'Ergenekon'da Yargıca Müjde!

'Ergenekon'da Yargıca Müjde!
AKP'nin hazırladığı yasa teklifi, yargıçların Mehmet Haberal'ı tahliye etmeyen yargıçlar gibi tazminata mahkûm edilmesini engelleyecek...

Ergenekon soruşturmasından tutuklanan Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın tahliye talebini reddeden dokuz hâkimin tazminata mahkum olması, AKP'yi harekete geçirdi. AKP tarafından hazırlanan düzenlemeye göre, görevi kötüye kullanma dışında hâkim ve savcılar yanlış karardan sorumlu tutulamayacak.

Yargıtay, sağlık durumu kötüleşen Haberal'ın tahliye taleplerini reddeden hâkimleri tazminata mahkum etmişti. Söz konusu karar üzerine başta Ergenekon sanıkları olmak üzere çok sayıda sanık, hâkimler ve savcılar hakkında tazminat talebiyle yargıya başvurdu. Benzer şekilde çok sayıda davanın açılması AKP'yi harekete geçirdi. AKP, TBMM Başkanlığı'na sunduğu 'Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nde hâkim ve savcılar hakkında tazminat davalarını önleme niteliğinde değişiklikler yaptı. 'Torba Yasa' olarak bilenen kanun teklifine göre, hâkim ve savcıların yaptıkları soruşturmalar ve verdikleri kararlar nedeniyle tazminat davası açılmayacak. Davalar 'devlet aleyhine' açılacak.
Teklife göre, tazminat davası açılması için hâkim ve savcıya karşı bir ceza soruşturması gerekli olmadığı gibi, bir mahkümiyet kararının olması da gerekmiyor. Haberal davasına bakan hâkimlerin Yargıtay'da yargılanması büyük tartışma olmuştu. Bazı hukukçular davanın yerel mahkemede görülmesi gerektiği görüşünü savunmuştu. Teklife göre, bu davalar hâkim ve savcıların görev yaptıkları yerdeki asliye hukuk mahkemesinde görülecek.
Haberal davasında yerel mahkemede henüz bir karar çıkmadan, tazminat davası açılması da tartışılmıştı. Teklifte bu konuda bir düzenleme yapıldı. Buna göre soruşturma bittikten sonra ya da dava yerel mahkemede karar çıktıktan sonra, altı ay içinde dava açılacak.
Teklife göre devlet, hâkim ve savcılar için ödediği tazminatı, 'görevini kötüye kullandığı' konusunda bir mahkumiyet kararı varsa rücu edebilecek. Devlet, kararın kesinleşmesinden sonra, tazminatı hâkim ve savcıdan isteyebilecek. Ayrıca teklife göre, süren davalar asliye hukuk mahkemelerine devredilecek. Haberal davasında hâkimlere verilecek tazminat miktarı henüz kesinleşmedi. Davalar yerel mahkemeye alındıktan sonra, duruşma açılarak davalının bildirileceği deliler de toplanıp karar verilecek.

Tazminat davası açmanın şartları
Yasa teklifine göre, hakim ve savcıların verdikleri kararlar nedeniyle devlet aleyhine açılacak tazminat davaları somut gerekçelere dayalı olacak. Teklife göre, şu durumların var olmasında durumunda devlet aleyhine tazminat istenebilecek: Kayırma veya taraf tutma, yahut taraflardan birine olan kin veya düşmanlık, sağlanan veya vaatedilen bir menfaat sebebiyle kanuna aykırılık, açık
ve kesin bir kanun hükmüne aykırılık, soruşturma evrakında veya duruşma tutanağında mevcut olmayan bir sebebe dayanılmış olması, soruşturma veya duruşma tutanakları ile hüküm veya kararların değiştirilmesi, yahut tahrif edilmesi, söylenmeyen bir sözün hüküm ya da karara etkili olacak şekilde söylenmiş gibi gösterilmiş olması

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com