Ergenekon'da Yeni İddianame Açıklandı

Ergenekon'da Yeni İddianame Açıklandı
Yeni iddianamede ki isimler arasında kimler var?

Ergenekon soruşturmaları kapsamında 28 Temmuz 2010'da Şile'de yapılan kazılarla ilgili dava açıldı. JİTEM adına operasyonlara katıldığını belirten bir numaralı sanık Ulaş Özel ifadesinde, "Ergenekon sanığı emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in 2007 yılında tutuklanması üzerine yerine Poyrazköy cephaneliği davası tutuklu sanığı emekli Binbaşı Levent Bektaş'ın geldiğini" ileri sürdü.

12 Haziran 2007'de Ümraniye'de 27 el bombasının bulunmasıyla başlayan Ergenekon soruşturması kapsamında davaların açılmasına devam ediliyor. Şile'de yapılan kazılarla ilgili İstanbul Özel Yetkili Savcısı Cihan Kansız tarafından hazırlanan iddianamenin bir numaralı sanığı Ulaş Özel, eski TİKKO üyesi olduğunu, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandığını belirtti. Özel, cezaevinde kaldığı süre ve sonrasında Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele (JİTEM) isimli askerî kurumda çalıştığını, kendisine resmi kimlik ve silah verildiğini anlattı. Kırsalda terör örgütleriyle JİTEM adına çatışmalara girdiğini söyleyen Özel, 2005'ten sonra İstanbul'a geldiğini kaydetti. PKK üyesi Hüseyin Yanç ile irtibat kurarak İBDA-C üyesi Okan İşgör'ün yanında çalıştığını, bomba eğitimi aldığını kaydeden Özel, İstanbul'a geldikten sonra tanık olduğu irtibatlar, Ergenekon soruşturması ile ortaya çıkan gerçeklerle kendi konumundaki kişilerin iyi niyetlerinin suistimal edildiğini, kandırıldıklarını anladığını belirtti. Okan İşgör'ün Ergenekon davası sanıkları Muzaffer Tekin ve Oktay Yıldırım'la irtibatı olduğunu ve Kemal Kerinçsiz'le de görüştüğünü söyleyen Özel, "Tekin hapse girince yerine Levent Bektaş'ın geldiğini" ileri sürdü.

Ulaş Özel, 2006-2008 yıllarında 3-4 kez Şile bölgesindeki ormanlık alana gittiklerini, yanlarında SAT'çı astsubaylar ve ismini bilmediği şahısların da bulunduğunu ve burada silahlı eğitim yaptıklarını anlattı. Bir seferinde bu şahısların kazma ve kürekle bir ağacın dibine gittiklerini, ama bir şey gömerken görmediğini söyledi. İddianamede, Özel'in 29 Aralık 2007 ve 20 Mart 2009 tarihleri arasında Poyrazköy davasının bir numaralı sanığı Levent Bektaş ile farklı numaralarda toplam 128 kez görüşme kaydının tespit edildiği bilgisi yer aldı. Daha önce İBDA-C üyesi olmaktan tutuklanan Okan İşgör de, tanımadığını söylemesine rağmen 3 Ocak 2007 ve 20 Şubat 2009 tarihleri arasında Veli Küçük ile farklı numaralardan toplam 9 kere, Kemal Kerinçsiz ile de 1 kez görüştüğünün tespit edildiği aktarıldı. Küçük ile özel güvenlik şirketi kuracağı belirtilen İşgör'ün Levent Bektaş ile 556 kere görüştüğü kaydedildi. Bektaş, ifadesinde eski İBDA-C üyesi İşgör'le iş sebebiyle görüştüğünü anlattı. 1998 yılında İBDA-C'nin kendisinden haraç istediğini ifade eden İşgör, askerlik yaptığı sırada tanıştığı Ergenekon davası sanığı dönemin emniyet müdürü Adil Serdar Saçan'a istihbarat verdiğini aktardı. Öte yandan, 1998 yılında İBDA-C operasyonunda tutuklandığını kaydetti.

İddianamede tutuklu sanık Ulaş Özel ve Hüseyin Yanç'ın 74 yıl, Okan İşgör'ün 63 yıl ve Yusuf Ethem Akbulut'un 22,5 yıl hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Ergenekon davası sanığı emekli Tuğgeneral Arif Doğan ve Poyrazköy cephaneliği davası sanığı Levent Bektaş'ın da tanık ifadeleri iddianamede yer aldı. Yeni iddianame Poyrazköy cephaneliği davası sanıkları ile birinci Ergenekon davası sanıkları arasındaki irtibatı gösterdi. Dava İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

MKE Raporu: 88 el bombası TSK'nın

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) tarafından hazırlanan raporlarda sanıklarda ele geçen 88 el bombasının da TSK'ya ait olduğu kaydedildi. 44 adet el bombasının MKE tarafından 21 Şubat 2001'de Jandarma Genel Komutanlığı'na (JGK) teslim edilen 5 bin adet el bombasından, 44 adet savunma tipi el bombasının ise 25 Ekim 1999 tarihinde JGK'ya teslim edilen 5 bin 350 adet bombasından olduğu bildirildi. Bir adet el bombası tapasının ise 16 Şubat 2001 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na (KKK) teslim edilen mühimmattan olduğu belirtildi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com