen 27 adet el bombasıyla ilgili olarak başlatılan soruşturma sürecinde hazırlanan ilk iddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 25 Temmuz 2008'de kabul edildi.
 
21 İDDİANAME BİRLEŞTİRİLDİ
 
Sanık beyanları ve dosyadaki belgeler nedeniyle 6 Ocak 2012'de tutuklanan emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un hakkındaki de dahil 21 ayrı iddianame birleştirildi.
 
31 GİZLİ TANIK
 
Terör örgütü PKK'nın eski yöneticilerinden Şemdin Sakık'ın gizli tanık ''Deniz'' olduğunu açıkladığı davada, 31 gizli tanığın beyanı alındı.
 
Aralarında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, emekli orgeneraller Teoman Koman ve Ergin Saygun, eski MİT mensubu Mehmet Eymür ve Alaattin Çakıcı'nın da bulunduğu 130'a yakın tanığın da ifadesine başvuruldu.
 
4 YILDIR TUTUKLU YARGILANIYORLAR
 
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 yıldır süren ''Ergenekon'' davalarında toplam 64 sanığı tahliye etti.
 
600 DURUŞMA
 
İlk duruşması 20 Ekim 2008 yılında görülen davada birleşen dosyalarla birlikte yaklaşık 600 duruşma gerçekleştirildi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com