Ergnekon'da Zirve Dalgası!

Ergnekon'da Zirve Dalgası!
Gizli tanığın ifadelerinden yararlanılarak Malatya Katliamı'nı organize ettiği öne sürülen 6'sı muvazzaf 9 kişi gözaltına alındı.

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'ün talimatı ile Malatya'daki Zirve Yayınevi katliamıyla ilgili başlatılan soruşturmada 9 ilde 6'sı muvazzaf asker 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Malatya eski İl Jandarma Alay Komutanı, Emekli Albay Mehmet Ülger, eski Malatya İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Müdürü Binbaşı Haydar Yeşil ve İnönü Üniversite Öğretim Görevlisi Ruhi Abat bulunuyor. Operasyon dalgasını başlatan ise Hıristiyan cemaatinin içine istihbarat için sızdığını ve Başpapazlığa kadar yükseldiğini söyleyen bir gizli tanık.

Dün sabah itibariyle polis, İstanbul, Ankara, İzmir, Malatya, Konya, Karaman, Siirt, Mersin, Muğla'da 20 adreste arama başlattı. İzmir, Malatya, Muğla, Mersin ve Siirt İl Jandarma komutanlıklarında da arama yapıldı. Gözaltına alınanlar İstanbul'a getirildi. Muvazzaf olan şüpheliler İstanbul Merkez Komutanlığı'na diğer üç isim ise Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde nezarethanelere konuldu..

Zirve Yayınevine katliamıyla ilgili yapılan bu operasyonun eskiden askeri istihbaratta çalışan gizli tanığın ifadeleriyle başladığı ortaya çıktı.

Gizli tanık, katliamı jandarma içindeki birimlerin organize ettiği iddiasında. Gizli tanığın, bir dönem emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un emrinde bulunduğu ve Tolon tarafından kurulduğu öne sürülen istihbarat birimi Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekât Dairesi'nde (TUSHAD) görev yaptığı iddia ediliyor. (Genelkurmay'ın dün Radikal'e yaptığı açıklamaya göre TUSHAD adlı bir kurum bulunmuyor ve hiç kurulmadı.)
Gizli tanık 'misyonerlik' konusunda Ergenekon sanığı Tuğgeneral Levent Ersöz'den doğrudan talimat aldığını ve bir ilde Hıristiyanların içine misyonerleri tespit etmek için sızdığını öne sürüyor. Tanık ayrıca Ersöz'ün TUSHAD'a bağlı çalıştığını ifade ediyor. (Levent Ersöz Jandarma İstihbarat Daire Başkanlığı yapmıştı.)

Ajan Başpapaz oldu

1993'te istihbarat personeli olarak göreve başlayan gizli tanığın ifadelerine göre 2003-2005 arasında görevlendirildiği şehrin kilisesinde başpapaz olarak çalıştı. Sonra tekrar Müslümanlığa döndü. Kendi iddiasına göre TUSHAD'dan gelen emir doğrultusunda televizyona çıkarak misyonerlik aleyhinde konuştu. Panel ve konferanslara da katıldı. Gizli tanık, daha sonra eski Malatya Jandarma Alay Komutanı , emekli Mehmet Ülger, Öğretim Üyesi Ruhi Abat ve Binbaşı Haydar Yeşil'in ekibine girdiğini öne sürüyor. Katliam öncesini detaylarıyla anlatan gizli tanık, Ülger'in 'sansasyonel eylem yapın' talimatı verdiğini iddia etti. 'Sansasyonel eylemin ne olduğunu' Ülger'e sorduğunu belirten gizli tanık şu cevabı aldığını öne sürüyor: “Gelen emir doğrultusunda misyonerlere gözdağı vermek için Necati Aydın, Thilman Geske ve Uğur Yüksel'i korkutacağız.” Gizli tanığın ifadesine göre Ülger, Mart 2007'de Kayseri Jandarma Bölge Komutanlığı'na bir brifing verdi. Bu brifinglerden 1.5 ay sonra Zirve Yayınevi cinayeti işlendi.

'Vur dedik öldürmüşler'

Gizli tanığın ifadesine göre katliamın gerçekleştiği günün akşamı öğretim üyesi Ruhi Abat, ekibini arayarak eylemin gerçekleştiğini söylerken “Şerefsizlere vur dedik, öldürmüşler” ifadesini kullandı.

İddialara göre aynı ekip, Mayıs 2007'de Protestan Kiliseler Birliği Başkanı Behnan Konutkan ile ilgili toplandı. Gizli tanık Konutkan'a eylem yapılacağını söyledi ve korumaya alındı. Mart 2008'de aynı ekiple buluşan gizli tanık, misyonerlik faaliyetleriyle AK Parti ve Fethullah Gülen Cemaati'nin ilişkilendirildiği 'Andıç' çalışmasının hazırlandığını söyledi.

