Ergenekon’da yeniden kararı!

Ergenekon’da yeniden kararı!
Bakanlar Kurulunda benimsenen yasa tasarısı, Ergenekon davası tutukluları Başbuğ, Fırtına ve Örnek ve Eruygur'un, Yüce Divan'da yeniden yargılanmasını gündeme getirdi

Türk Ordusu’na kumpas kuruldu itirafı sonrası ‘’yeniden yargılamalar’’ gündeme gelmişti.

Türk ordusu üyesi vatansever askerlere, sahte delillerle kurulan tuzak sonucu cezaevlerine atılmaları Başbakan Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın geç kalmış itirafıyla gündeme oturmuştu.

Bunca yıldır Türk Ordusuna kumpas kurulduğunu bilip de söylemeyen; ancak AKP Hükümeti ile Fetullah Gülen Cemaati arasında bir savaş çıkınca dikkatleri dağıtmak için bu itirafı yaptıranın Başbakan Erdoğan olduğu gerçeği de önümüzde duruyor.Gündeme şu sıralar Hükümetin Anayasa’ya uyum açısından hazırladığı bir kanun tasarısı Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, Hava ve Deniz Kuvvetleri eski Komutanları İbrahim Fırtına ile Özden Örnek ve eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’un Yüce Divan’da yeniden yargılanmasını getirildi.

12 Eylül referandumu ile Anayasa’da yapılan değişiklikler kabul edilmiş ve Yüce Divan’da yargılanacaklar arasına Genelkurmay Başkanları, Kuvvet Komutanları ve TBMM Başkanı da eklenmişti.

Bu kişilerin işledikleri iddia edilen suçlar açısından normal mahkemelerde değil, Yüce Divan sıfatı ile görev yapacak Anayasa Mahkemesi’nde yargılanmaları hükme bağlanmıştı.

gazeteport’un haberine göre; Anayasa’daki bu değişikliğe paralel olarak çıkarılması gereken yasa için düğmeye basıldı ve Bakanlar Kurulu yeni tasarıyı kabul ederek TBMM’ye gönderilmesini kabul etti. Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, düzenlemenin geçmişe yönelik olmadığını belirtti. Ancak bazı hukukçular yeni düzenlemelerin geçmişi de kapsayacağını vurguladılar.

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ hakkında, İnternet Andıcı soruşturması kapsamında Şubat 2012′de dava açılmış, bu dava Ergenekon davası ile birleştirilmişti. 6 Ocak 2012′de tutuklanan Başbuğ, 5 Ağustos 2013′de ”Hükümeti yıkmaya teşebbüs” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Başbuğ ve avukatı Anayasa değişikliğini hatırlatıp Yüce Divan’da yargılama yapılmasını istemiş bu talep mahkemece reddedilmişti.

Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Özden Örnek ve Hava Kuvvetleri eski Komutanı İbrahim Fırtına’da  yine Ergenekon davasında Hükümeti ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek” suçundan 20 yıl, sağlık durumu kötü olan eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur da 10 yıl hapse mahkum edilmiş üç eski komutan da kendilerini yargılama yetkisinin Yüce Divan’da olduğunu savunmuşlardı.

Başbuğ önceki gün yaptığı açıklamada da ”Ben adil yapılacak yargılama sonucu beraat istiyorum. Bireysel olarak benim zaten Yüce Divan’da yargılanmam lazım” demişti. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com