“Ergenekon’da tek çözüm af”

“Ergenekon’da tek çözüm af”
Eski Yargıtay Başkanı Prof. Sami Selçuk, Ergenekon davası ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Eski Yargıtay Başkanı, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Selçuk, Ergenekon davasında şimdiye kadar olanların bir yana bırakılması gerektiğini belirterek, dava sürecinde tek çözümün ‘af’ olduğunu açıkladı.
 
Ortada dış dünyaya yansımış bir şiddet olgusu olmayan eylemin suç olmadığının altını çizen Selçuk, Yargıtay’ın kararı bozmak zorunda kalacağını ve sürecin tekrar baştan başlayıp ilk mahkemenin önüne geleceğini belirtti.
 
Vatan gazetesinden Mine Şenocaklı’nın konu ile ilgili sorularını yanıtlayan, Sami Selçuk’a göre, mahkeme ne karar verirse versin, Yargıtay dış dünyaya yansıyan bir şiddet olgusu yoksa kararı bozacak ve dava tekrar ilk mahkemenin önüne gelecek. Kısacası, bu davanın sonuçlanabilme olasılığı hemen hemen hiç yok. İşte bu yüzden çarpıcı bir öneride bulunuyor Selçuk; “Tüm bunları bir kenara itmenin bir yolunu bulalım. Bu yol aftır!” Bu çözümü önerirken bir boşluğu da hemen kapatmayı unutmuyor. Sanıkların haklarını korumayı. “Sanıklar isterse, bu affı kabul etmeyebilmeli; ‘Ben suç işlemedim, aklanmak istiyorum’ diyebilmeli. 1960’daki Af Yasası’nda bu hak tanınmıştı. O zaman o sanıklar için dava sürer.”
 
Sami Selçuk sözlerine şöyle devam etti:
 
“Birini öldürmeye niyetlenseniz, bu suç olmaz. Günah olur, ahlaka aykırı olur. Ama asla suç olmaz. Dış dünyaya yansıyan bir davranış olmadan hukuk böyle iç dünyada kalanlarla uğraşmaz. Sözgelimi, elinizde silah bir pusu kurarsınız, yakalanırsınız, o zaman da insan öldürmeye kalkışma olur. Hazırlık davranışları kural olarak cezalandırılamaz. Basına yansıdığı kadarıyla bu davalarda dış dünyaya yansıyan maddi bir davranıştan söz edilmiyor. O zaman ‘cebir ve şiddet kullanarak hükümeti düşürmeye kalkışma’ suçu oluşmaz. Eğer sokakta ‘Ben ihtilal yapacağım. Hükümeti düşüreceğim’ derseniz bu suça teşvik olur. Onun cezası da bu kadar ağır değildir. Bu yüzden yargı büyük bir sınav verecek. Böyle bir davada kolay kolay sağlıklı bir karar çıkmaz.”
 
Selçuk’a göre, mahkeme ne karar verirse versin, Yargıtay dış dünyaya yansıyan bir şiddet olgusu yoksa kararı bozacak ve dava tekrar ilk mahkemenin önüne gelecek. Kısacası, bu davanın sonuçlanabilme olasılığı hemen hemen hiç yok. İşte bu yüzden çarpıcı bir öneride bulunuyor Selçuk; “Tüm bunları bir kenara itmenin bir yolunu bulalım. Bu yol aftır!” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com