Ergin Orbey'e veda

Ergin Orbey'e veda
Tedavi gördüğü Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde dün yaşamını yitiren oyuncu ve yönetmen Ergin Orbey için Büyük Tiyatro'da tören düzenlendi.
Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Orbey'in sanat için hem genelde hem de özelde güzel işler yapan ustalardan biri olduğunu söyledi.
 
Ankara'ya geldiği, politikaya girdiği ilk yıllarda Orbey ile tanıştıklarını kaydeden Günay, aralarında 30 yıldan bu yana ağabey-kardeş yakınlığı olduğunu belirtti.
 
Orbey'ın, Türk tiyatrosu için Ankara'da, özel tiyatrolarda, devlet tiyatrosunda ve Eskişehir'de çok güzel işler başardığını ifade eden Günay, ''Onun huzurunda söylemek istiyorum ki genelde sanatımızda, özelde tiyatromuzda bugün geldiğimiz düzeyden bir adım geri gidilmeyecektir. Daha ileriye götürmek bu millete, emeği geçen arkadaşlarımıza, Türkiye Cumhuriyeti'nin bütününe karşı, 'Türkiye Cumhuriyeti bir kültür devletidir' diyen Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusuna karşı hepimizin vatandaşlık borcudur. Bunu onun aziz hatırası önünde ifade etmek istiyorum, söz veriyorum. '' diye konuştu.
 
Orbey'in sinema ve tiyatroda sergilediği performansla güzel bir insan olarak tanındığını ifade eden Günay, ''Yaradan, bugün bir cemileyle cömertlik yapmaktan uzak kalmadı. Bugün perşembe, yarın cuma. Bugün arife, yarın ramazan. Bu ebediyete uğurlanan bir insan için uğurlayıcıların yüreğinde taşıması gereken çok özel bir hatıradır'' ifadelerini kullandı.
 
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin de Türk tiyatrosunun önemli işlere imza atmış, yeri doldurulamayacak büyük bir sanatçısını, hocasını, idarecisini ve yönetmenini kaybetmenin derin üzüntüsü içinde olduklarını söyledi.
 
Orbey'in cenazesi, Kocatepe Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
 
ENGİN ORBEY KİMDİR?
 
1936 İstanbul doğumlu Orbey, Devlet Tiyatroları ve Ankara Sanat Tiyatrosu'nda yönetmen, Ankara Devlet Konservatuvarı'nda eğitimci ve bölüm başkanı olarak görev yaptı. Orbey, sinemada da yönetmen, senarist ve oyuncu olarak başarılı çalışmalara imza attı.
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü (1978) ve Kültür Bakanlığı Danışmanlığı (1979) görevinde de bulunan Orbey, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde kurucu, eğitimci ve sahne yönetmeni olarak çalıştı. Eskişehir Şehir Tiyatroları'nın kuruluşunda da katkısı olan Orbey, çok sayıda yerli ve yabancı oyun sahneye koydu. (SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com