Ergenekon'un Kara Para Trafiği

Ergenekon'un Kara Para Trafiği
MASAK Başkanı Kaplan, Ergenekon soruşturmasında yargılanan bazı kişilerin kara para ilişkilerinin izine rastladıklarını ve bunu Savcı Öz ile paylaştıklarını kaydetti.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı Mürsel Ali Kaplan Ergenekon ve benzeri operasyonlarla Türkiye gündemini sarsan derin yapılanmaların para trafiğinin izine rastladıklarını ve bunu da Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz'e ilettiklerini belirtti. Merkez Bankası ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun Ceylan Otel'de ortak düzenlediği “Finansal Eğitim ve Finansal Farkındalık: Zorluklar, Fırsatlar ve Stratejiler Konferansı”nda sohbet ettiğimiz Kaplan yasal olmadığı için isim veremeyeceğini belirttiği kara para trafiği içinde halen yargılanan ve ağırlıklı olarak kamu görevlileri ve askerlerin bulunduğu bir yapının olduğunu kaydetti. Kaplan, Ergenekon kapsamında yargılanan kamu görevlileri ve askerlerin yeni bir model geliştirdiklerini ancak bu modelin açıklanmasının da yasal süreç bittikten sonra mümkün olabileceğini ifade etti.

MUTLAKA İHTİSAS MAHKEMELERİ LAZIM
MASAK'ın kuruluşundan bu yana sadece 2 soruşturmanın tamamlanmış olmasının nedenlerine ilişkin sorumuz üzerine Kaplan, bunun yargı sisteminden kaynaklandığını, birçok suçun zamanaşımına uğrayarak ortadan kalktığını ifade etti. Kara para soruşturmalarının sonuçlanması için ihtisas mahkemelerinin gerektiğini kaydeden Kaplan, aski halde finansal suçlarla mücadelenin oldukça güç olduğunu dile getirdi.

MODEL GELİŞTİRMİŞLER NAKDE DAYALI, BULMAK ZOR
Kaplan, “Daha çok kullanılan nakit işlemler. Bu nedenle kara para ilişkilerinin izini bulmak oldukça zor. Aradan geçen zaman da ipuçlarını yok etmiş. Bu nedenle ilişkilere ulaşmak oldukça zor” yorumunu yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com