Alay Komutanı Ülger'in çalışmalarla ilgili 2. Ordu Komutanı Org. Hasan Iğsız'a bilgi verdiği iddia ediliyor.

Gözaltına alınan astsubayın eşi intihar girişiminde bulundu

Ergenekon kapsamında, Malatya'da gözaltına alınan astsubayın eşi intihar girişiminde bulundu. Uzman çavuş M.Ç'nin eşi H.Ç'nin, Fırat Mahallesi'ndeki evlerinde tabanca ile intihar etmek istedi ancak silah ateş almadı. H.Ç'nin daha sonra ilaç içti ve ambulansla Malatya Devlet Hastanesine götürüldü. Zirve yayınevi operasyonu gözaltına alınan zanlılar şöyle: Mehmet Ülger (Jandarma Alay eski komutanı), Ruhi Abat (Malatya Üniversitesinde akademisyen), Haydar Yeşil (Malatya Jandarma İstihbarat eski Müdürü), A. A. (Jandarma Başçavuş), M.G. (Başçavuş),A.A. (Başçavuş), A. G. (Uzman Çavuş) M. Ç. (Jandarma Uzman çavuş) E. G. (Astsubay)

Katiller örgüt bağlantılarının olmadığını söylemişti

Gizli tanığın ifadeleriyle yeni bir boyut kazanan ve Ergenekon soruşturmasına bağlanan Zirve Yayınevi katliamı ve sonrasında şunlar yaşanmıştı:

* Malatya'daki Zirve Yayınevi aslında, cinayetten önce ve uzun bir süredir izleniyordu. Mayıs 2006'da, adı Kayra olan ve Zirve Yayınevi'nden önce faaliyet gösteren kitapevi önünde milliyetçiler tarafından protesto gösterisi düzenlenmişti. Fakat hiçbir işlem yapılmamamıştı.
* Hristiyanlıkla ilgili kitaplar yazıp dağıtan yayınevi 18 Nisan 2007'de, yaşları 18 ila 21 arasında değişen Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Salih Güler tarafından basıldı.
* Tilman Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel iplerle domuz bağı yapılıp bağlandılar. Sorgu sırasında maktuller bıçaklandı ve boğazları kesilerek katledildiler.
* Beş saldırganın İhlas Öğrenci Yurdu'nda kaldığı ve kimi dini grupların evlerine devam ettikleri ortaya çıktı.
* Emre Günaydın'ın Temmuz 2006'da yerel Malatya Birlik gazetesinde çalışırken Varol Bülent Aral'la tanıştığı anlaşıldı. Günaydın, kendisini azmettiren kişinin Aral olduğunu söyledi, ardından vazgeçti. Suç üstü yakalanan sanıkların hepsi arkalarında bir örgüt bağlantısı olmadığını kendilerinin karar vererek eylemi gerçekleştirdiklerini anlattı.
* Bülent Aral'ın resmi yetkililerle ilişkisi üzerinde durulmadı.

İhbar yağmıştı

* İhbarlar yağıyordu. Malatya İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde görevli Doç. Dr. Ruhi Abat'ın ismi geçiyordu. Tanık olarak dinlenen Abat'ın jandarma ve kuvvet komutanlıklarına misyonerlik eğitimi verdiği ortaya çıktı. İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı olarak istihbara t elemanı olarak çalıştığı ileri sürüldü.
* İhbar mektuplarından birinde de eski İl Jandarma Komutanı Mehmet Ülger'in cinayetle ilişkisi olduğu ileri sürüldü. Ülger, yaklaşık 1.5 yıl önce bir Ergenekon dalgasında gözaltına alınıp bırakıldı.
* 1. Ergenekon ve Kafes Eylem Planı davalarında Zirve Yayınevi Davası, ilişkili eylem şeklinde anılıyordu. İki dosya arasında bağ olup olmadığı sorusuna İstanbul Başsavcılığı olumsuz yanıt vermişti.
* Bir gizli tanığın ifadeleri gazeteci Adem Yavuz Aslan'ın “Bi' Ermeni Var” isimli kitabında yer aldı. Kitapta gizli tanığın verdiği ifadelerin bir kısmı yer almıştı.
* Zirve yayınevi davasında Tarsus Protestan Kilisesi'nin Başpapazı İlker Çınar'ın adı gündeme gelmişti. Geçmişte uzman çavuş olan Çınar gizli tanığın tarif edildiği gibi önce Hıristiyan olmuş, daha sonra tekrar Müslümanlığa döndüğünü açıklamıştı. Çınar'ın papaz olduğu dönemde de sigorta primlerinin düzenli olarak yatırıldığı anlaşılmıştı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com